3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 16-17. Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Arkadaşlarımdan Etkilenirim Etkinlik Cevapları Sayfa 16, 17


Arkadaşlarımdan Etkilenirim Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı


Soru : Arkadaşlarınızda gözlemlediğiniz olumlu davranışlar nelerdir?


Cevap : Arkadaşlarımız da gözlemlediğimiz olumlu davranışlara örnek vermek gerekirse yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmesi sokak hayvanlarına yardım etmesi çevreyi sevmesi Büyüklerine saygılı olması derslerine çalışması anne ve babasına saygılı olması ve onlara yardım etmesi olumlu davranışlarına örnek olarak verebilirim.


Soru : Arkadaşınızın oyun oynarken kurallara uymaması sizi nasıl etkiler?


Cevap : Oyun oynarken sürekli olarak insanların kurallara uyarak ve insanların en zevk ve eğlence içinde olmasını sağlayan kurallara uymamız gerekir.

Arkadaşlarınızla oyun oynarken kurallara uymaması bizleri hüzün ve üzüntü içine gönderir. Çünkü arkadaşlarımızla oyun oynarken en fazla mutluluğu sevinci ve güzelliği yaşamak isteriz. Bu güzellikleri oyunda elde edemediğimiz zaman üzülürüm.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Aşağıdaki örnek olayı okuyunuz. Olayla ilgili soruları cevaplayınız.


Berkay ile Gökhan aynı sınıfta, iyi anlaşan iki arkadaştır. Berkay, okul çıkışı parkta oyun oynamayı ona teklif eder. Gökhan, annesinden izinsiz parka gidemeyeceğini söyler. Berkay teklifinde ısrar eder. Arkadaşının kırılacağını düşünen Gökhan onunla parka giderek oyun oynar. İkisi de eve geç döner. Anneleri çok endişelenmiştir. Bu durum Gökhan’ın üzülmesine neden olmuştur. Gökhan annesinden özür diler ve bir daha izin almadan parka gitmeyeceğine dair söz verir.


1. Gökhan, bu olay sonrasında ne hissetmiştir?


Cevap : Gökhan annesini üzdüğünden dolayı çok üzülmüştür.


2. Sizce Gökhan Berkay’ın oyun teklifi karşısında nasıl davranmalıydı?


Cevap : Hayır deyip ailesinden izin almadan parkta oyun oynayamayacağını söylemesi gerekirdi.


3. Arkadaşlarınızın olumlu davranışları sizi nasıl etkiler? Örnekler vererek açıklayınız.


Cevap : Karşımızdaki kişinin olumlu davranışları bizim o kişi yi sevmemize ve sıcak davranmamıza sebep olur. O kişiye saygı duyar ve güveniriz daha sıcak bir bağ ile yakınlık kurarız. Karşımızdaki arkadaşımız bize nasıl davranırsa bizde ona aynı şekilde davranırız. Bu sebepten dolayı iki tarafta birbirine iyi davranırsa ve dediklerini yapar birbirlerini kırmazlarsa daha güzel arkadaşlıklar meydana çıkabilir.


4. Arkadaşlarınızın olumsuz davranışları sizi nasıl etkiler? Örnekler vererek açıklayınız.


Cevap : Olumsuz davranışlar sergileyen arkadaşlarımız bizim kalbimizi kırmış ve bizi üzmüş olurlar. Onlarla aramızda ki anlaşmazlıklar ortaya çıkar ve aramız da bir soğukluk oluşur arkadaşımızla eski samimiyetimiz kalmaz ve onunla görüşmek istemeyiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilinçli bir vatandaş olarak seçtiğim arkadaşların olumlu özellikler i olmasına dikkat etmeliyim. Olumsuz davranışları bulunan arkadaşlarımdan uzak durmalıyım.oyun oynarken sohbet ederken ödevlerimi yaparken dürüst Çalışkan yardımsever ve saygılı arkadaşlarla daha güzel olacağını bilmek teyim. Benim hoşuma gitmeyen olumsuz davranışları arkadaşlarıma uygulamalıyım.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.