2. Sınıf Hayat Bilgisi 172-173-174. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı


Hayat Bilgisi Öğretmeni

İçindekiler

2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Kültürel Ögelerimiz Etkinlik Cevapları Sayfa 172-173-174


Kültürel Ögelerimiz Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

• “Kültür”, “gelenek” ve “görenek” sözcüklerinin anlamlarını öğrenip açıklayınız.


Cevap : “Kültür”, “gelenek” ve “görenek” sözcüklerinin anlamlarını öğrenip açıklayınız. konusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kültür: Bir milletin dili tarihi düşündüğü geleceği ortaktır. Giyisiler şarkıları türkleri gelenek görenek örf ve adetleri birbirine benzerdir. Bir milletin birbirine benzeyen bu yönlerine kültür denir.

Gelenek: Atalarımızdan dedelerimizden bize kalan nesilden nesile geçmiş alışkanlıklardır.

Görenek: İnsanların çok eskilerden ataların gelen birbirlerine bakarak öğrendikleri adetler dir.


• Ülkemizin farklı yerlerinde, farklı yemekler yapılır. Sizin çevrenizde en çok hangi yemekler yapılır? Araştırınız.


Cevap : Konu hakkında farklı cevaplar için TIKLAYINIZ.

Bizim etrafımızda genelde tavuklu ve etli yemekler sevilerek yenir.

Tavuklu pilav – hemen hemen türkiyenin her tarafın sevilerek yenen meşhur bir yemektir.

Kuru fasulye – bu yemekte aynı şekilde herkes tarafından sevilerek yenen meşhur yemeklerimizdendir.

Et tavuk ızgara- mangal olarak bilinen bu yemeğimiz bölgemizde en çok yapılanlardan biridir.


• Ülkemizin farklı yerlerinde, farklı yöresel giysiler giyilir. Yakın çevrenizin yöresel giysileri nasıldır? Yöresel giysiler hangi zamanlarda giyilir? Araştırınız.


Cevap : Yakın çevrenizin yöresel giysileri nasıldır? Yöresel giysiler hangi zamanlarda giyilir? Araştırınız. konusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ege Bölgesi yöresel kıyafetleri ne bakacak olursak bindallı adı verilen düğmeyle giysiler ve başta olmakla beraber başta ismi verilen alında yedi rengi içeren bir taç ile işlenmektedir Parlak Sarı renk ipten olan oldu altında örtülür aldırmak gelinin başına örtülen bir dua olarak kabul edilir başlıkta yer alan işlemeler oyalarla süslü yüzü çevresini çemberlerin anlıklar kemikler olarak kabul edilir.

Ayrıca burada efelere özel olarak dikilen renkli kıyafetlerden ve deriden olan kaç gibi renkli oya işlemeleri olan şalvara benzeyen pantolon ve gömlek silahlı ceplik saatlik gibi renkli ve düğmeli olan kıyafetler çizme ile bütünleşerek bu yöreye ait olan kıyafetlerin bütününü oluşturmaktadır.


• Yakın çevrenizin yöresel oyunlarına ne ad verilir? Bu yöresel oyunlara hangi çalgılarla eşlik edilir? Araştırınız.


Cevap : Değişik cevap için TIKLAYINIZ.

Yöresel oyunumuz horon dur. Karadeniz bölgesi nin meşhur ve yöresel oyunlarından biridir. Kemençe eşliğinde çalınır. Ve halk olarak çok sevilerek eğlenerek oynanan bir oyundur.


• Ailenizin ve akrabalarınızın dinlediği yöresel türküleri siz de seviyor musunuz?


Cevap : Ailenizin ve akrabalarınızın dinlediği yöresel türküleri siz de seviyor musunuz? sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ailemin dinlediği müziklere saygı gösteririm onlar dinlerken bende onlara eşlik ederim fakat türkü onların dönemine ait olduğu için onlara uyumlu olduğunu düşünüyorum. Mesela ben tek olduğumda hiç türkü dinlemiyorum. Daha çok rap müzik ve pop müzik dinliyorum. Yöresel türkülerimizinde değerini bilirim ve ailem dinlerken bende severek dinleyebilirim.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 173 Cevabı

Soru : Sıra arkadaşınızla konuşunuz. Ailelerinizdeki alışkanlıklardan hangilerinin farklı, hangilerinin benzer olduğunu belirleyiniz.


Cevap : Farklı cevaplar için TIKLAYINIZ.

Arkadaşımla konuştum benzer ve farklı alışkanlıklarımız nelerdir sordum ve öğrendim.

