2. Sınıf Hayat Bilgisi 105-106-107-108. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı


Hayat Bilgisi Öğretmeni

İçindekiler

2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Sağlık İçin Temizlik Etkinlik Cevapları Sayfa 105-106-107-108


Sağlık İçin Temizlik Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

• Temiz olmak için neler yapıyorsunuz? Sadece vücudunuzun temiz olması yeterli midir? Düşüncelerinizi söyleyiniz.


Cevap : Temiz olmak için neler yapıyorsunuz? Sadece vücudunuzun temiz olması yeterli midir? sorusunun farklı cevabı için TIKAYINIZ.

Temiz olmak için tırnaklarımı kesiyorum, saçlarımı tarıyorum.Duş alıyorum. Kıyafetlerimi yıkayıp temiz kıyafetler giyiyorum.Kullandığım kişisel eşyalarıda temiz tutuyorum.


• Banyo yaptıktan sonra, kirli çamaşırlarınızı ve elbiselerinizi giyer misiniz? Neden?


Cevap : Banyo yaptıktan sonra, kirli çamaşırlarınızı ve elbiselerinizi giyer misiniz? Neden? sorusunun farklı cevabı için TIKLAYINIZ.

Banyo yaptıktan sonra kirli kıyafetlerimi giymem, kirli sepetine atarım.Banyoya hirmeden önce temiz kıyafetlerimi ayarlar çıkınca temiz kıyafetlerimi yaparım. Banyoyu temizlenmek için yaparız kirli kıyafetlerimizi geri giyersek yaptığımız banyonun bir anlamı kalmayacaktır.


• Evinizin, odanızın, yatağınızın temizliğini sağlamak için nelere dikkat edersiniz?


Cevap : Evinizin, odanızın, yatağınızın temizliğini sağlamak için nelere dikkat edersiniz? sorusunun farklı açıklaması için TIKLAYINIZ.

Evimi ve odamı sürekli temiz ve düzenli tutarım. Yatağımı hergün toplar, yastık yüzü ve çarşaflarımızı hafta bir değiştiririm.Güneşli günlerde pencereleri açar evi havalandırırım. Evimizindeki eşyaların tozunu alır ve elektrik süpürgesi ile süpürürüm.


• Siz evinizi temiz tutmak için nelere dikkat edersiniz?


Cevap : Siz evinizi temiz tutmak için nelere dikkat edersiniz? konusunun değişik cevabı için TIKLAYINIZ.

Evimizi temiz tutmak için haftada bir eşyalarımızın tozunu almalıyız. Hemen hemen hergün evimizi süpürmeliyiz. Eşyalarımızı aldığımız yere koyarsak evimizde dağılmamış olur, temiz tutmak için en önemli yapılacak şey düzenli olmaktır. Evimiz düzenli olursa temizlemeside kolay olur. Bulaşıklarımızı yemek yedikten sonra yıkayıp, ocağımızda leke varsa silmeliyiz. Bu şekilde evimizi temiz ve düzenli tutmuş Oluruz.


• Odanızın temizliğiyle ilgili olarak evde hangi görevleri üstlendiniz?


Cevap : Odanızın temizliğiyle ilgili olarak evde hangi görevleri üstlendiniz? sorusunun farklı cevabı için TIKLAYINIZ.

Odamı her zaman temiz ve düzenli bırakırım. Kıyafetlerim kirliyse kirli sepetine temizse dolabıma katlayarak düzenli bir şekilde dizerim. Yatağımı toplarım, oyuncaklarımla oynadıktan sonra onları da toplarım. Çalışma masamda dersimi çalıştıktan sonra kitaplarımı kitaplığa kalemlerimi de çantama veya kalemliğime koyarak temiz ve düzenli bırakmaya özen gösteririm.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı

• Sizce resimlerdeki sokağı ve çocuk parkını kimler kirletmiştir? Bu görüntülerin oluşmaması için neler yapılmalıdır?


Cevap : Resimdeki sokağı ve çocuk parkını insanlar kirletmişlerdir. Bu görüntülerin oluşmaması için insanların bilinçlendirilmesi ve çöpleri çöp kutusuna atması gerektiği hakkında bilgiler verilmelidir.


• Böylesine kirli yerlerde oyun oynamak ister misiniz? Neden?


Cevap : Hayır. Çünkü sağlığımız için temiz yerlerde oyunlar oynamamız gerekmektedir.


• Sokağınızın, mahallenizin temizliği için nelere dikkat ediyorsunuz?


Cevap : Maddeler halinde Sokağınızın, mahallenizin temizliği için nelere dikkat ediyorsunuz? açıklaması için TIKLAYINIZ.

Mahallemizi temiz tutmalıyız. Kimseninde kirletmesine izin vermemeliyiz. Soframızı dışarıya sirkelememeliyiz, çöplerimizi kapının önüne değilde çöp kutularına atmalıyız, evimizin önünü temizlemeliyiz, süpürmeliyiz. Herkes evinin önünü temiz tutarsa mahallemiz de temiz kalır, çekirdek gibi kabuklu yiyeceklerin kabuklarını yere atarak yememeliyiz, yiyenleri de uyarmalıyız.


• Temiz bir çevre için çöplerin çöp kutularına nasıl atılması gerekir?


