3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 131-132-133-134 Cevapları Anka Yayınevi

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Doğal Çevrenin Canlılar İçin Önemi Metni Cevapları Sayfa 131, 132, 133, 134


Doğal Çevrenin Canlılar İçin Önemi Metni Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Anka Kuşu Sayfa 131-132-133-134


Etkinlik


Soru : Mukavva kartonundan, boyalardan, farklı malzemelerden (rulo, kutu, pet şişe, kumaş, yumurta kapları vb.) hayalimizdeki yapay çevreyi arka sayfada verilen boşluğa çizelim.


Cevap:

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 131-132-133-134 Cevapları Anka Yayınevi
“3. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 131-132-133-134 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi”

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 134 cevapları


Etkinlik


Soru : Aşağıda çevre ile ilgili bazı kavramlar verilmiştir. Bu kutucuklar içinde bulunan noktalı yerlere istenen bilgileri yazalım.


Soru : Doğal çevre nedir?


Cevap:
Doğal Doğa kelimesinden türemiş bir kelimedir günlük hayatta ise etraf ya da alan anlamında kullanılmaktadır. Var olan çevrenin Hazırda olan anlamı taşır yani insanlar tarafından yapılmamış anlamı taşımaktadır.
Doğal çevre tanım olarak İnsan eli değmemiş her şeye denilebilir. Çünkü insan eli değmemiş şeyler doğal olmaktan çıkıp yapay halde yaratılmış olan şeylerdir doğal çevreye birçok örnek verebiliriz. Günümüzün alabildiği kadar genişlikte olan denizler dünyamızın oluşumundan itibaren binlerce yıl geçerek oluşmuş içerisinde tuz bulunan yaşamın canlı hayatın başlamasına olanak sunan en güzel örnektir.
Yine çevremize baktığımızda yüksek büyük ağaçların olduğu ormanlarda İnsan eli değmeden oluşmuş ağaç topluluklarıdır. Ayrıca bugün günümüzde insanların tarım yaptığı verimli ovalar da dünyanın oluşumu ile birlikte akarsuların toprağa biriktirmesi sonucu verimli topraklar haline gelmesi sonucu oluşmuş doğal çevreye örnektir.


Soru : Yapay çevre nedir?


Cevap:
İnsanların ve diğer canlıların yaşadığı etkileşim İçerisinde bulunduğu ortamın tamamına çevre denilmektedir. Dünya üzerinde yaşadığımız çevrede insanların yaşadıkları çevre ile hayvan ve bitkilerin yaşadıkları çevre arasında farklar bulunmaktadır. Her ne kadar evcil hayvanlarımız bittim yaşadığı çevre bizim çevremizde aynı olsa da Doğada yaşayan hayvanlar ve bitkiler bizim yaşadığımız çevreden farklı bir çevrede yaşamaktadırlar. Bunun sebebi bu canlıların Doğal çevrede yaşamalarıdır.
Doğal olmayan çevreye Biz yapay çevre demekteyiz. İnsanlar varoluşla yarından itibaren yaşadıkları ortamı değiştirmeyi yeniden şekillendirmeye severler. Çünkü insan akıl ve mantığı olan düşünebilen bir varlık olduğu için doğayı kendine göre şekillendirmiştir. İlk uygarlıkların zamanından itibaren insan ateşi bulmuş tekerleği icat etmiş avcılık yapmak için delici kesici aletler üretmiş hayvanları evcilleştirme ye başarmış barınmak için mağaralardan çıkarak evler inşa etmiş tarımla uğraşmış parayı icat etmiş ticaret yapmış ticaretten daha çok para kazanmaya başlamış büyük buluşlar yapmışlardır.
Çağlar açmış çağlar kapatmış teknolojiye geliştirmiş kuşlar gibi uçmayı başarmış yaşadığı çevredeki bulunan binaların olduğu yere kendi eliyle parklar gezi yolları bisiklet yolları çiçekler ekmiş bunları kendine göre şekillendirmiştir. Bunun sebebi yapay çevre kısa sürede ortaya çıkabilirken doğal çevre uzun yılların sonucunda oluşmasıdır. Günümüzde yapar çevreyi oluştururken insan doğal çevreye aşırı bozmuştur. Bu da çevre kirliliğine doğal dengenin bozulmasına ozon tabakası incelmesi iklim bozuklukları gibi sorunları da beraberinde getirmeye başlamıştır.


Soru : Çevrenin canlılar için önemi nedir?