Benzer :Biz aile boyu oturup komedi filmleri izlemeyi çok severiz onların aileside aynı şekilde film izlemeyi severlermiş.

Farklı:bizim ailede her tür müzim dinlenir türkü şarkı rap pop onlarda ise genellikle pop müzik dinlenirmiş.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 174 Cevabı

Soru : Farklılıklar olsa da bazı gelenek ve görenekler, ülkemizin çoğu yerinde aynıdır. Resimleri inceleyerek bunları söyleyebilir misiniz?


Cevap : Büyüklerimize saygılı olmak ülkemizin çoğu bölgelerinden aynıdır. Kına gecesi bazı yerlerde yaygın olmakla birlikte genel olarak yapılmaktadır. Sünnet düğünleri de bazı yerlerde yaygın olarak yapılmaktadır.


Soru : Yakın çevrenizdeki kültürel miras ögelerini araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı ilgili görsellerle sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.


Cevap : Yakın çevrenizdeki kültürel miras ögelerini araştırınız. sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kültürel miraslarımız gelenek göreneklerimiz ve tarihi eser yapılarımızdır. Yöresel oyunlarımız, yemekleriz, gelenek göreneklerimiz, tarihi yapıtlarımız, kaleler camiler gibi kültürel miras öğelerimiz vardır.

Kültürel miraslarımıza örnek verecek olursak bunları şu şekil de yazabiliriz.

 • Yağlı güreşlerimiz
 • Düğünlerimiz
 • Bayramlarımız
 • Yöresel yemeklerimiz
 • Türk kahvesi
 • Müzeler
 • Tarihi eserler
 • Antik kentler

2. Sınıf Hayat Bilgisi Dersinin videolu Anlatım için 2. Sınıf Hayat Bilgisi 172-173-174. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

2. Sınıf Hayat Bilgisi 172-173-174. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Benim ülkem Türkiye 'dir ben kendi ülkemi çok seviyorum ve çok değerli olduğunu biliyorum. O yüzden her zaman koruyorum. Benim ülkemde her yerinde değişik değişik türde yemekler yapılır ama benim yaşadığım yer Hataydır.Hatay'da döneri ve künefesi meşhurdur bu iki güzel yiyecekleri herkesin hayatında en az bir kez yemesi gerekir. Çünkü tadı çok nefistir ama sadece Hatay'da yemekler güzel değildir her yerde güzeldir yani Türkiye'nin her yerinde yemekler yemekler çeşit çeşittir ve lezzetlidir .Her yabancının Türk yemeklerini yemesi gerekir yiyince de kendini mutlu hisseder.Çünkü Türk yemekleri başka ülkenin yemeklerine benzemez çünkü Türk yemekleri diğer ülkelerin yemeklerden başkadır. Ben ülkemin yemeklerini çok seviyorum. Ama genellikle Hatay'da yapılan yemekleri daha çok yerim. Türkiye gibi bir ülke olur da oraya gezmek ve yemeklerini yememek çok kötüdür ben kendi ulkemdeki yemekleride kendi yaşadığım yerdeki yemekleride çok severek yiyorum. Kısacası benim yaşadığım yer Hatay olduğu için Hatay'ın uzadıkça uzayan künefesi ve lezzetli döneri vardır.
Hayat Bilgisi Öğretmeni
2. Sınıf Hayat Bilgisi 172-173-174. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı sayfalarının bulunduğu konu sizler için 2. sınıf hayat bilgisi beşgen yayıncılık ders kitabının sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.
Şafak
Genel ve göreneklerimiz yansıtan ögelere sahip çıkarak nesilden nesile aktarmamız gerekmektedir.
Tuğçe
Arda hayat bilgisi ders kitabımızda belirtildiği gibi kültür gelenek adet ve görenek gibi kavramların bizlere neler çağrıştırdığını öğrenmek istediğiniz zaman yukarıdaki ödevimizi okuyarak birçok konuya ve bilgiye ulaşabileceğinizi söyleyebilirim gelenek denilince aklımıza ölmeyin misafirperverliğimiz gelebilir misafirlere ne kadar hoş davrandığımız örnek olarak verilebilir daha sonra büyüklerimize olan saygı ve hürmette aklımıza gelmektedir ayrıca gelenek görenek gelince aklımıza komşularla aramızdaki güzel ilişkiler gelebilir düğünlerimiz mevlütlerimiz kınalarımız ve çeşitli birçok adetlerimiz ve yapılmış olduğumuz etkinlikler de gelenek görenek ve kültür arasında yer aldığını söyleyebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!