3. Sınıf Hayat Bilgisi Çalışma Kitabı Sayfa 28 Cevapları


Hayat Bilgisi Öğretmeni

3. Sınıf Hayat Bilgisi Çalışma Kitabı Komşuluk İlişkilerimiz Cevapları Sayfa 28


Komşuluk İlişkilerimiz Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Çalışma Kitabı Meb Yayınları Sayfa 28 Cevapları

Soru : Aşağıdaki soruları yaşadığınız çevredeki komşuluk ilişkilerini düşünerek cevaplayınız.


Bazen insanlar, komşuluk ilişkilerinin eskisi kadar iyi olmadığından şikayet etmektedirler. Sizce bunun nedenleri nelerdir?


Cevap :
Bazen insanlar, komşuluk ilişkilerinin eskisi kadar iyi olmadığından şikayet etmelerinin temel sebebi artık toplumda var olan güven, adalet, yardımlaşma ve dayanışma gibi olguların  zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca artan nüfusla birlikte insanların çoğalması ve insanların birbirini tanımasından da kaynaklanmaktadır.


Sizce iyi bir komşu nasıl olmalıdır?


Cevap :
Bence iyi bir komşu komşusunu gözeten, ona yardım eden, derdine ortak olan bir komşu olmalıdır. Komşu komşunun halini bilerek ona elinden geldiği kadar yardım etmesi onu mutlu etmesi gerekir.


Komşuluk ile ilgili bildiğiniz bir atasözünü yazınız ve açıklayınız.


Cevap :
Komşu komşunun külüne muhtaçtır : Hayat şartları bizleri birbirimize muhtaç kılar.
Gülme komşuna, gelir başına : Başkasının başına gelen kötü bir durumun bir gün bizim de başımıza gelebileceği anlamına gelir.
Aç kurt bile komşusunu dalamaz : Komşu hakkı önemli olduğu için sürekli olarak komşumuza yardım etmeliyiz.
Yakın (hayırlı) dost (komşu), hayırsız akrabadan (hısımdan) yeğdir (iyidir) : Sıkıntıya düşen bir insan ilk olarak yakın olan komşu, akrabalarından yardım ister. 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/3-sinif-hayat-bilgisi-calisma-kitabi-sayfa-28-cevaplari html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

3. Sınıf Hayat Bilgisi Çalışma Kitabı Sayfa 28 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Eskiden komşular birden çok sever bir birden çok iyi tanır birbirlerine çocuklarını emanet eder ihtiyaç olduğu zaman komşularından borç alır Ayrıca aynı bir akraba gibi komşularıyla iyi ilişkileri vardı. Günümüzde de çok olmasa da bu komşuluk ilişkileri hala devam etmektedir. Yalnız insanların çok kalabalık ortamlarda çalışıyor olması iş yoğunluğu insanların geçim sıkıntısı ve çoğalan nüfus sebebiyle Ayrıca insanların birbirine karşı güvenini azalması komşuluk ilişkilerinin zedelemiştir. İnsanlar yani Türk toplumu hala misafirperver komşuluk ilişkilerine dikkat eden ve birbirine karşı saygılı olabilen bir millettir. Komşuluk ilişkileri çok tadım masada birbirimizi rahatsız etmemek gibi genel ahlaka sahibiz. Örneği çok yüksek sesle müzik dinlemek ve ya çok yüksek seste televizyon izlemek gibi davranışlardan kaçınırız.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!