3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 138-139-140-141 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Büyük Lider Atatürk Etkinlik Cevapları Sayfa 138, 139, 140, 141


Büyük Lider Atatürk Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı


Soru : Atatürk ’ün lider olmasında sizce ne gibi özellikleri etkili olmuştur? Düşüncelerinizi öğretmeniniz ve arkadaşlarınız ile paylaşınız.


Cevap : Gazi Mustafa Kemal Atatürk çocukluğumdan itibaren öncelikle babasını kaybetmiş, çocukluğunda öğretmenlerinden ve dayısından destek alarak askeri okullarda okumuş yaşadığı ülke sürekli savaş halinde olan Osmanlı’nın son dönemleri içerisinde yetişmiş bir ortamda büyümüştür. Onun için vatanını ve milletini seven her zaman geride kalmış halkını daha iyi bir seviyede nasıl yaşatacağını hayalleyen ve bu yolda amaçları olan idealist bir komutan olarak görevlerini yerine getirmeye çalışmıştır. İdealist bağımsızlığa önem veren özgürlükçü inkılapçı karizmatik bir liderdir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı


Soru : Atatürk ’ün insan sevgisini anlatan sözlerini ya da bir anısını araştırınız. Öğretmeniniz ve arkadaşlarınıza sununuz.


Cevap : Artık insanlık kavramı, vicdanlarımızı temizlemeye ve duygularımızı yüceltmeye yardım edecek kadar yükselmiştir. 1931 (Atatürk’ün S.D.II, s. 273)

İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır. 1936 (Atatürk’ün R.Y.G.S., s.237)

Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız. 1936 (Ferit Celâl Güven, Ülkü Dergisi, Cilt: XII, Sayı: 70, 1938, s. 314)


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 1


Soru : Aşağıdaki görseller Atatürk ’ün hangi kişilik özelliği ile ilgilidir? Görsellerin altına yazınız.


Cevap : Aşağıda yer alan resimlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuk sevgisi ve eğitimci gibi kişisel özelliklerinden  söz edilmektedir.


Soru : Sınıfınıza yeni gelen yabancı bir arkadaşınıza Atatürk ’ü anlatacak olsaydınız nasıl anlatırdınız? Duygu ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.


Cevap : Ülkemize yeni gelen bir öğrenciye ulu önderimiz Atatürk’ü anlatacak olursam, Atatürk Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Türkiye’nin bugünkü muhasır medeniyetler seviyesine yükselmesini sağlayan ülkede demokratik sosyal yaşantıyı sağlayan tüm hayatı boyunca cepheden cepheye koşmuş birçok savaşta ordulara komutanlık etmiş büyük bir savaş dehası büyük bir liderdir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 2


Soru : Atatürk‘ün kişilik özelliklerini aşağıdaki kutucuklara yazınız.


Cevap : Maddeler halinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kişilik özellikleri şunlardır ;

 1. İleri Görüşlülüğü
 2. Sabırlı ve Disiplinli
 3. Açık Sözlülüğü
 4. Vatan ve Millet Sevgisi
 5. İdealistliği
 6. Çok Yönlülüğü
 7. Gerçeği Arama Gücü
 8. İyi Kalpliliği
 9. Eğitimciliği
 10. Sanatseverliği
 11. Yöneticiliği
 12. Rehberliği
 13. Ümitsizliğe Yer Vermemesi
 14. Sorunlara Karşı Çözümcü Olması

Soru : Atatürk ’ün kişisel özelliklerinden birini anlatan bir fotoğraf bulup kutucuğa yapıştırınız.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 138-139-140-141 Cevapları MEB Yayınları
3. Sınıf Hayat Bilgisi 138-139-140-141. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Ders Kitabı

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. sınıfımıza yabancı bir öğrenci gelmiş olsaydı ona Atatürk’ü anlatmak isteseydim mükemmel bir insan olarak kısaca tanımlayabilir dedim ama bu tanımı açıklamak gereği dönsem ileri görüşlü harika bir lider dürüst adil kadın ve erkek eşitliğine inanan çocuklara değer veren sanata önem veren rehberci sorunlara karşı çözüm odaklı dayanan ve saymakla bitmeyecegim harika özellikleri vardı.

 2. Türkiye’yi savaşlardan kurtararak onları yenilikleri ve cumhuriyete kavuşturan Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek edinmeliyiz.Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Türk milletinin desteğiyle Türkiye cumhuriyeti’ni savaşlardan ve zulümden kurtarmıştır. Atatürk ileri görüşlü cesur ve çok başarılı bir komutandı. Çocukları sever eğitime önem gösterirdi. Vatanın sever ve yardımsever bir yapıya sahipti. Atatürk sayesinde Türkiye Cumhuriyeti feraha ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.