3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 104-105 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Güvenliğim İçin Hayır Demeliyim Etkinlik Cevapları Sayfa 104, 105


Güvenliğim İçin Hayır Demeliyim Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı


Soru : Okula geliş gidişlerinizde kimlerle karşılaşıyorsunuz?


Cevap : Okula geliş ve gidişlerde birçok insanlarla karşılaşabiliriz çünkü toplum içerisinde bir çevrede yaşıyoruz bu çevre içerisinde birçok insan bulunmaktadır evden dışarı çıktığımızda yolda yürüyen mahalledeki Bakkal amca ile metrobüse bindiğimizde şoförle metrobüs içerisindeki yolcularla metrobüsten indiğinizde okul kapısında güvenlikle okuldan içeri girdiğimizde temizlik personelleri ile Okul kantinindeki Kantinciler le karşılaşıyorum.


Soru : Güvenliğinizi tehdit eden kişilerle karşılaştığınızda ne yapmalısınız?


Cevap : İnsanlar toplum içerisinde yaşarken kendilerini güvende olmasını isterler onun içinde güvenli olacakları yerleri tercih ederler yaşadığımız çevre içerisinde güvenliğimizi tehdit edecek birileri ile karşılaşırsak yapmamız gereken en önemli şey güvenliğimizi tehdit eden kişiden Öncelikle  uzaklaşmalı daha sonra yanımızda bir büyüğümüz güveneceğimi birisi varsa ondan yardım istemeliyiz veya kolluk kuvvetleri olan polis veya jandarma ya Bilgi vererek kendinize güvende tutmalıyız.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı


Soru : Aşağıdaki örnek olayı okuyarak ilgili soruları cevaplayınız.


Emel, oyun parkında arkadaşları ile oyun oynuyordu. Tanımadığı bir kadın yanına geldi. Annesinin arkadaşı olduğunu ve elindeki yiyecekleri gönderdiğini söyleyerek onları Emel’e vermek istedi. Kadın “Annen evde bekliyor ve seni eve götürmemi istedi.” dedi. Emel “Sizi tanımıyorum. Verdiğiniz yiyeceği alamam ve sizinle eve gidemem.” dedi.


1. Sizce Emel doğru mu davranmıştır? Neden?


Cevap : Doğru bir davranıştır. Çünkü tanımadığımız kişilerden bir şey almamalı ve onlardan uzak durmalıyız.


2. Emel tanımadığı bu kişinin teklifine “hayır” demek dışında neler yapabilir veya kimlerden yardım alabilir?


Cevap : Çevrede yer alan polisten ve tanıdıklarından yardım alması gerekmektedir.


3. Siz olsaydınız böyle bir olay karşısında nasıl davranırdınız?


Cevap : Bende hayır der ve yakında yer alan polislerden ve tanıdıklarımdan yardım isteyerek o bölgeden uzaklaşırdım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. okula geliş ve gidişlerine birçok kişiyle karşılaştırmak dayım okula geliş ve gidişlerde mi yürüyerek gidiyorum arkadaşlarımla arkadaşlarımın annesi babasıyla kardeşleriyle bakkala amcayla fırıncıyla tanımadığım bir çok insanla karşılaşıyorum tanımadığım insanların asla tekliflerini kabul etmiyorum derhal oradan uzaklaşıyorum.

  2. Tanımadığımız bilmediğimiz öfkelendiğimiz insanlardan uzak durmalıyız. Çocuklar olarak korumasız olduğumuz zamanlar olabilir. bize zorla bir şey vermek isteyen veya annenizi babanızı tanıyorum diyen insanlardan uzak durmalıyız. Okula gidiş gelişlerde veya farklı ortamlarda yabancı insanlardan herhangi bir şey almamalıyız. Yabancı insanların bize zorlaması sırasında  bağırmalı veya bir yakınımızı aramalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.