2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 111-112-113-114-115-116 Cevapları ATA Yayıncılık

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ata Yayıncılık Kitabı Acil Durum Telefonunu Bilirim Metni Cevapları Sayfa 111, 112, 113, 114, 115, 116


Acil Durum Telefonunu Bilirim Metni Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 111-112-113-114-115-116


Soru : Acil durum denilince ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Acil durum denilince ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Acil durum denince yaşanabilecek ve acil müdahale edilmesi gereken doğal afetleri, ev ve iş yerinde yaşanabilecek her türlü kaza ve yaralanma, kalp krizi , beyin kanaması, yangın, yanma ve trafik kazalarını anlıyorum.

Can ve mal kaybının oluşabileceği, birden fazla kişinin olumsuz etkilendiği kazalar, afetler ve yaralanmalara acil durum denir.

Acil Durum ”Emergency” sözcüğünün Türkçesidir.

İşyerinin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek yangın, patlama, tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan yayılım, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren olaylar acil durum olarak değerlendirilir.

Acil durumlarda yapılacak harekeler can ve mal kaybı açısından çok önemlidir. Hızlı ve mantıklı hareket etmek gerekmektedir. Her acil durumda yapılması gereken önlemler vardır ki bunlar birbirinden farklıdır.

Acil durumlarda alınması gereken önlemleri bilmeli ve gerekli önlem ve tatbikatlara dikkat ederek herkesin bilinçlenmesini sağlamalıyız.


Soru : Acil durum telefonu kaçtır? Belirtiniz.


Kısa Cevap : “Acil durum telefonu kaçtır? Belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İçişleri Bakanlığı’nın acil çağrı numaraları düzenlemesine göre, tüm acil numaralar şu anda ambulans için kullanılan 112 Acil Servis numarasında toplan AFAD acil durum hattına ulaşmak için telefonunuzdan 122’yi aramamız gereklidir.

Acil durum denince yaşanabilecek ve acil müdahale edilmesi gereken doğal afetleri, ev ve iş yerinde yaşanabilecek her türlü kaza ve yaralanma, kalp krizi , beyin kanaması, yangın, yanma ve trafik kazalarıdır. Böyle durumlarla biz veya sevdiklerimiz karşılaştığı zaman acil yardım ekiplerine vakit kaybetmeden haber vermeliyiz.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 113 Cevapları


Soru : Resimde gördüğünüz çocuk, hangi numarayı arayarak görevlilerden yardım istemiş olabilir? Söyleyiniz.


Cevap :

Resimde gördüğümüz çocuk, 112 ‘yi arayarak görevlilerden yardım istemiş olabilir .


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 114 Cevapları


Soru : Resimdeki olumsuz durum nedir? Bu olumsuz durumun sonuçları neler olabilir? Açıklayınız.


Cevap :

Resimdeki olumsuz durum acil durumlarda aranması gereken telefonun gereksiz yere rahatsız edilmesidir. 111 Acil yardım merkezinin gereksiz yere meşgul edilmesi insanların can ve mal kaybı yaşamasına ve yaşanan kazanın daha da büyümesine sebep olabilir.


Soru : Alo 1-8-3’ü hangi durumlarda arayabilirsiniz? Söyleyiniz.


Kısa Cevap : “Alo 1-8-3’ü hangi durumlarda arayabilirsiniz? Söyleyiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Alo 183 kadın, çocuk ve sosyal hizmetler danışma hattıdır.

Özellikle şiddet ve istismara uğrayan kişilerin desteklendiği ve koruma altına alındığı yerdir. Herhangi bir sebepten dolayı ciddi anlamda baskıya uğrayan kadın ve çocukların bu numarayı araması gereklidir.

183 hattı arama saatleri 7/24 aranabilir. Her zaman aranabilir. 183 hattını aramak tamamen ücretsizdir ve ne zaman istenirse aranarak yardım istenebilir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 115 Cevapları


Soru : Yanınızda yakınlarınıza ait telefon numarası bulundurmanızın size faydası nedir? Açıklayınız.


