2. Sınıf Hayat Bilgisi 192-193-194-195. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı


Hayat Bilgisi Öğretmeni

İçindekiler

2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Yakın Çevremizdeki Doğal Unsurlar Etkinlik Cevapları Sayfa 192-193-194-195


Yakın Çevremizdeki Doğal Unsurlar Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı

• Yaşadığınız yerleşim birimi dağlık bir araziye mi, düzlüğe mi kurulmuştur? Çevresinde orman, otlak bulunuyor mu?


Cevap : Farklı cevaplar için TIKLAYINIZ.

Yaşadığımız yer  etrafı dağlarla çevrilidir ve düzlük bir alana kurulmuştur. Şehir içerisinde ormanlık aşan veya otlak bulunmamaktadır. Ormanlık alanlar dağlarda veya yüksek yerlerdedir.


• Yakın çevrenizde göl, deniz, akarsu var mı?


Cevap : Yakın çevrenizde göl, deniz, akarsu var mı? sorusunun farklı cevabı için TIKLAYINIZ.

Yakın çevremizde Deniz bulunmaktadır denizimiz Akdeniz’dir yazdığın uzun olması sahillerimiz plaj larımızın kumsal larımızın güzel olması bölgeye birçok dürüstlüğe çekmektedir denizlimiz temiz ve bakımlıdır çevremizde Ayrıca Akarsu bulunmaktadır Akarsu üzerinde baraj bulunmakta barajdan Hidroelektrik Santrali bulunmakta Ve de tarım arazileri sulamaktadır. Akarsu üzerinde Ayrıca besi balıkçılığı da yapılmakta.


• Yakın çevrenizde mevsimlere göre hava nasıldır? Bu soruların yanıtlarını araştırıp öğreniniz.


Cevap : Marmara bölgesinde yazları sıcak, kışları ise karlı ve soğuk geçmektedir.


Soru : Hangi resimdeki gibi bir yerde yaşamayı tercih edersiniz? Neden? Bu yerin doğal unsurlarının insanların yaşamları üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri sizce nelerdir?


Cevap : Şelale ve deniz olan resimdeki yerde yaşamak isterdim. Suyun olması bana rahatlık ve güzellik verir. Denizin ve suyun olduğu yerlerde balık çok fazla olur. Ayrıca hava ılımal bir seyir izler. Olumsuz yönleri ise yazları nem çok fazla olur.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 193 Cevabı

• Sizce yer şekillerinin, yerleşim birimlerinde yaşayan insan sayısına etkisi var mıdır?


Cevap : Sizce yer şekillerinin, yerleşim birimlerinde yaşayan insan sayısına etkisi var mıdır? sorusunun farklı cevabı için TIKLAYINIZ. 

İnsanlar yaşamak için tarih boyunca Akarsu yanları sahiller gibi Öncelikle düz alanlara vadilere ovalara yerleşmişlerdir. Düz alanlar ulaşımı elverişli yerlerdir ulaşımı elverişli yer olduğu için Ticaret gelişmiş ekonomisi büyümüştür Bu da insanların o bölgeye rekabet göstermesine sebep olmuştur.


• Yer şekillerinin ulaşımdaki etkileri neler olabilir?


Cevap : Yer şekillerinin ulaşımdaki etkileri neler olabilir? sorusunun farklı cevabı için TIKLAYINIZ.

Bir ülkede yol yapılırken düz alanlar daha az masraflıdır ve daha kolay yol yapılır fakat dağlık alanlarda yol yapmak zordur Düzlük alan bulamadığımız için tüneller viyadüğün köprüleri yapılması zorunludur. Buda hem masrafa hemde tehlikeli bir yola sebep olur. Türkiye’nin batısı Düzlük olduğu için yol ağı gelişmiştir otobanlar genellikle Türkiye’nin batısındadır Bunun sebebi düz alanın fazla olması ve ve ulaşıma elverişli olması ulaşıma elverişli olmasıdır.


• Bir yerleşim biriminin su kaynaklarına yakın olması sizce önemli midir? Neden?


Cevap : Bir yerleşim biriminin su kaynaklarına yakın olması sizce önemli midir? Neden? sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Şehirler her zaman Akarsu yanlarına kurulmuştur Çünkü su sayesinde kolaylıkla tarım yapabilirler ve hayvanlarını sulaya bilirler kendiler kendi su ihtiyaçlarını giderebilir ler  temizlik için ve de temizlik için kullanırlar.Günümüzde suyun yetersiz olduğu şehirlere büyük su hatları çekilerek su takviyesi yapılmaktadır çünkğ su tüm canlılar için yaşam kaynağıdır.


• Yakın çevrenizde su kaynakları var mı? Bu kaynaklardan nasıl yararlanılır?


Cevap : Yakın çevrenizde su kaynakları var mı? Bu kaynaklardan nasıl yararlanılır? sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ. 

Çevremizde Deniz bulunmaktadır denizden balık avcılığı plajlar ve tur teknelerinin Gezileri yapılmaktadır Ayrıca Deniz ama işim için de kullanılmaktadır akarsular baraj sulama suyu ve hidroelektrik santrali için kullanılmakta baraj gölü içerisinde balık avcılığı ve balık yetiştiriciliği yapılmaktadır.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 194 Cevabı

Soru : Sizce doğal unsurlar tarım etkinliklerini etkiler mi? Nasıl?


Cevap : Sizce doğal unsurlar tarım etkinliklerini etkiler mi? Nasıl? sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Doğal unsurlar belli başlı dağ akarsu akarsu göl orman Deniz Gibi unsurlardır. Tarımda kaliteli ürünler alınabilmesi için toprakların yüksek verimli olması gerekir. Örneğin çukurova ovası Ceyhan ve Seyhan nehrinin biriktirdiği alivyumlu topraklar çukurova ovasını oluşturmuştur. Çukurova ovasında yılda en az 4 ürün alınmaktadıe. Toprağı kaliteli dir. Doğal unsurların tarıma etkisinin en güzel örneğidir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 195 Cevabı

Soru : Yakın çevrenizdeki doğal unsurların insan yaşamına etkisini örneklerle açıklayınız.


Cevap : Yakın çevrenizdeki doğal unsurların insan yaşamına etkisini örneklerle açıklayınız. sorusunuın farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Doğal unsurlar bir şehrin kuruluşunda etki sağlarlar bir şehrin bir tarafında da bir tarafında Deniz bir tarafında orman varsa bu şehir doğal yapıya göre şekillenir sahil bulunduğu için Öncelikle kıyı şeridi doğru yerleşim başlar kapıların yapılması Çünkü kıyı şeridinde Düzlük alan bulunur ev gibi yapıların yapılması daha kolaydır. Insanlar denizin olduğu yerde öncelikle öncelikle geçimlerini sağlamak için Balıkçılık gibi faaliyetlere başlarlar. Bu da doğal unsurların insan yaşamına etkisidir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Dersinin videolu Anlatım için 2. Sınıf Hayat Bilgisi 192-193-194-195. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

2. Sınıf Hayat Bilgisi 192-193-194-195. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hayat Bilgisi Öğretmeni
2. Sınıf Hayat Bilgisi 192-193-194-195. Sayfa Cevapları Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı sayfalarının bulunduğu konu sizler için 2. sınıf hayat bilgisi beşgen yayıncılık ders kitabının sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.
Jale
İstanbul'da yaşıyorum. Burada Marmara denizinde ve Karadeniz gibi sulara komşu olduğumuzu söyleyebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!