3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 130-131-132-133 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ortak Kullanıyoruz Etkinlik Cevapları Sayfa 130, 131, 132, 133


Ortak Kullanıyoruz Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 130 Cevabı


Soru : Yaşadığınız çevrede toplu kullanım alanlarına örnekler veriniz.


Cevap : :Halkımızın farklı ihtiyaçlarını gidermek için toplum olarak ortak bir şekilde kullanım alanları bulunmaktadır. Bu toplu kullanım alanları birileri tarafından temizliği ve bakımı yapılması gereken yerlerdir. Bu yerler  alışveriş merkezleri, parklar, duraklar, toplu taşıma araçları, stadyumlar, konser salonları, restorantlar, yemekhaneler, wcler, sahil ve yürüyüş yolları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 132 Cevabı


Soru : Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir? Bu kurallara niçin uymalısınız?


Cevap : Ortak kullanım alanları tüm insanların aynı haklara sahip oldukları alanlardır bu alanlarda bizim ne kadar hakkımız varsa diğer insanların da o kadar hakkı vardır. Onun için bu alanları kullanırken başkalarında kullanacağın hesap ederek buralara zarar vermemeliyiz temiz kullanmalıyız Başkalarının hakkını etmemeliyiz kullandığımız alanı bırakırken nasıl oldu yüksek bu şekilde bırakalım mantıyla düzgün bir şekilde bırakmalıyız.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Soru : Aşağıdaki bulmacada ortak kullanım alanları gizlenmiştir. Bunları bularak istediğiniz renklerde boyayınız.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 130-131-132-133 Cevapları MEB Yayınları
3. Sınıf Hayat Bilgisi 130-131-132-133. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Ders Kitabı

Soru : Ortak kullanım alanlarının özenli kullanılmaması hâlinde neler yaşanabilir? Aşağıya yazınız.


Cevap : Ortak kullanım alanları insanların hep birlikte kullandıkları temizliğine özen gösterilmesi gereken yerlerdir bu yerler özenli kullanılmaması durumunda hızlı kirlenir. Temiz ve hijyenik olmaz Bir süre sonra kullanılamaz hale gelir bozulabilirler.

Örneğin mesire ve piknik alanları özenli kullanılmazsa kirlenmeye başlar kirlilikten dolayı mikroplar Bizi tehdit eder mesire alanındaki tuvaletler mikrop yuvası haline gelir bir süre sonra o piknik alanı kullanılamaz hale gelir ve köhne bir hale gelerek doğaya Zarar vermiş oluruz.


İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ortak kullanım alanlarını birçok günde bir çok kişi kullanmakta bunun için hijyenik ve temiz olması gerekmekte günde birkaç kez temizlenen ortak kullanım alanları biz vatandaşlar onu kullanırken temiz bırakınız daha iyi olacaktır çünkü en iyi temizlik kirlietmemektir ortak kullanım alanlarını temiz bırakmamalıyız oradaki ürünler malzemeleri güzel zarar vermeden kullanmalıyız

  2. Ortak kullanım alanlarından biri toplu taşıma araçlarıdir. Toplu taşıma araçlarıni kullanırken temiz olmalıyız. Ayakta kalmış çocuk yaşlı hasta ve hamile bayanlara yer vermeliyiz. Toplu taşıma aracına bindiğimiz zaman sessiz olmalıyız. Toplu taşıma aracında iken yanımızdaki insana rahatsız edecek hareketlerden kaçınmalıyız. Ortak kullanim alanları olan okul Park ve daha birçok yeri temiz kullanmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.