Cevap :

Yanınızda yakınlarınıza ait telefon numarası bulundurmak kaybolma veya başımıza herhangi kötü bir durum gelmesi durumunda polisin ailemizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

Ailemizin bizi okuldan veya kursumuz gibi yerlerden almaya gelmemesi durumunda öğretmenlerimiz ve güvenlik gibi güvendiğimiz ve tanıdığımız insanların bize yardımcı olmasını kolaylaştıracaktır.

Bizlerin kaybolma veya zor durumda kalma gibi durumlarda bulduğumuz ilk telefonla ailemize ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.


Soru : Sınıfta, acil durum telefon numarasını arayarak bir kaza bilgisi veren kişi rolünü canlandırınız.


Cevap :

Canlandırmayı sınıfta arkadaşlarınızla yapınız.


Soru : Asılsız ihbar nedir? Yol açtığı zararlar nelerdir? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Asılsız ihbar nedir? Yol açtığı zararlar nelerdir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Asılsız ihbar ; Fail, polis, jandarma veya savcılık gibi yetkili makamlara işlenmediğini bildiği bir suçu işlenmiş gibi ihbar veya şikayet etmesidir.

İşlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Asılsız ve gereksiz aramalar zaman ve kaynak israfının yanında, acil yardım bekleyen kişilerin ‘112’ ye ulaşmalarında maddi ve manevi kayıplarla sonuçlanabilir.

5326 sayılı Kabahatlar Kanununun 42/A maddesinde yer alan “112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere bu Kanuna göre il valileri tarafından ikiyüzelli türk lirası idari para cezası verilir. Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanır.” Hükmü yer alır. (Yeniden değerleme sonucu 2022 yılı İdari Para Cezası miktarı 561,00 TL’idr.)


Soru : Acil durumlarda aramamız gereken telefon numarasını söyleyiniz.


Kısa Cevap : “Acil durumlarda aramamız gereken telefon numarasını söyleyiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Acil durumlarda aramamız gereken telefon numarası 112 dir. Eskiden farklı olan telefon numaraları 112 altında birleştirilerek insanların daha kolay yardıma ulaşmaları amaçlanmıştır.

Birçok numarayı akılda tutmak ve acil durumlarda hatırlamak zordur. Ancak bu şekilde tek bir numara olan numarayı herkes hatırlayabilir, aklında tutabilir ve kolayca arayabilir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 116 Cevapları


Soru : Aşağıdaki acil durumları, bu durumlarda yardım alabileceğimiz kişi ve kurumlarla eşleştiriniz.


Cevap :

 • İtfaiye : Yangın
 • Acil Sağlık Hizmeti : Trafik kazası
 • İtfaiye : Bir kedinin ağaçta mahsur kalması
 • Polis : Sokakta kavga eden insanların olması
 • Polis :  Bir adamın sokak kedilerine kötü davranması
 • 1-8-3 Aile, kadın çocuk, yaşlı ve engelli destek :  Sokakta ağlayarak tek başına dolaşan bir çocuğun olması
 • Polis :  Kaybolma
 • Acil Sağlık Hizmeti :  Okul merdivenlerinden arkadaşımızın yuvarlanması
 • AFAD : Bir aracın sel sularına kapılması
 • AFAD : Kar yağışı nedeniyle yolda kalmak
 • 1-8-3 Aile, kadın çocuk, yaşlı ve engelli destek : Arkadaşımızın yüzünde ve kolunda morlukların ve yaraların olması, kolunun da sürekli ağrıması
 • AFAD : Köyümüze çığ düşmesi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Tuğçe dedi ki:

  Acil bir durum olduğu zaman özellikle yardım alacağımız acil telefon numaralarını ezbere bilmemiz gerekir acil durum sırasında genellikle 112’yi ararız sağlık güvenlik doğal afet ve çeşitli kazalarda ya da sağlık sorunu gerektirecek durumlarda 112 acil servisi arayarak adresini size vererek ve genel bilgileri vererek ambulans çağırabiliriz bunun yanı sıra itfaiyeyi ve polisine de yardım için çağırabiliriz çeşitli sorunlar ve ihtiyaçlar için 110’u ve 155’i arayarak yardım isteyebileceğimizi asla unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.