3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 136-137 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Yeni Ülke Yeni Arkadaş Etkinlik Cevapları Sayfa 136, 137


Yeni Ülke Yeni Arkadaş Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 136 Cevabı


Soru : Göçmen kuşlar sizce neden göç eder?


Cevap : Göçmen kuşlar yazları takip eden kuşlardır o mevsime göre uygun yapıları vardır kışın yaşamayamazlar kalırlarsa soğuktan donarlar veya besin bulamadıkları için aç kalırlar ayrıca yavrulamak için sıcak yere ihtiyaç duyarlar Göçmen kuşlar dünya üzerinde çok uzun mesafe kat eden kuşlar dır. Kuzeyden güneye göç eder ve Türkiye Göçmen kuşların geçtiği yol üzerinde bir ülkedir.


Soru : Ülkemize göç etmiş insanların yaşadığı yere uyumunu kolaylaştırmak için neler yapıldığını araştırınız?


Cevap : İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı kendi ülkelerini bırakarak bizim ülkemize göç etmektedirler. Kendi ülkelerinde geçim sıkıntısı yasamaları veya ülkelerinde savaş olması gibi durumlardan ülkemize mülteci olarak gelebiliyorlar, ülkemize gelen göçmenlere devletimiz bazı olanaklar sağlamaktadır bu olanaklar yeni yerleşim yerleri kurarak onlara barınak imkanı sağlamaktadırlar. Maddi anlamda onlara destek olarak besin ihtiyaçlarını giderecek kadar devlet tarafından aylık tahsil edilmekte eğitimlerinde geri kalmamaları için Türk dili eğitimi verilerek eğitim almaları sağlanmaktadır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Soru : Aşağıdaki örnek olayı okuyunuz ve soruları cevaplayınız.


Özge 3/C sınıfı öğrencisi idi. Özgelerin sınıfına yeni bir öğrenci gelmişti. Adı Abdulhamid RAMI idi. Öğretmeni, Abdulhamid’i sınıftaki öğrencilerle tanıştırdı. Abdulhamid’in başka bir ülkeden ülkemize göç etmek zorunda kaldığını ve dilimizi iyi bilmediğini belirtti. Abdülhamid’in sınıfa ve okula alışması, uyum sağlaması için öğrencilerden yardım istedi.


Sizce Özge ve arkadaşları, Abdülhamid’in sınıfa ve okula uyum sağlaması için neler yapabilirler? Önerilerinizi aşağıya yazınız.


Cevap : Arkadaşları onu arasına alarak Türk dilini öğretmesi ve Türk toplumunun yaşayışı, kültürü hakkında bilgiler vererek onun ülkemize adapte olmasını sağlaması gerekir.


Siz başka bir ülkeye göç etmek zorunda kalsaydınız neler hissederdiniz? Duygu ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.


Cevap : Zor bir duruma düşmüş hissederdim. Yeni bir dil yeni kurallar öğrenmek ve uyum sorunu yaşayacağım için endişeli olurdum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Göçmen kuşlar göç ederler çünkü sıcak yerlerde yaşayabilirler kışın soğuktan donabilir veya ölebilirler göçmen kuşlar göç ettiği zamana manzara izlemek harika biz insanlar da eskiden sıcak yerlere göç ederdik ama artık sıcak evlerimizde ısıtacak Ateş soba klima gibi aletlerimiz olduğu için göç etmiyoruz ama eski Türkler göç ediyordu ve göçebelerdi.

  2. Komşumuz olan Suriye’de iç savaş sebebiyle Türkiye’ye göç etmiş binlerce insan vardır.insanlar arasında mağdur olmuş çocuklar ve kadınlar vardır. Suriye’deki çocuklar göz sebebiyle oradaki okullarını evlerini ve yaşam alanlarını bırakıp gelmişlerdir. Türkiye göç etmis Suriyeinsanları nı maddi ve manevi desteklerden esirgemem iştir. İç savaş sebebiyle mağdur olan binlerce çocuk vardı. O çocuklara ayrım yapmadan sevmeliyiz ve aramıza almalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.