3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 172-173 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Dönüşüyorum Etkinlik Cevapları Sayfa 172, 173


Dönüşüyorum Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı


Soru : Geri dönüşüm için neden farklı kutular vardır?


Cevap : Normal şartlarda çöplerimizi karışım çöp kutularına atıyoruz. Ve bu şekilde çöpler yeteri kadar ayrıştırılamadığı için geri dönüşüme katkıda bulunamayız. Fakat bu kutularda çöpler bölümlere ayrılarak biriktirildiği için belediyeler tarafımdan toplanarak sıfır atık projesi kapsamında ilgili olan bölümlere gönderimi yapılır ve geri dönüşüm işlemi kolaylaşmış olur.


Soru : Okulunuzda cam, metal, plastik, pil ve kâğıt gibi atıkları değerlendirmek için neler yapabilirsiniz?


Cevap : Bu eşyaları ortak çöplere atmayıp daha kolay işlenebilmesi için ayrı kutular yapıp o kutulara atmalıyız. Okul olarak evimizdeki kullanılmayan pil kağıt ve benzeri ürünleri evden okula getirip o kutulara atmalıyız. Bu çöpleri geri dönüşüm kutularımda topladıktan sonra ilgili yerlere başvuru yaparak toplamalarını istemeliyiz.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 173 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Soru : Okulda geri dönüşüm bilincini arttırmaya yönelik bir kampanya planlayınız. Kampanyada yapacağınız çalışmaları aşağıya yazınız.


Cevap : Okulda geri dönüşüm bilincini artırmak için ilk olarak öğrencilere bilgiler vererek onların geri dönüşümün ne kadar önemli olduğunu ve ülke ekonomisine ve çevreye verdiği değeri açıklayarak anlatmamız gerekir.

Okulda geri dönüşüm bilincini artırmaya yönelik yapacağımız etkinlikler tiyatro etkinlikleri maddelerle ilgili geri dönüşüm kutuları yaparak öğrencilerin geri dönüşüm bilincinin aşılanması gerekir.


Soru : Aşağıdaki bölüme, geri dönüşümün çevreye olan olumlu etkilerine örnekler yazınız.


Cevap : Sıfır atık projeleriyle Türkiye de birçok şehirde plastik kağıt organik cam şişe toplama noktaları ve konteynerleri bulunmaktadır. Bu toplama merkezleri sayesinde doğaya plastik cam atık gibi atıklar atılmamakta çevre korunmaya alınmış olunmakta ayrıca kağıt gibi atıkların geri dönüşüme gönderilmesiyle ağaç kesimi önlenmekte cam atıkları gibi atıkların atılmaması sayesinde orman yangınları riski azalmaktadır.


İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. geri dönüşüm kutuları ayrıdır çünkü mesela plastik plastik daha sonra attığımız geri dönüşüm kutularında eritiliyor ve tekrar yeni plastiğe dönüştürülüyor içine cam karışırsa daha farklı bir maddeye dönüşebilir bunun için atıklarımızı ayrıştırma lıyız ham mı maddeleri olan petrol geçici bir kaynak dünyada bitebilir bu yüzden çöplerimizi ayrıştırma lıyız hem ülkemize ekonomide hem de gelecek nesillere çöpsüz bir dünya bırakabiliriz.

  2. 3. Sınıf hayat bilgisi 172 ve 173 teki değerlendirme sorularını yaparak ünitemizi bitirebildik. Verdiğiniz cevaplarla ödevlerimi hemen yapabiliyorum.Arkadaşlarımla beraber dersimizi ayrılacağımız 2 saat yerine bir saat içinde yapabiliyorum. Öteki arkadaşlarıma da sitenizi öneriyorum.istediğin bu konularla beraber çevreme daha duyarlı olan olabileceğimi düşünüyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

  3. Günlük hayatımızda kullandığımız plastik cam ve karton gibi ürünleri çöpleri atmak yerine geri dönüşüm kutularına atmalıyız. Geri dönüşüm attığımız eşyaların hayata tekrar kazandırılmasına sebep olur. Geri dönüşüm ve çevreye verdiği katkısı saymakla bitmez.doğaya atılan plastik ve camların yıllar boyunca doğada çözülemediğini görebiliyoruz.mesela kullandığımız atık pillerin doğaya ne kadar zarar verdiğini bile biliyoruz.Geri dönüşümün ülke ekonomisine katkıları da vardır. Geri dönüşüm sayesinde attığımızı azalta biliyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.