Cevap : Temiz bir çevre için çöplerin çöp kutularına nasıl atılması gerekir? sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ.

Öncelikle temiz bir çevre için çöpler  çöp kutularına karışık şekilde atılmaması gerekir. Bunun için öncelikle belediyelerin geri dönüşüm atık sistemine önem vermeleri gerekir her atık ayrı ayrı kategorize etmeli bu kategoride edilen çöpler konteynırlara ayrı ayrı alınmalıdır bu sistemde yapılması gereken kategorize plastik Kağıt Cam organik olarak sıralanmalıdır bu yapılacak kategoriler belediyelere Büyük Masraflar  getirebilir Bunu yapabilecek imkanlar Yoksa da kendimizi evimizde doğada hızlı eriyebilen poşetler kullanılabilir Ayrıca çöplere pil gibi maddeler atılmamalıdır.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

Soru : Okul servisi gibi taşıtlarda birçok temizlik ve sağlık kuralına dikkat etmeniz gerekir. Bunlar neler olabilir?


Cevap : Sorusunun kısa açıklaması için TIKLAYINIZ.

Okul servisi gibi toplu taşıma araçlarında gün içerisinden çok sayıda kişi inip bindiği için mikrop ve bakterilerin en fazla olduğu yerlerdir. Kulpları elimizden geldiğince tutmamaya çalşmalayız yada ıslak mendil peçete gibi bir bezle silip tutmalıyız. Araç içerisinde mümkün olduğu kadar  konuşmamalıyız, nefes yoluyla bulaşan hastalıklar bakteriler mesafe yakın olduğı için çok hızlı bulaşabilir. Araç içinde yiyecek yememeliyiz yanımızdaki hapşırdığında yediğimiz şeye değerse onun bakterileri bize ağız yoluyla bulaşabilir, o kişinin hastalığı mikrobu bizede bulalabilir. Bu şekilde toplu taşımalarda kendimizi korumalıyız.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

Resimleri inceleyip açıklamaları okuyarak soruları yanıtlayınız.


• Kirli sularda mikroplar kolayca çoğalır ve çevreye yayılır. Böyle bir suya girmek sizce doğru mudur?


Cevap : Hayır doğru değildir. Temiz ve sağlıklı sular tercih edilmelidir.


• Mikroplar, havasız ortamlarda daha çabuk çoğalır. Bu nedenle sınıfınızı, evinizi sık sık havalandırmanız gerekir. Siz bu konuya dikkat ediyor musunuz?


Cevap : Evet dikkat ediyoruz. Her teneffüste sınıfımızı havalandırınız.


• Hapşırırken bir mendile, mendil yoksa dirseğinize hapşırmalısınız. Sonrasında da ilk fırsatta ellerinizi yıkamalısınız. Bunun nedenini söyleyiniz.


Cevap : Elimizde var olan mikropların bizleri ve arkadaşlarımızı hasta etmemek için dikkat etmemiz gereken bir durumdur.


• Toplum sağlığının korunmasında tuvaletlerin temizliği oldukça önemlidir. Hem kendinizin hem de toplumun sağlığını korumak için tuvaletlerde nelere dikkat etmeniz gerekir?


Cevap : Sifonu çekmeli, ellerimizi sabun ile yıkamalı ve çevremizi temiz tutmamız gerekmektedir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Dersinin videolu Anlatım için 2. Sınıf Hayat Bilgisi 105-106-107-108. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

2. Sınıf Hayat Bilgisi 105-106-107-108. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hayat Bilgisi Öğretmeni
2. Sınıf Hayat Bilgisi 105-106-107-108. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı sayfalarının bulunduğu konu sizler için 2. sınıf hayat bilgisi beşgen yayıncılık ders kitabının sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.
Süheyla
Sağlığımızı korumak için bizler sürekli olarak ellerimizi ve yüzümüzü yıkamalı, dişlerimizi fırçalamalı, banyo yapmalı ve elbiselerimizi temiz bir şekilde kullanmamız gerekmektedir.
Hamdiye
Temiz olmak için her sabah kalktığımda yatağımı topluyorum.Elimi yüzümü yıkıyorum.Dişlerimi fırçalıyorum.Kahvaltımı temiz bir şekilde ediyorum.Sadece vücudumuzun temiz olması yeterli değildir.Etrafımızın da temiz olması da gerekir.Okul servisi gibi taşıtlarda camları ve oturduğumuz yerleri kiretmememiz gerekir.
Tuğçe
2 sınıf hayat bilgisi ders kitabımızda yer alan bilgilere şöyle bir baktığımız zaman kişisel bakımın ve ortamında bulunmuş olduğumuz evimizin sınıfımızın veya odamızın temiz olmasının ne kadar önemli olduğunu yukarıdaki bilgi ve cevaplarla öğrenebiliyoruz temizlik elbette ki sağlığın başıdır temiz bir insan her zaman sağlıklı olur mikroplardan uzak olur hastalıklara karşı dirençli olur bu sebepten dolayı kişisel bakımlarımızı eksiksiz vatan bir şekilde yapmaya özen göstermeli banyo muzu yap balata naklarımızı kesmedi saçlarımızı taramalı ve günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamalıyız.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!