2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 109-110 Cevapları ATA Yayıncılık

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ata Yayıncılık Kitabı Trafikte Yardımcı Olalım Metni Cevapları Sayfa 109, 110


Trafikte Yardımcı Olalım Metni Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 109-110


Soru : Otobüslerde ön koltuklar hangi yolcular için ayrılmıştır? Söyleyiniz.


Kısa Cevap : “Otobüslerde ön koltuklar hangi yolcular için ayrılmıştır? Söyleyiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Otobüslerde ön koltuklar yaşlılar, engelliler, gaziler ve hamile bayanlar için ayrılmış bu kişilere öncelik verilmesi gerektiği bu şekilde gösterilmiştir.

Otobüslerde yaşlılar, engelliler, gaziler, hamile bayanlar ve küçük çocuklar daha savunmasız ve zarar görebilme ihtimalleri daha yüksek olduğu için onların güvenliği öncelemiştir.

Bizlerin de bu kişilere öncelik vermesi ve gerektiğinde onlara yardım etmemiz insani bir vazifedir.

Sadece ön koltuklarda değil bu kişilere inme ve binme esnasında öncelik verilmesi oturan genç ve sağlıklı kişilerin bu kişilere yer vererek onların güvenliğinin sağlanması da bir insanlık vazifesidir.


Soru : Trafikte kimlere yardım edebilirsiniz? Söyleyiniz.


Kısa Cevap : “Trafikte kimlere yardım edebilirsiniz? Söyleyiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Trafikte hayatın diğer alanlarında olduğu gibi yaşlı, özel gereksinimi olan, hamile ve rahatsız olan kişilere yardımcı olabiliriz.

Karşıdan karşıya geçmekte zorlanan özel gereksinimi olan veya yaşlı kişilere yardımcı olabilir ve onları öncelik tanıyarak kibar bir davranışta bulunabiliriz.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 110 Cevapları


Soru : Aşağıdaki eksik bırakılan öyküyü tamamlayınız.

Annemle çarşıda alışveriş yaptık. Sonra eve dönmek için otobüse bindik. Otobüsün arka tarafında iki kişilik koltuklardan birine oturduk. Çok yorulmuştuk. Otobüs iyice dolmuştu. Ayakta yolculuk yapan çok yaşlı bir amca dikkatimi çekti. Yaşlı amca, bir eliyle bastonuna dayanıyor, diğer eliyle koltuğa tutunmaya çalışıyordu. Ayakta zor durduğu her hâlinden belliydi.


Cevap :

Bu durumu anneme gösterince annem de onun yaşlı olduğunu gördü ve ayakta olduğu için üzüldü. Annem beni kucağına aldı ve yaşlı amcaya oturması için yer verdi. Böylece yaşlı adam da güvenli bir şekilde yolculuğuna devam etmiş oldu.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.