2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 148-151-152-153-154-155 Cevapları ADA Yayınları

2. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık Yayıncılık Tekerleğin İcadı Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155


Tekerleğin İcadı Metni Etkinlik Cevapları


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 148-151-152-153-154-155


Soru : Tekerlek icat edilmeseydi ulaşım nasıl yapılırdı? Aşağıdaki resimleri inceleyiniz.


Cevap:
Tekerlek icat edilmeseydi at veya eşek gibi hayvanların sırtlarında ulaşım yapılırdı. Bir yere gitmek çok uzun ve zahmetli olurdu.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 151 Cevapları


1. Etkinlik


Soru : Metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.


1. Tekerlek icat edilmeseydi neler olurdu?


Cevap:
Tekerlek icat edilmeseydi insanlar hayvan sırtlarında veya kendi güçleri ile yolculuk yapar, tarlalarını hayvan gücü ile sürmeye devam ederlerdi. Bu zahmetli ve zor olan iş hem yolculuk hemde diğer işler bakımından zorluk ve uzun süre demek olur.


2. İnsanlar, tekerleği geliştirmeye neden ihtiyaç duymuştur?


Cevap:
İnsanlar hayvan ve kendi güçleri ile yolculuk ve tarla sürme , buğday öğütme gibi işlerini yapıyor, ancak çok zahmet çekiyorlardı. Sonra eşyaların kütükler üzerinde daha kolay hareket ettiğini gördüler. Kütüklerin içini oydular. En sonunda ise daha hızlı gitmesi için parmaklıklı şekilde yaptılar. Kolaylık sağlandıkça gelişimlerde hızlandı ve bugüne geldi.


2. Etkinlik


Soru : “Tekerlek”, “çöl” ve “orman” kelimeleriyle birer cümle kurunuz.


Cevap:
Tekerlek : Tekerleği patlayan araç sağa çekmek zorunda kaldı.
Çöl : Çöl sıcakları hakkında çok farklı şeyler duydum.
Orman : Ormanlarımızı yeniden yeşertmek bizim görevimiz.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 152 Cevapları


3. Etkinlik


Soru : Aşağıdaki taşıtları inceleyip adlarını yazınız. Bunlardan hangileri metinde geçiyor? İşaretleyiniz.


Cevap:

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 148-151-152-153-154-155 Cevapları ADA Yayınları
“2. Sınıf Türkçe Ada Yayıncılık Sayfa 148-151-152-153-154-155 Cevapları”

2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 153 Cevapları


4. Etkinlik


Soru : Aşağıdaki karikatürü inceleyiniz. Tekerleğin icadını okuduğunuz metinden de yararlanarak anlatınız.


2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 148-151-152-153-154-155 Cevapları ADA Yayınları
“2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 153 Cevapları”

Cevap:
Metinde de geçtiği gibi , insanlar hayvan ve kendi güçleri ile yolculuk ve tarla sürme , buğday öğütme gibi işlerini yapıyor, ancak çok zahmet çekiyorlardı.
Sonra eşyaların kütükler üzerinde daha kolay hareket ettiğini gördüler. Kütüklerin içini oydular. En sonunda ise daha hızlı gitmesi için parmaklıklı şekilde yaptılar. Kolaylık sağlandıkça gelişimlerde hızlandı ve bugüne geldi. Teknoloji geliştikçe daha da gelişeceği düşülüyor.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 154 Cevapları


5. Etkinlik


Soru : Otomobil, bisiklet gibi taşıt araçlarının dışında başka nerelerde tekerlek kullanılır? Günlük yaşantınızda gördüklerinizden hareketle yazınız.


Cevap:
Otomobil, bisiklet gibi taşıt araçları dışında makinaların iç sistemlerinde de tekerlek kullanılır.
Tekerleğin bir makinaya ilk uygulaması değirmen taşının akan bir suya karşı konulmuş su dolabıyla döndürülmesidir. Değirmenler daha sonra ise aynı sistem olan çark sistemleri ile elektronik eşyalar hep bu sistem üzerinden devam etti.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 155 Cevapları


6. Etkinlik


Soru : Yaşantımızı kolaylaştıracak bir icat yapsaydınız bu ne olurdu? Duygu ve düşüncelerinizi yazınız. İcadınızın resmini de yaparak icadınızı tanıtınız.


