2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 243-245-246-247 Cevapları


Türkçe Öğretmeni

İçindekiler

2. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık Yayıncılık Özgür Olmak ya da Olmamak Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 243, 244, 245, 246, 247


Özgür Olmak ya da Olmamak Metni Etkinlik Cevapları


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 243-245-246-247 Sayfa Cevapları

2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 243 Cevapları

Soru : “Ben özgür biriyim. Okula istediğim saatte gelirim.” diyen bir arkadaşınız sizce doğru mu düşünüyor? Niçin?


Cevap :
Hayır, bence böyle söyleyen biri yanlış düşünüyor. Özgürlük bu demek değildir. Bu kurallara uymayarak toplum düzenini bozmaktır. İnsanları üzmek ve sıkıntıya sokmaktır.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 245 Cevapları

1. Etkinlik


Soru : Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını sözlüğünüzden araştırıp yazınız. Sonra bu kelimelerle cümleler kurunuz.


Cevap :
Özgür Kelimesi
Sözlük Anlamı :1. herhangi bir biçimde bir kısıtlamaya, bir koşula, bir zorlamaya bağlı olmayan.
2. başkasının kölesi olmayan.
Cümlem : Özgür olmak her istediğini yapmak değildir.


Seçmek Kelimesi
Sözlük Anlamı : birine oy vererek bir göreve getirmek, seçim yapmak
Cümlem : Ben güzel bir hayat seçiyorum.


Zarar Kelimesi
Sözlük Anlamı :bir şeyin, bir olayın yol açtığı kötü sonuç ya da çıkar yitimi.
Cümlem : Zarar vermek istemiyorum.


Soru : Şu an canınız ne yapmak istiyor? Okulda olduğunuz için istediğinizi yapabilir misiniz? Yapmak istediğinizi hangi durumda gerçekleştirebilirsiniz? Arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap :
Şu an canım oyun oynamak istiyor. Okulda olduğum için her istediğimi yapamam.
Yapmak istediğim şeyi ancak teneffüste veya eve gittikten sonra yapabilirim. Bu bizim sorumluluğumuzdur. Canımız gezmek veya oyun oynamak istese bile belli zamanları beklemeliyiz. Her istediğimizi yapmak çevremize ve bize zarar verebilir.


2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 246 Cevapları

2. Etkinlik


Soru : Soruları cevaplayınız.


“Ödevini yapamamak” sözünden ne anlıyorsunuz?


Cevap :
“Ödevini yapamamak” sözünden ders vakti gelene kadar ödevimi bitirmemiş olmayı anlıyorum.


“Ödevini yapmamak” ile “ödevini yapamamak” arasında ne fark var?


Cevap :
“Ödevini yapmamak” ; bilerek bunu tercih etmek ,“ödevini yapamamak” bir olay ve sıkıntı çıktığı için ödevini yapmak istediği halde yapamamak demektir. Bu durumda kişi suçlu değildir.


Sağlık kuralları özgürlüğümüzü nasıl sınırlıyor?


Cevap :
İnsanlar şekerli gıdalar tüketebilirler. Ancak şeker hastaları buna daha çok dikkat etmelidir. Kişiye hangi hastalıktan dolayı bir şeyler dokunuyorsa ondan uzak durmalıdır. Mesela alerjisi olan biri alerjisi olan şeyden uzak durmalıdır. Yoksa tehlikeli sorunlarla karşılaşabilir.


Alışverişte her istediğimizi alabiliyor muyuz? Özgürlüğümüzü ne sınırlıyor?


Cevap :
Alışverişte her istediğimizi alamayız. Her insanın bir geliri ve alması gereken ihtiyaçları vardır. Alışverişte ihtiyacımız olmayan pahalı şeyleri almak isteyebiliriz ama bu bizi mağdur edebilir. Bunun için buna dikkat etmeli ve harcamalarımızı dikkatli yapmalıyız.


3. Etkinlik


Soru : Aşağıdaki kelimelerin karşıt anlamlarını bulup karşısına yazınız.


Cevap :

 • fayda: zarar
 • iyi: kötü
 • yok: var
 • kolay: zor
 • soru: cevap
 • ağlamak: gülmek
 • acı: tatlı
 • evet: hayır
 • pahalı: ucuz

2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 247 Cevapları

Soru : Kendinizi özgür hissettiğiniz olayları ya da olaylar karşısındaki düşüncelerinizi günlüğünüze yazınız.


