2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 230-231-232-233-234 Cevapları ADA Yayınları

Göster

2. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık Yayıncılık Kırmızı Domatesin Yolculuğu Dinleme Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 230, 231, 232, 233, 234


Kırmızı Domatesin Yolculuğu Dinleme Metni Etkinlik Cevapları


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 230-231-232-233-234 Sayfa Cevapları


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 230 Cevapları


Soru : Sebze ve meyveler nerede satılır? Oraya nasıl getirilirler?


Cevap:
Sebze ve meyveler, pazarda , manav ve bazı marketlerde satılırlar. Oraya sebze ve meyve toplama yerlerinden , oraya ise tarladan gelirler.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 231 Cevapları


1. Etkinlik


Soru : Sorularla ilgili tahminlerinizi, metni dinlemeye ara verince yazınız.


Domatesler olgunlaştıktan sonra sizce ne olmuştur?


Cevap: Domatesler olgunlaştıktan sonra bence toplanıp pazara götürülmüştür.


Kırmızı Domates arkadaşlarına ne söylemiş olabilir?


Cevap: Kırmızı Domates arkadaşlarına korkmaması gerektiğini söylemiş olabilir.


Bu sözleri duyan Kırmızı Domates ne hissetmiş olabilir?


Cevap: Bu sözleri duyan Kırmızı Domates çocukların sağlıklı olacağına katkı sağladığı için çok mutlu olmuş olabilir.


2. Etkinlik


Soru : Dinlediğiniz metnin konusunu yazınız.


Cevap:
Dinlediğim metnin konusu domatesin olgunlaşması ve eve kadar olan serüvenini anlatıyor.  Domatesler önce tarladan koparılıp, pazara getirildiler. Olgunlaşmayı beklerken çok heyecanlandılar.
Daha sonra nereye gittiklerini bilmedikleri için korku dolu anlar yaşadılar. Daha sonra kendileri gibi diğer meyve ve sebze ile tanıştılar. File içerisine girerek eve götürüldüler.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 232 Cevapları


3. Etkinlik


Soru : Sözlüğünüzden “sebze” ve “meyve” kelimelerinin anlamlarını araştırıp öğreniniz. Birer cümlede kullanarak aşağıya yazınız.


Cevap:
Sebze Kelimesi
Sözlük Anlamı :genellikle yeşil olarak çiğ ya da pişirilerek yenilen, kuru olarak da kullanılan bitkiler ya da bunların taneleri, yumruları vb.
Cümlem : Sebze yemeklerine bayılırım.


Meyve Kelimesi
Sözlük Anlamı : 1 . bitkilerde çiçeğin döllenmesinden sonra yumurtalığın gelişmesiyle oluşan ve tohumları taşıyan organ.
2.ağaçların yenilecek türden ürünü.
Cümlem : Meyveler hem çok güzel hem de çok sağlıklıdır.


Soru : Dinlediğiniz metinde hangi sebze ve meyvelerin adları geçiyor? Resimlerinin altına adlarını yazınız.


Cevap:

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 230-231-232-233-234 Cevapları ADA Yayınları
“2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 230-231-232-233-234 Cevapları”

2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 233 Cevapları


4. Etkinlik


Soru : Domatesler, eve gelinceye kadar neler yaşadılar? Görsellerden de yararlanarak sırasıyla yazınız.


Cevap:
Domatesler önce tarladan koparılıp, pazara getirildiler.
Olgunlaşmayı beklerken çok heyecanlandılar. Daha sonra nereye gittiklerini bilmedikleri için korku dolu anlar yaşadılar. Daha sonra kendileri gibi diğer meyve ve sebze ile tanıştılar. File içerisine girerek eve götürüldüler.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 234 Cevapları


5. Etkinlik


Soru : Dinlediğiniz metne, “Kırmızı Domates’in Yolculuğu” başlığından başka hangi başlıklar yazılabilir? Önerilerinizi yazınız.


Cevap: Tarladan Eve Kırmızı Domates


6. Etkinlik


Soru : Çiftçilerin emeği olmasa, işçiler çalışmasa meyve ve sebze üretimi olur muydu?


