3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 57-58-59 Cevapları Dizin Yayıncılık

3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Dizin Yayıncılık Evdeki Görev ve Sorumluluklarım Cevapları Sayfa 57, 58, 59


Evdeki Görev ve Sorumluluklarım Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Dizin Yayıncılık Sayfa 57-58-59


Soru : Evinizin işlerini kimler yapıyor? Anlatınız. 


Kısa Cevap : “Evinizin işlerini kimler yapıyor? Anlatınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Evimizde genellikle temizlik ve toparlama işlemlerini annem yapar. Bizler her ne kadar annemize yardımda bulunsak da genellikle sorumluluk annemin üzerindedir.

Yemek yapma, bulaşık yıkama ev toparlama ve temizlik gibi yorucu ve uzun süren işleri genelde annem üstlenir. Dolabımızı düzenleme, odamızı toplama, banyo yapma ve ev işlerinde bize ayrılan görevler ise hepimizin ayrı ayrı şahsi sorumluluğundadır. Tamir işlerini yapabiliyorsa babam yapamıyorsa tamirci çağırarak yapar.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Dizin Yayıncılık Sayfa 59 Cevapları


1- Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. Cümlelerde yer alan davranışlardan doğru olanların önündeki noktalı yere “D”, yanlış olanların önündeki noktalı yere “Y” yazınız.


Cevap :

  • ( Doğru ) Hasan, akvaryumdaki balıkların yemini düzenli olarak verir.
  • ( Doğru ) Ayşe, bahçe bakımı ile ilgili işlerde babasına yardım eder.
  • ( Doğru ) Mert, sofra hazırlanırken anne ve babasına yardım eder.
  • ( Yanlış ) Anıl, evdeki bakım ve onarım işlerinde anne ve babasına yardım etmez.
  • ( Doğru ) Arda, annesine mutfakta yardım eder.
  • ( Yanlış ) Tuğba, kedisine su vermeyi ihmal etmez.

2- Evinizde en çok hangi işi severek yapıyorsunuz? Nedenini aşağıya yazınız. 


Kısa Cevap : “Evinizde en çok hangi işi severek yapıyorsunuz? Nedenini aşağıya yazınız. ” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Evimizde en çok ev silme işini seviyorum. Annem evi süpürdükten sonra vileda ile ev silmek bana çok eğlenceli geliyor. Bunu oyuna çeviriyor ve çok eğleniyorum. Evimizden çok bulaşık yıkamayı seviyorum.

Bulaşık yıkadığım zaman hem suyla oynuyor hem de bulaşıkları yıkayarak çok eğleniyorum. Annemle beraber vakit geçirmek beni çok mutlu ediyor.


Soru :  Evde üzerinize düşen görevler ve sorumluluklar nelerdir? Anlatınız.


Kısa Cevap : “Evde üzerinize düşen görevler ve sorumluluklar nelerdir? Anlatınız.” ile ilgili kısa cevabı  için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Evde üzerime düşen görevler; banyomu kendim yapmak, banyoyu ve tuvaleti kullandıktan sonra temiz bırakarak çıkmak, ailem bir şey istediği zaman getirmek , yardım isterlerse yardım etmek , annemin işi varsa kardeşim ile ilgilenmek, odamı temiz ve düzenli tutmak.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evdeki görev ve sorumluluklarımızın her zaman farkında olmalıyız evde bulunan görev ve sorumluluklarımızın başında kişisel bakımımızı yapmak odamızı toplamak odamızı düzenlemek kirli çamaşırlarımızı sepete atmak sofrayı kurmada kaldırmada yardım yapmak çöpü dökmek yemek yapmada yardımcı olmak alışveriş yaparken yardımcı olmak gibi sorumluluklarımız olduğu söyleyebiliriz özellikle biz öğrencilerin ödevi yapmak okula zamanında gitmek okula tertipli ve düzenli gitmek ders programı yapmak gibi görevleri olduğunu da.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.