3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 106-107-108-109 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Güvende Olmak İstiyorum Etkinlik Cevapları Sayfa 106, 107, 108, 109


Güvende Olmak İstiyorum Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı


Soru : Önceden yaşadığınız güvenliğinizi tehdit eden bir olay ya da durumu anlatınız.


Cevap : Önceden yaşadığınız güvenliğinizi tehdit eden bir olay ya da durumu anlatınız.

Annemle birlikte çarşıdayken bir anda arkamızdan hızla motorlu birisi gelmişti. Annemin çantasını çekiştirmeye başladı, annem çantayı bırakmayınca motorlu hızlandı ve annem yere düştü çevredeki insanlar hemen polise haber verdiler ve ilk yardım çağırdılar.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı


Soru : Güvenliğinizi tehdit eden olağanüstü olay ya da durumları söyleyiniz. Bu durumlarda neler yapmanız gerektiğini örnekler vererek açıklayınız.


Cevap : Güvenliğinizi tehdit eden olağanüstü olay ya da durumları söyleyiniz. Bu durumlarda neler yapmanız gerektiğini örnekler vererek açıklayınız.

İnsanlar yaşadıkları toplum içerisinde kendilerini güvende hissetmek isterler olağanüstü olay veya durum dediğimiz zaman aklımıza güvende olmayacağımız olaylar gelmektedir Bu olaylar doğa olayları veya insanlar tarafından gerçekleştirilen olaylar olabilmektedir Örneğin deprem sel orman yangını Kasırga fırtına gibi durumlar insanların hiç beklemediği bir anda karşılaşabilecekleri durumlardandır yine terör saldırısı veya Savaş durumunda olağanüstü durumlara girmektedir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 1


Soru : Aşağıdaki görsellerde verilen tehlikeli durumları inceleyiniz. Bu tehlikeli durumların ortaya çıkış sebeplerini ve bu durumlarda yaşanabilecek olumsuzlukları ilgili boşluklara yazınız.


Tanımadığım biri benimle ısrarla konuşmak istedi. Nasıl davranmalıyım?


Cevap : Yakında yer alan polise ve tanıdıklarımın yanına giderek yardım ister ve bulunduğum yerden ayrılarak eve giderim.


Arkadaşım, bana diğer arkadaşlarımla oynamamam konusunda baskı yaptı. Nasıl davranmalıyım?


Cevap : Bu yaptığının doğru olmadığını söyler onun ile diğer arkadaşlarım arasında yer alan sorunları çözmeye çalışırım.


Birileri kantinden aldığım tostu benden zorla almak istedi. Nasıl davranmalıyım?


Cevap : Bunun doğru olmadığını söyler ve öğretmenime söyleyerek sorunu çözmeye çalışırım.


Tanımadığım biri beni arabası ile okula götürmeyi önerdi. Nasıl davranmalıyım?


Cevap : Teşekkür ederim eve tek başıma giderim. Eğer ısrar ederse öğretmenime söyler veya yakında yer alan polislere bilgisini veririm.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 2


Soru : Aşağıdaki görsellerde bazı doğal afetler verilmiştir. Bu doğal afetlerin zararlarından korunabilmek için ne gibi önlemler alabilirsiniz? Aşağıdaki boşluklara yazınız.


Soru : Deprem sırasında neler yapmalıyız?


Cevap : Deprem sırasında neler yapmalıyız?

Depremler yer kabuğunun oynaması sonucu oluşan Sismik hareketlerdir depremler fay hatlarının olduğu yerlerde meydana gelmektedirler deprem sırasında yapmamız gereken bazı hareketler bulunmaktadır deprem başladığı zaman sağlam bir masa veya buna benzer bir sert Cisim in yanında yaşam üçgeni oluşturmamız gerekir yeni çömelerek elimizde başımızı koruyarak yapılan bir harekettir kendimizi güvenli aldığımız yerin merdiven kapı ve pencere gibi yerlerden uzak olduğuna ve çevremizde sabitlenmiş eşyalar olduğundan emin olmamız gerekir deprem sırasında panik yapılmaz koşulmaz asansöre binilmez merdivenden inmeye çalışılmaz veya yüksek bir yerden katlanılmaz deprem geçene kadar kendimizi Güvenne alır deprem bittikten sonra Sakin bir şekilde açık bir alana çıkarız.


Soru : Sel ve su baskınlarında neler yapmalıyız?


Cevap : Sel ve su baskınlarında neler yapmalıyız?

Seller ve su baskınları toprağa çok aşırı yağmur yağması sonucu çarpık kentleşme ile su yataklarının tıkanması sonucu yerleşim yerlerini tehdit eden bir Doğa olayıdır sel veya su baskınlarında yapmamız gereken Öncelikle Selin Biz etkilememesi için kum torbaları ile suyun gelebileceği yerlere engellemeliyiz daha sonra bulunduğumuz yerde Elektrik sert ellerini kapatarak herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için önlem almalıyız suyun bize ulaşamayacağı yüksek bir yere çıkmalıyız. Eğer içeride değil Dışarıda isek su yataklarının olduğu yerde olmamalıyız veya Selin aktığı yerden geçmeye çalışmamalıyız sel durumunda içeceğimiz suyundaki eğlenebileceği durumunu göz önüne alarak yanımızda temiz şişelenmiş su bulundurmaya dikkat etmeliyiz.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Önceden yaşadım ve güvenliğini tehdit eden bir olayla karşılaşmıştım oynadım parkta ailemle birlikteydim parktan bir çocuk galiba tanımadığı bir kişiyle parktan dışarı çıkmış ailesi durumu fark edince polisi aradı ve çocuk aslında kaçırılmıştı çok korkmuştum o çocuğun yerinde ben de olabilirdim ama ben bilinçli bir birey olduğum için aileme haber verecek oradan uzaklaş acaktım sizde kardeşlerinizle kendinizin bilinçli olmasını sağlayın ve tanımadığınız kişilerle tekliflerini kabul etmeyin

  2. Bir gün arkadaşlarımla beraber okuldan dönerken inşaat halindeki bir binanın yanından geçiyorduk. Birden  pat diye bir ses duyduk . Düşen bir de bir parçasıydı. Arkadaşlarımla ben bunları çok korktum ne hemen orada uzaklaştık.inşaat halindeki binaların etrafı çevrilmelidir.Sivil insanların hayatını tehlikeye sokacak hareketlerde bulunmamalıdır lar.arkadaşlarımla ben oradan uzaklaştıktan sonra inşaat halindeki binaların yanında bir daha girmemeye karar verdik.okuldan eve dönüşlerde güvendiğimiz için yabancı insanlarla konuşma malı ve onlardan hiçbir şey almamalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.