2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 129-130 Cevapları


Türkçe Öğretmeni

2. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık Yayıncılık Farklı Arkadaşım Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 129, 130


Farklı Arkadaşım Serbest Okuma Metni


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 129-130

Amandin, doğuştan engelliydi. “Down (Daun) sendromu” denen bir hastalığı vardı. Bize geldiklerinde ona nasıl davranacağımı bilmediğim için biraz tedirgindim. Annesi, Amandin ve diğer engellilerle ilgili şunları anlattı:
Amandin senin gibi değil, arkadaşların gibi de değil. Sen yürürsün, konuşursun, görürsün, işitirsin. Doktora ancak zaman zaman gidersin. Bazı insanlar içinse durum farklıdır: Onlar yürüyemezler, göremezler veya işitemezler. Daha yavaş anlarlar, çok sık doktora veya terapiste giderler. Bu çocuklar farklıdırlar, çünkü onların bir engelleri vardır. Engelli olmak, insanın yapmak istediği hâlde yapamadığı şeyler olması demektir. Başka bir deyişle, bir insanın kısıtlanmış olması durumudur.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 130 Cevapları

Engelliler de birbirinden farklıdır. Bazıları yürüyemez, tekerlekli sandalyeyle hareket eder. Bazılarının zihinsel engeli vardır. Bazılarının görme ve işitme gibi duyusal engelleri vardır. Ancak engelli bir kişi, her şeyden önce senin gibi kişilik sahibi bir insandır. (…)
Engellilerle bir aradayken daha dikkatli davranmalısın. Örneğin bir görme engellinin karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olabilirsin. Tekerlekli sandalye kullananların girip çıkmasına yardımcı olmak için kapıyı tutabilirsin. Bir engelli çocuğun oyundan dışlandığına tanık olursan duruma müdahale edip onun da oynamaya hakkı olduğunu söyleyebilirsin. (…)
Farklı bir kişiyle birlikte olduğumuzda, birbirimizi keşfetmek için kendimize zaman tanımalıyız. O zaman anlarız ki herkesin kendine göre diğerlerine katabileceği birçok şey vardır.
Fanny JOLY (Feni COLI)
Claire FRANEK (Kler FRENEK)
Çeviren: Egemen DEMİRCİOĞLU
(Düzenlenmiştir.)


Cevap : 2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 129-130 Cevapları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Gelebilecek sorulara karşın metni bir iki defa okumanızı tavsiye ederiz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 129-130 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Çevremize şöyle bir baktığımız zaman bazen engelli insanlar bazen hasta olan insanlar bazen ise kendine bakmaktan zorlanan yaşlı insanları görebiliyoruz. Özellikle çevremizdeki engelli insanların bazıları fiziksel bazıları ise zihinsel eksiklikleri ile göz önünde görülürler. Bu gibi insanların destekçisi olmak oldukça önemlidir. Özellikle manevi olarak desteklerimizi engelli insanlardan esirgeme meliyiz. Unutmayalım ki bizler de birer engelli birey olabiliriz. Birçok engelli insanların destek yardım ve başarıya istekleriyle aşamayacağı hiçbir konu olmadığını örnekleriyle görebilmek mümkündür. Örneğin engelli insanların yüzmede sporda ve çeşitli alanlarda da kadar başarılı olduğunu günümüzde görebiliyoruz.
Mustafa
Çevremizde gördüğümüz engelli arkadaşlarımız her zaman destek çıkmalı ve yardıma ihtiyaç duydukları zaman koşulsuz bir şekilde yardım etmeliyiz. Bir insan engeli vücudunda değil kalbindedir. Çünkü insan istedikçe Azmi ettikçe ve destek verildikçe akşam niye camiye kazanamayacağı hiçbir olanak yoktur. Çevremize baktığımız zaman genellikle fiziksel ve zihinsel engelli insanları görebilmekteyiz. Bu insanlar her zaman yardıma ihtiyacı olabilir bizlerde elimizden geldiği kadar onlara yardım etmeli yalnız maddi değil manevi desteklerimiz de esirgeme meliyiz.
Tuğçe
Varsa sınıfımızda bazen çevremizde bazen aile bireylerimiz arasında akrabalarımız arasında özel insanlar vardır bu özel insanlar bazı işleri tıpkı bizler gibi yapmakta zorlanabilirlerdir hareket etmekte akıllarını kullanmakta veya günlük işlerini yapmakta zorlanabilirler özel gereksinimleri olan bu insanlara her zaman hoşgörülü ve saygılı davranmaya dikkat etmeliyiz çünkü bu insanlara her zaman bizlerin yardımına ve bizlerin desteğine ihtiyaç duyarlar hep beraber engelleri ortadan kaldırarak birbirimize destek çıkabiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!