Cevap :
Başkalarını kırmayacak şekilde düşüncelerimi ifade ederken, bana bir şeyi almak konusunda fikrim sorulurken kendimi özgür hissediyorum. Bu gerçekten çok güzel bir duygu.


4. Etkinlik


Soru : Aşağıdaki cümlelerde noktalama işaretleri yazılmamış. Noktalama işaretleriyle ilgili öğrendiklerinizi hatırlayınız. Gerekli işaretleri renkli kalemle yazınız.


Cevap :
Bugün okulda kararlaştırdık( .) Ömer Özge Arda Songül Fırat ve ben parka oynamaya gittik( .) Birlikte oynamak istedik ama bir türlü anlaşamadık( .) Arda kaydırağa binmek için bekliyordu( .) Songül salıncağa bindi(. ) Fırat kum havuzunda oynayalım dedi(. ) Ben durur muyum( ?) Ben de istediğimi seçtim( .) Birlikte oynamak istedik ama herkes istediğini yaptı(. )


5. Etkinlik


Soru : Aşağıya, başlığı “Özgürlük” olan kısa bir şiir yazınız. Başlığı ve dizelerin ilk harfini büyük yazmayı unutmayınız.


Cevap :
ÖZGÜRLÜK
Özgür olmak hürlük demek
İstediğin yapmak demek
Ancak zarar vermeden
Kırıp dökmeden demek
Özgürsün ama kural
Herşeyden büyük demek
Herkesin özgürlüğüne saydı duymak demek 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

2. Sınıf Türkçe Kitabı Ada Yayıncılık Sayfa 243-245-246-247 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bir ülkedeki insanların Özgür oluyor olması öncelikle bayraklarını gökte dalgalandırmak esas alınmalıdır. Bir ülke topraklarında düşüncelerimizi söyleyebiliyor hak ve özgürlüklerimizi yaşayabiliyor Sak o ülkede özgür bir şekilde yaşıyoruz anlamına gelmektedir. Biz Türklerin İstiklal marşı'nı rahat bir şekilde okuması Türk bayrağını göklerde özgürce dalgalandırma sıda özgürlüğün ve bağımsızlığı simgesi olarak gösterilebilir. Bir toplumun Özgür yaşaması günlük yaşantısında gerekli olan tüm yaşam fonksiyonlarını rahat bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır.
Mustafa
Yaşamış olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devletinde demokrasi ile yönetildiğini den dolayı Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk insanına verilmiş olan ilke ve inkılaplar sayesinde özgür ve bağımsız bir şekilde yaşamaktayız. Türk bayrağımız ve İstiklal marşımız bizim bağımsızlığımızı ifade eder. Bir insan eğer özgür bir şekilde yaşamıyorsa hayatı kısıtlanabilir. Eğer Özgür bir ülkede yaşarsak elbetteki düşüncelerimizi ve fikirlerimizi özgürce söyleye bilmeliyiz. Ayrıca cumhuriyetle yönetilen bir ülkeye sahip olduğumuzdan dolayı istediğimiz yöneticiyi oy seçimi ile yönetime geçirebiliriz. Bir insan hak ve özgürlüklerine eksiksiz bir şekilde yaşayarak yaşamı için gerekli olan tüm işlevleri özgürce yapabiliyorsa demek ki bağımsız bir ülkede yaşıyordur.
Elif su
Güze l keyifli ve çok. Rahat. Adım elif su
Tuğçe
Özgür olmak ya da olmamak metnini okuduktan sonra Metin ile ilgili verilmiş olan soruların cevaplarını yukarıdaki bilgi ve cevaplarla öğrendim sizler de 2 sınıf Türkçe ders kitabı Ata yayıncılıkta yer alan tüm bilgileri ve cevapları ya da öğretmeninizin vermiş olduğu Türkçe ödevlerini buraya bakarak hızlı ve pratik bir şekilde eğitici güzel cevaplarla öğrenerek defterinize yazabilir ve ödevlerinizi de anlayabilirsiniz yukarıdaki bilgi ve cevapları çok güzel bu sayfada verilen bilgiler sayesinde birçok konuyu iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!