3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 124-125-126-127 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Gezdik Gördük Etkinlik Cevapları Sayfa 124, 125, 126, 127


Gezdik Gördük Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı


Soru : Çevrenizde tarihî ev ya da eskiden kalmış eşyalar var mı? Bunlar korunuyor mu? Düşüncelerinizi paylaşınız.


Cevap : Çevremizde tarihi ev ya da Eskiden kalmış eşyaların bulunduğu ortamlar vardır.

Çevremizde var olan bu tarihi eserler bazı zamanlarda olsa da bazı tarihi eserlerimiz insanlar tarafından tahrip edilmiştir.

Ancak çevremizde var olan bu tarihi eserlerin bize geçmişten bu topraklarda yaşamış olan medeniyetlerin eseri olan mimari özellikleri orunması ve İnsan eli ile tahrip edilmemesi için devlet eliyle ve toplum içerisinde en iyi şekilde muhafaza edilmesi ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini Aklımızın bir köşesinde not edinmemiz gerekir.

Ancak bu şekilde çevremize var olan tarihi güzellikler nesilden nesile aktarılarak geçmiş dönemler hakkında ve mimari özellikler hakkında en iyi bilgileri edinebiliriz.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı


Soru : Yaşadığınız yerin tarihî eserlerini, doğal güzelliklerini ve turistik yerlerini araştırınız. Öğretmeniniz ve arkadaşlarınız ile paylaşınız.


Cevap : Ben İstanbul’da yaşamaktayım. İstanbul en eski tarihi metropollerden bir tanesidir. İstanbul un her köşesi tarih kokar ve de iki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul boğazı burada olduğu için doğal güzelliği oldukça fazladır. Tüm dünyadan insanlar İstanbul a gelip gezmeyi severler. İstanbul’un belli başlı tarihi yerlerini sayacak olursak bunlar Ayasofya, Süleymaniye Camii, Sultan Ahmet Camii ve Meydanı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisari, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Rüstem Paşa Camii, Haydarpaşa Garı

Gezilecek yerler

Kız Kulesi, İstiklal Caddesi, Eminönü, Gülhane Parkı, Pierlotti, Kapalı çarşı, mısır çarşısı, ortaköy, büyük ada ayayorgi kilisesi, emirgan korusu, boğaz turu, adalar turuna katılabilirsiniz ve daha çok fazla gezilecek boğazdaki kafe ve lokantalar gezilecek doğal yerlerdir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 127 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Soru : Çevrenizdeki tarihî eserler, doğal güzellikler ve turistik yerlerle ilgili yaptığınız araştırmada en çok dikkatinizi çeken ve beğendiğiniz yerin görselini aşağıya çiziniz.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 124-125-126-127 Cevapları MEB Yayınları
3. Sınıf Hayat Bilgisi 124-125-126-127. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Ders Kitabı

Soru : Yukarıda görselini çizdiğiniz yeri kısaca tanıtınız? 


Cevap : Ayasofya camii, ilk olarak kilise olan bu mekan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u feth ettikten sonra 4 minare eklenerek cami olarak kullanılan çok eşsiz bir eser olarak kabul edilmektedir.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. çevremizde tarihi eserler bulunmakta bizim evimizde büyük büyük büyük anneannemden kalma bir halı var bunu duvarını astık özenle koruyoruz Bir de çevremizde birçok müzeler bulunmakta bu müzelerde gezdik bu müzelerde birçok tarihi eser bulunuyor çevremde gördüğüm bu tarihi eserleri çok büyük bir özenle bakmaktayım çok seviyorum tarihi.

  2. Çevremizde bulunan bir çok tarihi eseri korumalı onlara zarar vermemeliyiz . Tarihi eserler eskiden yaşamış insanların yaşam biçimlerine bize gösterebilirler. Tarihi eserler insanlığa bırakılmış bir hediyedir. Tarihi eser ne zarar vermemeli onları 10’ar malı ve gelecek nesilleri aktarabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız ülkemizdeki tarihi eserler sayesinde her yıl yüz binlerce turist gelmektedir. Gelen turistler bizim tarihimizi bu tarihi eserlerle öğrenme bilmektedirler. Bu yüzden tarihi eserlerimiz bizler için çok kıymetlidir. Tarihi eserler biz yeni nesilleri emanettir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.