3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 89-90-91-92 Cevapları Anka Yayınevi

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çevremizdeki Işık Kaynakları Metni Cevapları Sayfa 89, 90, 91, 92


Çevremizdeki Işık Kaynakları Metni Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Anka Kuşu Sayfa 89-90-91-92


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


• Çevremizdeki ışık yayan cisimleri belirleyelim.


Cevap:

Çevresini aydınlatan sahip olduğu ışığı yayan farklı özelliklere sahip olan, kaynaklara ışık kaynağı denilmektedir. Dünyamızın en büyük ışık kaynağı güneştir. Gündüzleri çevremizi aydınlatmasını sağlayan her yeri görmemizi sağlayan ışık kaynağımız güneştir.

Gece ve gündüz görebilmemiz için doğal kaynaklarımız ikiye ayrılır. Geceleri doğal ışık kaynağımız ise yıldızdır. Ayın ışık kaynağı özelliği yoktur. Ay Güneş’ten aldığı ışığı Dünya’ya yansıtır. Bir başka doğal ışık kaynağı ise ateş böcekleri ve şimşektir. Doğal ışık kaynaklarının dışında insanın kendi eli ile yapmış olduğu yapay ışık kaynakları vardır.

Bu ışık kaynakları çevresine ışık yayan insanların geceleri kullandıkları şehirlerimizi sokaklarımızı evlerimizi aydınlatan kaynaklardır. Bunları sayacak olursak ampuller, Fener, mum, araba farları, sokak lambaları sayılabilir. İnsanların bu ürettiği yapay kaynaklar sayesinde hem gece hem gündüz gerekli yerlerde aydınlatma ve uyarı cihazlarında parklarda bahçelerde evlerimizde insanlığın faydasına kullanılmaktadır.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 92 Cevapları


Soru : Doğal ve yapay ışık kaynaklarını birbirinden ayırabilir miyiz?


Cevap:
Doğal ve yapay ışık kaynaklarını birbirlerinden ayırabiliriz. Doğal ve yapay ışık kaynaklarının belirli özellikleri vardır. Bu özellikler şunlardır ;
Doğal ışık kaynağının özellikleri

 • Kendiliğinden Işık yayarlar
 • İnsan etkisi olmadan doğada kendiliğinden bulunmuşlardır
 • Uzun bir süre çevreye Işık yayarlar

Yapay ışık kaynağının özellikleri

 • İnsanlar tarafından insanların yaptıkları birçok deney sonucunda keşfederek oluşturulmuş kaynaklardır.
 • Işık kaya bilmeleri için başka maddelere ve cisimlere ihtiyaç duyarlar.
 • Doğal ışık kaynakları gibi değildirler ömürleri vardır belli bir ömrü bitirdikleri zaman yok olurlar.

Doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynaklarının arasında şöyle bir fark da vardır. Doğal ışık kaynaklarından Güneş aynı zamanda dünyamızı da ısıtır bilmektedir. Yapay ışık kaynaklarında da ısıtma özelliği vardır, bu ışık kaynaklarına elinizde dokunduğunuz zaman elinizi yakacaktır her ışık kaynağının bir ısısı vardır.


Etkinlik


Soru : Aşağıda verilen görselleri dikkatlice inceleyelim. Doğal ışık kaynaklarının sol üst köşesindeki sayıları A kutusuna, yapay ışık kaynaklarının sol üst köşesindeki sayıları B kutusuna yazalım.


Cevap:

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 89-90-91-92 Cevapları Anka Yayınevi

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Anonim dedi ki:

  Yukarıda bulunan fen bilimleri ders kitabı ödevimizde yapay ışık kaynaklarını ve doğal ışık kaynakları neler olduğunu yukarıdaki bilgileri ve cevapları ayrıca ödevi tamamlayarak güzel bir şekilde öğrendim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim her zaman verdiğiniz bilgilerle ödevi yapıyorum verdiğiniz bilgiler çok başarılı buluyorum ve ödevleriniz sayesinde birçok konuyu daha iyi bir şekilde anlıyorum sizlere çok teşekkür ederim.

 2. Anonim dedi ki:

  Çevremizdeki doğal kaynaklara baktığımız zaman elektrik kaynakları olarak bildiğimiz ve doğal elektrik kaynakları yapay elektrik kaynakları olarak ikiye ayrılan bu kaynakları yukarıdaki bilgilerle ve örneklerle öğrenebiliyoruz çevremizde şöyle bir baktığımız zaman insan eliyle yapılmış olan ve kullanılan yapay elektrik kaynaklarına lambaları ampulleri fenerleri ve çeşitli birçok araçları örnek olarak verebiliriz doğal ışık kaynakları elbetteki güneştir Güneş dünyamızı hem ısıtır hem de doğal ışık kaynağı olarak aydınlatır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.