Cevap:
Bir icat yapacak olsam kendini ısıtan ve yaz aylarında serin tutan elbiseler icat ederdim.
Böylece çok üşümeden ve terlemeden günlük hayatımızı devam ettirebileceğiz. Yaz aylarında çok sıcaktan, kış aylarında ise üşümekten ve hasta olmaktan herkes şikayetçi. Bu yüzden bu teknoloji ile vücut ısımız dengede olacak ve istediğimiz yere rahatça gidebileceğiz.


İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tekerleğin icadı tarihin seyrini değiştiren tarihte birçok iş ulaşım gibi alanlarda yeniliklere yol açan ve en büyük icatlardan biri olarak sayılır. Eskiden tekerlek keşfedilmeden önce insan gücüne ve hayvan gücüne bağlı olarak biz işlerimizi yapmak daydık. Günümüzde ise tekerleğin icadından sonra olan motorlu taşıtlar hayatımızı hızla kolaylaştırmakta ulaşımı iletişimi ticareti ve çeşitli birçok iç alanını kolaylaştıran en büyük icatlardan biri olarak görülmektedir. Örneğin eskiden bir yerden bir yere giderken at eşek deve gibi hayvanlar kullanılır bu gibi yolculuklar çok uzun ve zahmetli olurdu. Ya da herhangi bir tarla sürmek için öküzler kullanılırdı günümüzde ise çeşitli iş makineleri sayesinde kısa ve hızlı bir şekilde işimizi yapmaktayız. Bir yerden bir yere giderken ulaşım araçları olan otobüs taksi minibüs kamyon gibi birçok tekerlekli aracı hayatımızda kullanıyoruz.

  2. Tekerleğin icadı denince aklımıza elbetteki tarih boyunca yapılmış olan en büyük icatlardan biri gelmektedir. Günümüzde ulaşımda kullanılan ve ekonomik urizm ve çeşitli birçok iş olanaklarını faydalanılarak insanların hayatına Sunan elektrikli araçlar ben ve tekerleğin icadından sonra geliştirilmiştir. Eskiden tekerlek olmadığı zaman insanlar farlarının sürdükleri zaman bir yerden bir yere gittikleri zaman veya herhangi bir ticaret için de oldukça zorlanır ve bu işler çok uzun sürerdi. Günümüzde ise elbette ki tekerleğin icadı gün geçtikçe çeşitli gelişmiş ulaşım araçlarına dönüştürüldü. Ulaşım araçları sayesinde bir yerden bir yere giderken hızlı ve kısa bir sürede gidebiliyor Ayrıca birçok alanda daha gelişmiş imkanlara sahip olabiliyoruz.

  3. Günümüzde en önemli icatlardan biri olan ekerleğin icadı sayesinde beyazının icadı sayesinde birçok gelişim ve teknolojide ilerleme olmuştur bu konuyu incelediğiniz zaman ve gördüğünüz zaman tekerleğin faydalarına ulaşıldığı ne kadar katkı sağladığını görebiliriz sizler de kullanmış olduğunuz motorlu taşıtların ve birçok araçların tekerleği icat edildikten sonra nasıl geliştiğini inceleyerek ve çeşitli bilgileri ulaşarak öğrenebilirsiniz ve Türkçe ödevini daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

  4. Yukarıdaki bilgi ve cevaplarla öğretmenimizin vermiş olduğu Türkçe dersini başarılı bir şekilde tamamladım Türkçe dersindeki birçok bilgiyi ve cevabı Forum sayfa sesiyle yapmak beni çok mutlu ediyor çünkü buradaki başarılı ve güzel cevaplar sayesinde birçok konuyu iyi bir şekilde anlıyorum özellikle Türkçe dersi vermiş olduğu bilgi ve cevaplar sayesinde birçok konuyu hemen kavrıyorum oranın sayfası ailesini vermiş olduğu güzel cevaplarla sizlere de ödevlerinizi yapabilirsiniz Türkçe dersine başarılı bir öğrenci olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.