3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 14-15-16-17. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 14-15-16-17. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık Yayınları


Fen Bilimleri Öğretmeni

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tuna Matbaacılık Yayınları Dünya’nın Şeklini Öğrenelim Soruları ve Cevapları Sayfa 14 15 16 17


Dünya’nın Şeklini Öğrenelim Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tuna Matbaacılık Yayınları Sayfa 14 Cevapları

Soru : Çocuklar sizce Dünya’nın şekli tahtadaki geometrik şekillerden hangisine benzer? Ne dersiniz?

“3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 14-15-16-17. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık Yayınları”


Cevap : 1. resme benzemektedir. Çünkü dünyamız yuvarlağa yakın elips şeklindedir.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tuna Matbaacılık Yayınları Sayfa 15 Cevapları

Soru : Gözlemimiz tahminimizi doğruladı mı? Model küre etrafında hep aynı yönde giden oyuncak uçağın tekrar aynı noktaya gelmesi neyi gösterir?


Cevap : Evet doğrudur. Dünyamızın yuvarlak olduğunu gösterir.


Soru : Dünya’nın şekli düz bir tepsi gibi olsaydı hep aynı yönde giden bir uçak tekrar aynı noktaya gelir miydi? Neden?


Cevap : Dünya’nın şekli düz bir tepsi gibi olsaydı hep aynı yönde giden bir uçak tekrar aynı noktaya gelir miydi? Neden? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Dünya’nın şekli düz bir tepsi gibi olsaydı hep aynı yönde giden bir uçak tekrar aynı noktaya gelmezdi. Çünkü tepsinin sonuna doğru hareket eden bir uçak tepsinin sonuna geldiğinden dünyadan ayrılacağını söyleyebiliriz.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tuna Matbaacılık Yayınları Sayfa 15 Cevapları

Araştıralım, Öğrenelim


Soru : Genel Ağ, kitap, dergi gibi çeşitli kaynaklardan Dünya’nın şekliyle ilgili geçmişte öne sürülen görüşleri araştıralım. Elde ettiğimiz bilgilerim  görsellerle destekleyerek bir poster hazırlayalım. Posteri arkadaşlarımıza sunalım.


Cevap : Dünya’nın şekliyle ilgili geçmişte öne sürülen görüşleri araştıralım. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Macellan, dünyanın çevresini dolaşan ilk denizcidir. Bu seyahatleri sayesinde hem Dünya`nın yuvarlak olduğu ispatlanmış hem de Dünya`nın çevresinin uzunluğu belirlenmiştir.

İdrîsî, Dünya`nın küre şeklinde olduğunu düşünüyordu.

BİRÛNİ, Orta Asyalı büyük Türk bilginidir. Dünya`mızın küreye benzediğini söylemiştir.

Pisagor, Dünya`nın Güneş etrafında döndüğünü ve yuvarlak olduğunu ileri süren ilk kişiydi. Ancak Pisagor`un bu dediğine bilimle uğraşan kişilerin dışında inanan olmamıştı.

ARİSTO Milattan önce 4. yüzyılda Makedonya`da yaşamıştır. Pisagor`dan iki yüzyıl sonra Aristo, gözlemleri sonunda Dünya`nın yuvarlak olduğunu kanıtladı.


 

 


Ödevini Bulamadıysan ARA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 14-15-16-17. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
tarihte yapılan bir çok araştırmalar dünyamızın şeklinin nasıl olduğu ve nasıl bir şekil aldığını gözlemlemiş ve kanıtlamıştır.birçok bilim adamı dünyamızın yuvarlak olduğunu küreye benzediğini veya düz olduğunu söylemişlerdir.bilim adamları birçok gezintiler ve araştırmalar yaparak Dünya'nın şeklinin en sonunda bir küreye benzediğine karar vermişlerdir. Dünyamız bir küreye benzediği için yaşamımızı sürdürmemiz daha kolay bir hal almıştır.dünyamızı herhangi bir geometrik şekle benzetmek istediğimiz zaman dünyamızı daireye veya küreye benzeten bileceğim izi söyleyebiliriz. Dünyamız ayrıca bir yumurta gibi küre şeklinde kandırabilir. Dünyamızın şeklini açıkça görebileceğimiz bir örnek ise denizden bize doğru gelen bir gemi olabilir.gemi ilk başta küçük sonra da yaklaştıkça büyük olduğu dünyamızın bir küreye benzediğine bir örnektir. Tarihten bu günümüze kadar yapılan araştırmalar dünyanın şeklinin küre olduğunu kanıtlamıştır.bu konuda verdiğiniz bilgiler sayesinde öğretmenimizin bize verdiği dersleri çok güzel bir şekilde yaptığıma inanıyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak