"16. yüzyıl Türk denizciliği" ile ilgili araştırma yapınız. | Forum Sayfa Cevapları

“16. yüzyıl Türk denizciliği” ile ilgili araştırma yapınız. 7. Sınıf


Türkçe Öğretmeni

7. Sınıf Türkçe “16. yüzyıl Türk denizciliği” ile ilgili araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“16. yüzyıl Türk denizciliği” ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

16. Yüzyıl Türk denizciliği açısından altın bir dönemdir. 16 yüzyılda Türk denizciliği ayrı bir yere sahiptir. Osmanlı Devleti’nin en önemli hükümdarlarından olan Yavuz Sultan Selim den başlayarak Sultan Süleyman 2. Selim ve 3 Murat dönemine kadar bu dönemde Türk denizciliği çok gelişmiştir.

Bu dönemde Akdeniz bir Türk gölü haline getirilmiş büyük Denizciler yetişmiştir. Piri Reis Turgutreis Kemal Reis Barbaros Hayrettin Paşa Kılıç Ali Paşa Salih Reis Piyalepaşa Oruç reis Murat Reis Seydi Ali Reis bu dönemde yaşamış büyük denizcilerimizdır.


“16. yüzyıl Türk denizciliği” ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

16. Yüzyıl hem Türk denizciliği hem devlet olarak çok büyük ve dönüşmüş olduğumuz Osmanlı’nın en güçlü olduğu 100 yıldır. 16. Yüzyılda Fetih hareketlerine Denizcilik hareketlerinde ağırlık veren Osmanlı İmparatorluğu denizlerde büyük bir hakimiyet kurmuştur.

İpek Yolu ve baharat yolu’nu tam bir Hakimiyet altına almak için denizlerin tamamının Hakimiyet altına girmesi için denizcili ağırlık verilmiştir. 15 Yüzyıl sonlarında Kaptanpaşa veya amirallik şeklinde Denizcilik rütbeleri oluşturulan Osmanlı’da 16 yüzyıla gelindiğinde kaptanıderyalık verilmiş ve vezirlik sıfatı eklenmiştir.

Dönemin en önemli Denizcillerinden biri Piri Reis tir Piri Reis haritalarıyla Amerika kıtasını çizmiş ilk denizcidir. Piri Reis’in haritaları daha sonra Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfetmesinde etkili olmuştur. Turgutreis kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın kaptanlarındandır. Kendisi iyi bir denizci olduğu gibi Preveze Deniz Zaferi’nin mimarlarındandır.

Kemal Reis Piri Reis’in amcasıdır, Barbaros Hayrettin Paşa döneminde Akdeniz’i Türk gölü haline getirmiş. Preveze Deniz Zaferini kazanmış. İtalyanlar tarafından barbosa ismi ile bilinen Türk lakabı Hızır olan büyük denizcidir. Kılıç Ali Paşa Barbaros Hayrettin Paşa’nın yetiştirdiği büyük denizcilerden bir tanesidir. Salihpaşa Fas’ın fethini gerçekleştirmiştir. Piyalepaşa oruçreis Murat Reis Seydi Ali Reis gibi dönemin ünlü kaptanları da 16 yüzyılın büyük kaptanlarındandır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

“16. yüzyıl Türk denizciliği” ile ilgili araştırma yapınız. 7. Sınıf

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...




Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak