2. Sınıf Matematik Ders Kitabı

2. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 218-219 Cevapları Pasifik Yayınları

2. Sınıf Matematik Pasifik Yayınları Kitabı Uzunlukları Ölçelim Cevapları Sayfa 218, 219


Uzunlukları Ölçelim Cevapları


2. Sınıf Matematik Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 218-219


Arkadaşım ‘Hangimiz kırmızı boya kalemimizi daha fazla kullandık?” diye sordu. Kalemleri yan yana koyarak karşılaştırdık. Benim kalemim daha uzundu. Çünkü arkadaşım, benden daha fazla boyama yapmıştı.

Soru : Peki, kalemden daha büyük nesneleri nasıl karşılaştıracağız?


Çözüm : Cetvel ya da metre kullanmamız gerekir.


1. Aşağıdaki cetvelde her iki sayı arası, 1 cm’dir. Cetvelden yararlanarak çubukların uzunluklarını bulalım Yanlarındaki kutulara bulduğumuz uzunlukları yazalım.


Çözüm :

2. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 218-219 Cevapları Pasifik Yayınları
“2. Sınıf Matematik Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 218-219 Cevapları”

2. Sınıf Matematik Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 219


2. Önceki çalışmada yaptığımız ölçümlere göre aşağıdaki karşılaştırmaları yapalım. Boşlukları ‘uzundur’, ‘kısadır’ sözcüklerini kullanarak tamamlayalım.


Çözüm :

  • Kırmızı çubuk, mavi çubuktan uzundur.
  • Kırmızı çubuk, yeşil çubuktan kısadır.
  • Yeşil çubuk, mavi çubuktan uzundur.
  • Yeşil çubuk, kırmızı çubuktan uzundur.

3. Beşer kişilik gruplar oluşturalım. Aşağıda belirtilen > araçların uzunluklarını metre ile ölçelim. Ölçüm sonuçlarımızı tabloya kaydedelim. Araçların uzunluklarını sözel olarak karşılaştıralım


Çözüm :

2. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 218-219 Cevapları Pasifik Yayınları
“2. Sınıf Matematik Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 219 Cevapları”

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Okulumuzda ve evlerimizde kullanmış olduğumuz ölçü birimlerinden biri olan cetvelle elbette kesilgimize kitabımızı defterimizin köşesine oturduğumuz masayı çantamızı ölçebiliriz çıkan santimetre ile ne kadar uzunlukta olduklarını yazabiliriz bunlara örneklerle yapabiliriz standart ölçü bilimleri olan metreye santimetre milimetre gibi değerleri kullanarak bu gibi ölçümleri tamamlayabilir ve ölçümler ile ilgili bilgilerimizi pekiştirebiliriz.

  2. Tuğçe dedi ki:

    Çevrenizde birçok bulunan nesne ve eşyaların uzunluk ölçü birimleri ile ölçebilirsiniz ben her zaman standart ölçü birimleri ile ölçülebilecek alanları ve standart ölçüm birimleri ile ölçülecek birçok nesneyi yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ölçerek birçok konuya ulaşıyorum standart ölçü birimi olan bilgilerle bu konuyu güzel bir şekilde anlıyorum sizler de Forum sayfa sesli vermiş olduğu güzel bilgi ve cevaplarla her zaman birçok konu iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Matematik ders kitabındaki bütün bilgi ve cevaplar bu sayfada var.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.