Cevap:
Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için çevrenin önemi büyüktür. Çevre olmadan Dünya üzerinde yaşayan insan hayvan ve bitki gibi varlıklar var olamaz. Bu varlıkların var olabilmesi için çevrenin doğal düzen içerisinde sürülebilir olması gerekir. Çevrenin kuraklaşmasıyla oksijen ve azot döngüsünün yavaşlaması ile birlikte iklim değişiklikleri hızlı çevre kirliliği hava kirliliği gibi etmenlerle dünyamız gün geçtikçe ölmektedir.
İnsanların hayvanların ve bitkilerin uyum içerisinde yaşayacağı doğal çevrenin korunması şarttır geleceğimize daha güzel bir dünya bırakabilmemiz için çocuklarımıza yaşayabilecekleri güzel bir çevre için çevremizi korumamız gerekir. Çevreye en fazla zararı insan vermektedir. Tarımsal ürünlerde verim elde etmek için kullanılan bazı ilaçlar doğaya çok büyük zarar vermektedir.
Bu nedenle kimyasal ilaç yerine organik ürüne yönelmek en mantıklısıdır. Ayrıca dünyamızın akciğerleri ağaçlardır. Ağaç kesimlerine önlemeli yangınlara karşı önlemler almalıyız aşırı sanayileşme ve kentleşme doğal çevreyi bozan olumsuz faaliyetlerdendir. İnsanların atık olarak doğaya verdikleri zarar çok fazladır plastik şişeler poşetler pet şişeler doğada kaybolması en zor olan attıklarımızdandır. Bunun gibi atıkları dönüşüm kutularına atarsak hem ülkemizde tasarruf ettirmiş oluruz hem de doğayı korumuş oluruz.


Soru : Çevreyi korumak için neler yapmalıyız?


Cevap:
Çevremizi korumak için yapmamız gereken önlemler şu şekilde sıralayabiliriz;
İnsanlar yeşilli sevmeli ve doğayı korumalıdır. Ayrıca çölleşmeye karşı birlikte hareket etmeli fidan dikme ve de ağaç sevgisi insanlara aşılanmalıdır. Bu sayede dünya üzerindeki canlıların oksijen ihtiyaçlarını karşılamış oluruz. Unutmayalım ki ormanlar sıcak günlerde insanların serinlemesi temiz havaya ihtiyaçları duyduklarında insanların yardımındadır. Ayrıca doğal afetlerden olan erozyon sel baskınlarını önlemede büyük etmen sahibidir.
Çevremizde bulunan sahipsiz kedi köpek gibi sokak hayvanlarını beslemeli sıcak yaz günlerinde kapımızın önüne bir kap su koymalı kış günlerinde ise sıcak bir ortam sağlamak için barınak imkanı sunmalıyız.
İnsanları aşırı avlanma ve hayvanların soylarını tüketmeye karşı bilinçlendirmeli avlanma yasaklarına uymalarını sağlamalı olmayan kişileri de gördüğümüzde yetkililere bildirmemiz gerekir.
İnsanların doğayı hızlı şekilde kirletmesine engelleyebilmek için tehlikeli atıkların doğaya gitmemesi için atık geri dönüşüm kutularında biriktirmeye öğretmeli atık kutularını belirli yerlerde konuşlandırmalı evlerimizden başlayarak çöpleri ayrı ayrı biriktirmeye öğrenmemiz gerekir. Doğadan hızlı yok olabilecek ürünlerin üretilmesini özen gösterilmeli plastik pil gibi atıkların kesinlikle doğaya atılmasını engellemeliyiz.
Çevreyi korumanın bir farklı şeklide enerji tasarrufuna özen göstermemiz gerekir. İnsanlar günü içerisinde işlerine okuluna giderken taşıtlar kullanırlar toplu taşıtlara binmeye insanlara alıştırmalı araçların egzozlarından çıkan zararlı gazların havaya karışmasına engellemelidir. Ayrıca yenilebilir enerjiyi kullanmaya insanları teşvik etmeliyiz devlet politikası olarak güneş enerjisinden rüzgar enerjisinden yararlanmak için bu alanlara yatırım yapmalı termik santraller gibi doğaya hava kirliliğine sebep olacak enerji yatırımları yapılmasının devlet olarak politikalarından çıkarmaları gerekir.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Doğal çevre denilince aklımıza kendiliğinden oluşan Doğal ortamlar gelmektedir bunların arasında ağaçlar fidanlar yeşillikler çalılar doğada bulunan canlılar bunun yanı sıra akarsu göller gelmektedir doğal çevreyi hayatımızın bir parçasıdır doğal çevreyi korumak kirletmemek ve zarar vermemek gerekir doğal çevrenin yok olması demek insanların oksijen kaynakların yok olması ve hayvanların evlerinin yok olması demektir bu sebepten dolayı Doğal çevrede bulunduğumuz zaman hayvanlara bitkilere zarar vermemeliyiz oraya çöp atmamalıyız orada bulunan göllere ve akarsulara kirletmemeye Özen göstermeliyiz.

  2. Hayalimdeki yapay çevreyi inşa etmek isteseydim veya çizmek isteseydim öncelikle çevre ve şöyle bir baktığın zaman trafiğin çok fazla yoğun olduğu evlerimizin bitişik ve yüksek katlı olması beni çok yoruyor bunun yanı sıra evlerimin tek katlı bahçeli bir çok acil bulunmasını açık alanlara ve çocukların oynayacağı parkların daha fazla olmasını ister ve bu alanda yapay çevremi çizebilirim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.