2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 96-97-98-99 Cevapları | Forum Sayfa Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 96-97-98-99 Cevapları


Türkçe Öğretmeni

2. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık Yayıncılık Ülkemi Seviyorum Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 96, 97, 98, 99


Ülkemi Seviyorum Serbest Okuma Metni


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 96-97-98-99

Altı arkadaş kendi aramızda “Sevgi Çemberi” adlı çok yararlı bir oyun icat ettik. Her hafta birimizin evinde toplanıp seçtiğimiz konu üstüne konuşuyoruz. O haftaki konumuz ülke sevgisiydi. İsmail, ülke sevgisiyle ilgili bir anısını anlattı. Geçen yaz, ailece sahil bölgelerini kapsayan uzun bir tatile çıkmıştık. Gezimizin son durağı Çanakkale’ ydi. Araba vapurunda tanıştığımız yaşlı bir amca, bize Şehitler Abidesi’ni gezdirdi. Sorduğumuz her soruya sabırla cevap veriyordu. Bir ara yol kenarında, bir insan heykeline rastladık. Meraklanmıştım: “Amca, bu kimin heykeli?” diye sordum. Yaşlı adam derin bir iç geçirdikten sonra, “Bu heykel, başka canları yaşatmak için kendi canını feda eden bir kahramana aittir.” dedi.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 97 Cevapları

Sonra hikâyeyi anlattı. Heykel, bir orman müdürüne aitmiş. Bölgede çıkan büyük bir orman yangınını söndürmeye çalışırken alevler çevresini sarmış ve kurtulamamış. (…) Yaşlı amca, öyküyü bitirdikten sonra bana dönüp: “Bu bir sevgi işidir evlat.” dedi. “Bir şeyi çok seversen onun uğruna mücadele edebilirsin.” (…)


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 98 Cevapları

Bir süre sonra çevresinde anıtların yer aldığı bir tepeye ulaştık. Tepenin eteklerinde, yeşillikler içine kurulmuş kocaman bir şehitlik vardı. Yaşlı amca: “İşte burası Bomba Sırtı.” dedi. “Çanakkale savaşlarının en yoğun çarpışmaları burada yaşandı. Burası, bu toprağı vatan yapan şehitlerimize aittir. (…)” Yaşlı amca, bunları anlatırken duygulanmıştı. Ellerini açıp şehitlerimiz için dua etti. Biz de onunla birlikte “amin” dedik. (…)


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 99 Cevapları

Babamın kolundan tutup: “Baba, insanlar niçin savaşırlar?” diye sordum. “Kendilerine ait olan toprağı korumak için.” dedi babam. “Peki, kendimize ait olan toprak hangisidir? Bir toprak nasıl kendimize ait olur?” “Emek verip geliştirdiğimiz, üzerinde kendi uygarlığımızı kurduğumuz topraklar bizimdir oğlum…” O gün vatan sevgisi ve fedakârlıkla ilgili çok şey öğrenmiştim. Ne mutlu bize ki üç tarafı denizlerle çevrili cennet gibi bir ülkemiz var. Bayrağımız özgürce dalgalanıyor. Doğrusu, ülkemi çok seviyorum.”

Üzeyir GÜNDÜZ (Kısaltılmıştır.)


Cevap : 2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 96-97-98-99 Cevapları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Gelebilecek sorulara karşın metni bir iki defa okumanızı tavsiye ederiz. 


Ödevini Bulamadıysan ARA

2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 96-97-98-99 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Ülkemi seviyorum çünkü ülkemdeki insanlar yardımlaşmayı ve dayanışmayı çok seven komşuluk ilişkisine dikkat eden birbirine karşı saygılı olan ve farklı dinlere dilleri ve inanışları inanan insanların bir ortamda huzurlu bir şekilde yaşamış olduğu bir yurda sahibim. Ülkemi seviyorum çünkü ülkemiz bir zor duruma düştüğü zaman Türk milleti birlik beraberlik çerçevesinde milli mücadeleyi verebilir. Ülkemi seviyorum çünkü tarih boyunca bu vatanda ki insanlar kadın-çocuk yokluk demeden iman gücüyle ve vatanlarına duymuş olduğu sevgi ile ülkelerine korumaya ant içmişlerdir. Ülkemi seviyorum çünkü İstiklal marşı'nı okuduğum zaman gururlanıyor Türk bayrağını göklere çektiğim zaman ise yüreğim sevinçle doluyor.
Merve
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir vatandaşıyım. Türk topraklarının kıymetini ve Türk toplumunda yaşamış olan insanların her birine çok farklı kıymeti olduğunu bilmekteyim. Türk milleti ülkesinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için her zaman mücadele vermiş ve tüm yokluklara ve zorluklara karşı bir kesin bağımsızlığına kavuşturmaya başarmıştır. Türk toplumu yalnız kendi ülkesi söz konusu olduğu zaman değil tüm dünyaya her zaman yardım ederek elini uzatmayı başarmıştır. Ayrıca ülkemizin doğal güzellikleri tarihi yapısı da oldukça ilgi çekicidir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 16 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Aziz
error: Kopya Yasak