3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 156-157-158-159 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Bitki ve Hayvanların Hayatımızdaki Önemi Etkinlik Cevapları Sayfa 156, 157, 158, 159


Bitki ve Hayvanların Hayatımızdaki Önemi Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı


Soru : Çevrenizde sizden başka hangi canlılar yaşamaktadır?


Cevap : Çevremizde bizden başka kedi, köpek, kuş, böcekler, fare, koyun, keçi, at gibi hayvanlar yaşamaktadır. Nane, maydanoz, domates, salatalık, patates, çilek, portakal, muz gibi meyve, sebze gibi bitkilerde doğada yaşayan canlılardır. Bunlardan hariç birde sadece mikroskopla görünebilir tehlike ve zarar verici  canlılar yaşamaktadır. Bunlar  bakteriler, amip, terliksi hayvanlar ve mikroplar dır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı


Soru : Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu?


Cevap : Dünyada yaşam oluşabilmesi için hava su ve toprak olması gerekmektedir. Hava su be toprağın olduğu yerde öncelikle mikro organik canlılar yetişmeye başlar daha sonra toprak üzerinde bitkiler oluşmasıyla bunlardan beslenecek canlılar oluşmaya başlar eğer dünya üzerinde bitkiler olmamış olsaydı bu canlıların mikroorganizma dışında kalan büyük canlılar oluşmamış olurdu.Buna bağlı olarak dünya üzerinde yağmurlar yeryüzünü fazla etkiler sürekli erozyon ve heyelan gibi doğa olayları gerçekleşirdi.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 158 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 1


Soru : Aşağıdaki tabloda bazı hayvanlar ve hayvanlardan yararlanma alanları verilmiştir. Uygun olanlara (X) koyarak işaretleyiniz.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 156-157-158-159 Cevapları MEB Yayınları
3. Sınıf Hayat Bilgisi 156-157-158-159. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Ders Kitabı

Soru : İnsanlar, evlerinde veya bahçelerinde neden bitki yetiştirirler?


Cevap : Bitkiler evimizdeki havayı temizlerler ve evimize oksijen verirler.

Evimize güzel kokular yayarlar. Evimizde ki negatif havayı alıp pozitif bir hava salgılarlar.

Aloe vera gibi bazı bitkiler  sağlımız içinde faydalıdır. Kaynatılıp içilebilen bitkiler de vardır. Evimizde bitki yetiştirmek hayatımızın her alanında bize yardımcı olur.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 159 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 2


Soru : Hayvanların yaşamımızdaki yeri ve önemini örnekler vererek açıklayınız.


Cevap : Hayvanlar bizim en sadık dostlarımızdır. Mesela bir arkadaşım bizimle küserse bir daha bizimle görüşmeyebilir fakat  bir köpeğimiz varsa eğer o bizden ayrılamaz. Biz onu bıraksak dahi o nerede olursak olalım bizi bulur. Benim bir köpeğim var onunla sürekli oyunlar oynarım, her gün beraber dışarı çıkıp onunla yürüyüş yapar hava alırız. Bana en yakın arkadaşlarımdan bile daha yakındır.


Soru : Aşağıda verilen besinleri uygun yerlere yazınız.


Hayvanlardan Elde Edilen Besinler ; Bal, Yumurta, Süt ve Et

Bitkilerden Elde Edilen Besinler ; Havuç, Ispanak, Marul, Domates ve Biber

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. insanlar evlerinde bitki yetiştirirler çünkü bitkinin vereceği birçok yararı vardır gündüzleri bize oksijen vererek temiz bir havaya telaffuz etmemizi sağlarayrıca bitkilerin tohumlarından yapraklarından meyvelerinden ve sebzelerinden yararlanırız ve bitki evimizde güzel ve hoş bir görüntü yaratır.

  2. Bu hayat bilgisi cevapları bir harika süpersiniz ödevlerimi artık her zaman buradan yapacağım.

  3. Bilinçli bireyler olarak çevremizdeki hayvanlar zarar vermemeliyiz. Sokak hayvanlarını sıcak yaz günlerinde ve besinlerin eksik etmemeliyiz.Hayvanlara zarar verecek insanları uyarmalıyiz. Ormanlardaki ve çevremizdeki ağaçları kesmemeliyiz. Çünkü ağaçlar hayvanların evleri gibidir.Kestel her bir ağaç yok olmuş bir hayvanın evi gibidir. Çevremizdeki boş alanları ağaçlandırma lıyız. Maçların ciğerlerimize ne kadar faydalı olduğunu bilmeliyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.