Cevap:
Hayır olmaz. Meyve ve sebzelerin tohum halinden üretilerek bakımı ve bu hale getirilmesi oldukça zahmetli bir iştir.
İşçiler bu tohumları ekerek , sulayarak, biçerek ve bakımlarını yaparak üretirler. Üretim aşamasında bazen çok zorluklar yaşarlar. Onlara iyi bakıp ürettikten sonra toplayıp kasalara dizer ve bizim almamız için satıcılara getirirler.


Soru : Yediğiniz meyve ve sebzeleri yetiştiren, bize ulaştıran çiftçilere ve tarım işçilerine ne söylemek isterdiniz? Duygu ve düşüncelerinizi yazıp arkadaşlarınıza okuyunuz.


Cevap:
Yediğiniz meyve ve sebzeleri yetiştiren, bize ulaştıran çiftçilere ve tarım işçilerine teşekkür etmek isterim. Onlar bu kadar emek vermişken bende bunlardan yararlanırken onlara teşekkür etmemek büyük bir saygısızlık olur. 


İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Sağlığımız için muhakkak meyve ve sebze tüketmeliyiz. Meyve ve sebzeleri tüketirken meyve sebzeler arasında ayrım yapmamalı her birinde mevsimine göre tüketmeliyiz. Özellikle biz çocukların meyve ve sebzeleri bolca tüketilmesi sağlık açısından ve vücudumuza vitamin alması açısından oldukça önemli olduğunu belirtmek isteriz. Meyve ve sebzeler genellikle manavlarda marketlerde ve pazarlarda satılmaktadır. Meyve ve sebzeler seçildiği zaman temiz çürük olmaması mevsimine göre yetişiyor olması ayrıca çok büyük ya da çok büyük olmaması dikkat etmemiz gereken hususlar arasında yer alıyor.

 2. Mustafa dedi ki:

  Domates yemeklerin olmazsa olmazıdır. Özellikle yaz günlerinde bolca domatesli yemekleri Türk insanları tercih eder. Domates sulu olması hem yemeğe renk vermesi hem tadıyla oldukça sevilen bir sebzedir. Ayrıca kuşlarımızın vazgeçilmez yemeklerinden olan konser velilerimizi domatesle yapmaktayız. Kışın domates salça larımızı domates ten yaparak elde ederiz. Türkülerde dolmalarda soteler de ve birçok yemekte Ayrıca salatalarda domatesi kullanırız. Ayrıca ülkemizin birçok yerinde biber domates patlıcan gibi sebzeler kurutularak kışa yemek için saklanır.

 3. Merve dedi ki:

  Özellikle yaz aylarında çok fazla yemeklerde kullandığımız ve kahvaltılarda yemiş olduğum bu soslarını yaptığımız turşularını yaptığımız domatesi hepimiz çok severiz yaz aylarında türlülere menemene veya kahvaltıda doğrayarak çok severek girmiş olduğumuz domatesin genellikle yazın sıcak havalarda çıktığını çok fazla görürüz domatesin aslında bir meyve olduğunu her zaman bilgilerde yer aldığını görebiliriz domates elbette ki sıcak yaz günlerinde verimli topraklarda yetişerek büyür ve soframıza gelir domates çok kıymetli bir bitkidir bu sebepten dolayı domatesin ne kadar vitaminli ve ne kadar güzel bir şekilde yetiştirildiğini öğrenmeliyiz.

 4. Memoli dedi ki:

  Yemiş olduğumuz meyve sebzelerin çiftçilerin yetiştirmiş olduğunu bilmeliyiz çiftçiler de çok emekten geçirerek bu meyve ve sebzeleri soframıza getirene kadar çaba harcarlar örneğin yemiş olduğumuz domates salatalık meyve sebzeler bitkiler bakliyatlar hepsi çiftçilerin emekleri ile meydana gelmektedir çiftçiler her zaman özveriyle ve övmekle beslemiş olduğu ve büyütmüş olduğu bu gibi besinleri yiyecekleri günümüze kadar soframıza aktararak birçok emek ve çaba harcadıklarını alın teri ile bu gibi işleri yaptıklarını söyleyebiliriz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.