2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Sayfa 42-43-44 Cevapları Ata Yayıncılık


Hayat Bilgisi Öğretmeni

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ata Yayıncılık Kitabı Paramı Bilinçli Harcarım Metni Cevapları Sayfa 42-43-44


Paramı Bilinçli Harcarım Metni Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı 42 Cevapları Ata Yayıncılık


Soru : Dinî bayramlarda aldığınız harçlıkları nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.


Kısa Cevap : “Dinî bayramlarda aldığınız harçlıkları nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Bayramlarda büyüklerimden aldığım harçlıkları ileride kendim için harcamak ve biriktirmek için kumbarama atarım. Kumbarama attığım paralar ile ihtiyaçlarımı karşılarım. Artan param ile ise isteklerimi karşılamaya çalışırım.


Soru : Paramızı bilinçli harcamak için neler yapabiliriz?


Kısa Cevap : “Paramızı bilinçli harcamak için neler yapabiliriz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Paramızı bilinçli harcamak öncelik olarak temel ihtiyaçlarımızı gidermek demektir. Paramızı bilinçli harcayarak paramızı daha verimli ve yararlı şekilde harcamış oluruz. Büyüklerimizin bize öğrettiği gibi paramızı her zaman bilinçli harcamalı ve çevremizde ki kişilere de paralarını her zaman bilinçli şekilde harcamalarını gerektiğini söylemeliyiz.


Soru : Yusuf’un yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Açıklayınız.


Cevap :

Yusuf’un yerinde ben olsam su ve ayran almak yerine paramı harcamaz ve biriktirmek için kumbarama atardım. Çok acil ihtiyacım olamayan bir şeye para harcamazdım. Su ve ayran çok acil bir ihtiyaç değildir. Beslenmem zaten varsa kantinden fazla olarak yiyecek almama gerek olmadığını düşünür ve paramı harcamazdım.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı 43 Cevapları Ata Yayıncılık


Soru : Yusuf’un yaptığı alışverişi doğru buluyor musunuz? Açıklayınız.


Cevap :

Yusuf’un yaptığı alışverişi doğru buluyorum. Yusuf suyu evden getirdiği halde kantinden su almayarak hem israf etmemiştir hem de parasını gereksiz yere harcamaktan kurtulmuştur. Yusuf böyle yaparak kumbarasına para atacak parayı elde etmiştir. Yusuf bu hareketi ile parasını bilinçli şekilde harcamış ve kendi için kumbarasına para atmıştır.


Soru : Sizce birikim nedir? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Sizce birikim nedir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Birikim elimizde bulunan fazladan parayı ayırıp saklamak ve biriktirmektir. Birikim yapmak ileride acil ihtiyaçlar için toplu para gerektiğinde bizlere lazım olmaktadır. Bunun dışında birikim yaparak biriktirdiğimiz paralar ile kendimiz için temel ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz. Birikim yaparak bilinçli bir tüketici olur ve paramızı daha verimli kullanmış oluruz.


Soru : Kumbaranızın olmasını ister misiniz? Açıklayınız.


Cevap :

Kumbaramın olmasını isterim. Ailemden aldığım harçlıklardan arttırdığım paraları kumbarama atarak birikim yaparım. Birikim yapmak ve paramı bilinçli harcamak için kumbaraya ihtiyaç duyarım.  Bu yüzden bir kumbaraya sahip olmak isterdim.


Soru : Sizce bilinçli alışveriş nedir? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Sizce bilinçli alışveriş nedir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Bilinçli alışveriş yapmak öncelikle temel ihtiyaçlarımızın satın alınmasıdır. Bilinçli alışveriş yaparak paramızı daha verimli ve ihtiyaçlarımız dahilinde harcamış oluruz. Bilinçli bir birey alışverişlerini de her zaman önceliğini ihtiyaçlarına verir. Bu şekilde birey bilinçli alışveriş yapmış olur. Bilinçli bir şekilde alışveriş yaparak bütçemizi de kontrol altına almış oluruz.


Soru : Alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Alışveriş yaparken alacağım ürünün son kullanım tarihine, kalitesine ve fiyatına bakarım. Aldığım ürünün bütçeme uygun olması ve ihtiyacım olup olmadığına özen gösteririm. Alışverişlerimi yaparken bilinçli bir şekilde harcama yapar ve isteklerime değil ihtiyaçlarıma öncelik veririm. İhtiyaçlarımı karşıladıktan sonra artan paramla ise isteklerimi karşılamaya çalışırım.


Soru : Paranızı tutumlu kullanmak için neler yaparsınız? Açıklayınız.


Kısa Cevap : “Paranızı tutumlu kullanmak için neler yaparsınız? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Paramızı tutumlu harcamak için önceliğimi her zaman temel ihtiyaçlarımıza vermeliyiz. Bireyler olarak paralarımızı her zaman verimli ve tutumlu şekilde harcamalıyız. Bunu gerçekleştirmek için aldığımız ürünlere her zaman dikkat etmeliyiz. Aldığımız ürünlerin fiyatına, markasına, son kullanım tarihine ve kalitesine özen göstermeliyiz. Bu unsurlara dikkat ederek paramızı tutumlu şekilde harcayabiliriz.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı 44 Cevapları Ata Yayıncılık


a) Aşağıda Sümeyye’nin haftalık harçlığı ve harcamaları görülmektedir. Sizce Sümeyye tutumlu davranıp bilinçli alışveriş yapabilmiş mi? Nedenini noktalı yere yazınız.


Cevap :

Sümeyye parasını çikolata ve şeker gibi ihtiyacı olmayan şeylere harcayarak parasının hepsini harcamıştır. Parasını daha faydalı ve ihtiyacı olan ürünlere harcasaydı hem sağlıklı beslenmiş hem de birikim yapacak para ayırmış olurdu.


b) Aşağıda Hacer’in haftalık harçlığı ve harcamaları görülmektedir. Hacer tutumlu davranıp bilinçli alışveriş yapabilmiş mi? Nedenini noktalı yere yazınız.


Cevap :

Hacer parasını tutumlu şekilde harcayarak birikim yapacak para ayırmıştır. Hacer parasını simit ve ayran alarak verimli harcamış ve parasından artırarak örnek bir davranış göstermiştir. Hacer parasını temel ihtiyaçlarına harcayarak birikim yapmış ve tutumlu bir davranış sergilemiştir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Sayfa 42-43-44 Cevapları Ata Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
Yukarıda hayat bilgisi 2 sınıf ders kitabımızda yer alan bilgilere baktığımız zaman elimizdeki parayı nasıl harcayacağımı bilirim ifadesi ile öğrenmiş olduğumuz bu derste her zaman elimizdeki parayı tutumlu ve bilinçli bir şekilde kullanmaya Özen göstermeliyiz bunun yanı sıra öncelikleri ihtiyaçlarımıza vermeliyiz ihtiyaçlarımızı tamamladıktan sonra isteklerimize yer ayırmalıyız her zaman bilinçli ve akıllı bir vatandaş böyle yapar. Parasını nasıl harcayacağını ve nasıl kullanacağını bilir sizler de büyüklerinizden para hakkında birçok bilgiyi ve cevabı öğrenebilirsiniz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!