"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" hakkında neler öğrendiniz? | Forum Sayfa Cevapları

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” hakkında neler öğrendiniz?


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” hakkında neler öğrendiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” hakkında neler öğrendiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da 23 nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisini açtığı tarihtir.

Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1924 tarihinde cumhuriyetin kuruluşundan 1 yıl sonra 23 nisan tarihini bayram olarak ilan etmiş, 5 yıl sonra ise 23 nisan 1929 tarihinde bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Bu dünya üzerinde ulusal olarak kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır.


“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” hakkında neler öğrendiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktıktan sonra milli mücadeleyi başlatmış, milli mücadelenin başlaması ile İstanbul’da bulunan mebusa meclisi milli mücadeleye destek amaçlı misakı milli kararlarını almıştır. Misak-i milli kararlarının alınması ile İstanbul işgal edilmiş, mebusa meclisi dağıtılmıştır. Ankara ‘da bulunan Mustafa Kemal Atatürk temsil heyetinde karar alarak dağıtılan mebusa meclisinin Ankara’ da toplanmasını istemiştir.

Yeni bir seçim yaparak İstanbul’dan kaçarak Anadolu’ya gelen mebuslar ile birlikte 23 Nisan 1920 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış vede milli mücadele resmiyet kazanmıştır. Bit milletin bağımsızlık hareketi olduğu için meclisin açılması Türk halkına güven ve karar vermiştir. Onun için 23 Nisan tarihi bir milletin bağımsızlık ve özgürlüğünü temsil ettiği için geleceğin büyükleri de çocuklar olduğu için Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” hakkında neler öğrendiniz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!