3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 80-81. Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Satın Alırken Etkinlik Cevapları Sayfa 80, 81


Satın Alırken Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 80 Cevabı


Soru : Yiyecek ve içeceklerinizi nerelerden satın alıyorsunuz?


Cevap : Yiyecek ve içecekleri genellikle almak için marketten alışveriş yaparız bunun dışında alacağımız ufak tefek alışverişlerimizi mahallemizdeki bakkaldan alabiliriz. Sebze ve meyve alışverişimizi manav dan alırız.Kahvaltılık süt ve süt ürünlerini almak için peynir yoğurt süt zeytin gibi ürünleri şarküteriden temin ederiz.


Soru : Satın aldığınız herhangi bir yiyecek maddesinin ambalajını inceleyip gözlemlerinizi arkadaşlarınız ve öğretmeniniz ile paylaşınız.


Cevap : Marketten aldığımız herhangi bir ürünün ambalajında aldığımız markanın ismi bulunmaktadır isminin yanı sıra içinde kaç adet oldu yazmaktadır yan tarafında aldığımız ambalajın içindeki besinin içindeki katkı maddeleri ve yasal uyarı bölümü bulunmaktadır barkodu ve de üretim tarihi ve son kullanma tarihi diye Ayriyeten bir yazı bulunmaktadır en altta üretilen markanın üretildiği yer üreten firmanın adı amblemi ve de hangi ülkeye ait olduğu yazmaktadır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı


Soru : Aşağıdaki kutuların içine bilinçli tüketicinin davranışlarını yazınız.


Cevap : Maddeler halinde bilinçli tüketicinin davranışları şunlardır ;

  • TSE damgası olmayan ürünleri almaz.
  • Ürününde bir sıkıntı çıkarsa tüketici haklarına başvurur.
  • Harcamalarına dikkat eder tasarrufludur.
  • Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat ederek alışveriş yapar.
  • Ürünlerini güvenilir markalı ve bildiği yerlerden alır.
  • Alacağı ürünün ambalajının yırtık olup olmadığına dikkat eder.

Soru : Açıkta satılan yiyecek ve içecekler sağlığa zararlıdır mıdır? Niçin?


Cevap : Açık alanda satılan yiyecekler ve içecekler üzerlerinde hiç bit şekilde koruyucu ambalaj olmadığı için yerdeki tozun havadaki kirin hepsi yiyeceklerin üzerine bulaşabilir. Üzerine bulaşan mikroplardan dolayı bu yiyecekler hastalıklara açık hale gelmektedir.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Açıkta satılan yiyecekleri yememeliyizbu yiyeceklerin nerede nasıl yapılmadığı bilinmek ektedir uzun zaman açıkta bırakılmış küflenmiş gibi yiyecekler olabilir ambalajda saklamadı için son kullanma tarihlerine bilmemek deyiz bunun için açıkta satılan yiyecekleri asla yememeliyiz içeceklerde

  2. Satın aldığımız yiyecek ve içecekleri nereden satın aldığımızı binmeli açıkta satılan yiyecek ve içecekleri yememeliyiz. Satın aldığımız yiyecek ve içeceklerin son kullanma tarihine bakmalıyız. Aldığımız ürünlerin ambalajının yırtık olmamasına ve tarihinin geçmemesine dikkat etmeliyiz m güvendiğimiz yerlerden alışveriş yapmalıyız. Dışarıda ve açıkta satılan yiyecekleri almamalıyız. Bunlar sağlığımız için çok önemli unsurlardır. Dışarıdan açıkta satılan ve bilmediğimiz yerden satın aldığımız ürünler sağlığımıza zarar verebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.