2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 16-17 Cevapları ATA Yayıncılık

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ata Yayıncılık Kitabı Farklılıklarım Metni Cevapları Sayfa 16-17


Farklılıklarım Metni Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı 16-17 Cevapları Ata Yayıncılık


Soru : Sizi, diğer insanlardan farklı kılan özelliklerinizi söyleyiniz.


Kısa Cevap “Sizi, diğer insanlardan farklı kılan özelliklerinizi söyleyiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Beni diğer insanlardan farklı kılan fiziksel ve kişisel özelliklerim vardır. Örnek vermek gerekirse beni diğer insanlardan ayıran fiziksel özelliklerim, göz rengim, saçlarımın şekli, boyum ve yüz şeklimdir. Kişisel olarak ise dürüst olmam, duygusal olmam ve çalışkan olmamdır. Bu özellikler beni diğer insanlardan ayıran temel unsurlardır. Bu tür özellikler kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir.


Soru : Bireysel özellik nedir? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Bireysel özellik nedir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Her insana bir birinden farklı özelliklere sahiptir. İnsanları da bir birinden ayıran fiziksel ve kişisel özellikler vardır. Bu özelliklerin tümüne toplu şekilde verilen isim bireysel özelliktir. İnsanları bir birinden ayıran özellikler farklılık göstere bildiği gibi benzerlikte gösterebilir. Mesela arkadaşımız ile göz rengimiz aynı olabilir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı 17 Cevapları Ata Yayıncılık


a) Aşağıdaki öğrenciler hoşlandıkları şeyleri söylediler. Siz de bu iki öğrencinin fiziksel özelliklerini yazınız.

Satranç oynamaktan, şiir okumaktan, şarkı söylemekten hoşlanırım.

Resim yapmaktan, bisiklete binmekten ve kitap okumaktan hoşlanırım.


Cevap :

Erkek öğrencinin saçları kıvırcık ve kahverengidir. Kız öğrencinin saçları dalgalı ve siyahtır. Bu iki öğrenciyi bir birinden ayıran hem fiziksel hem de kişisel özellikleri vardır.


Soru : b) Bireysel farklılıklarımıza neden saygı göstermeliyiz? Yazınız.


Kısa Cevap “Bireysel farklılıklarımıza neden saygı göstermeliyiz? Yazınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Bireysel farklılıklar insanları bir birinden ayıran özelliklerin tümüne verilen isimdir. İnsanlar bir birlerinin özelliklerine saygı göstermesi gerekmektedir. Toplumda dayanışma ve huzurun tesisi için insanların öncelikle bir birinin farklı özelliklerine saygı göstermesi gerekmektedir. İnsanların kişisel ve fiziksel farklılıkları ayrıca toplumumuzun zenginliğini gösterir. Bu sebeplerden dolayı her zaman diğer insanların bireysel farklılıklarına saygı göstermeliyiz.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bizlerin ve arkadaşlarımızın farklı birçok fiziksel özelliği olduğuna göre biliriz en sevdiğiniz arkadaşınızı kendi fiziksel özelliklerinizle karşılaştığınız zaman sizlerin saçlarınızın boyunuzun göz renginizin ve kilonuzun arkadaşlarınızdan farklı olduğunu görebilirsiniz bunlar bizi farklı kılar ayrıca zihinsel ve duygusal yapımızla birbirimizden farklı olarak birbirimize ayırabilir birbirimize olan yaklaşımımız ve ahlakımız diğer arkadaşlarımızdan ayrı olabilir yukarıdaki bilgi ve cevapları bu dersi iyi bir şekilde öğrenerek kavradı vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde ödevimi hemen yapabildim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.