3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 86-87. Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Temizlik Her Yerde Etkinlik Cevapları Sayfa 86, 87


Temizlik Her Yerde Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı


Soru : Çevrenizdeki insanlarla ortak kullandığınız alanlar nerelerdir?


Cevap: Ortak kullanım alanları dediğimiz zaman tüm insanların ihtiyaçlarını giderdikleri ve çevrelerinin temiz bir ortamı olduğu bir alandır.insanların ortak olarak kullandığı alanlar başlıca;  parklar, okul bahçeleri, kütüphaneler, restorantlar, hastaneler, alışveriş merkezleri, hava alanı, otogar, toplu taşıma araçları, wcler, yemekhaneler çevrenizdeki insanlarla ortak kullandığınız alanlara örnektir.


Soru : Okul bahçenizi temiz tutmak için neler yapabilirsiniz? Söyleyiniz.


Cevap : Öncelikle herkesi yere çöp atmaması için uyarırım. Eğer işe yaramazsa öğretmenlerimle konuşup her gün bir sınıf okul bahçesi temizliği için görevli olabilir diye bir fikir veririm bu sayede her gün bahçemiz temizlenmiş olur ve kirleten arkadaşlarda kendileri temizlediği için artık kirletmemeye başlarlar.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Soru : Aşağıda verilen görselleri inceleyerek öğrencilerin doğru olan ve doğru olmayan davranışlarını karşılaştırınız. Sınıfınızın temiz olması için üzerinize düşen sorumluluklar nelerdir? Yazınız.


Cevap : Çocukların temiz bir ortamda ders görmek için sınıfı temizlemeleri doğru bir davranış olarak kabul edilir. Ancak çocukların birbirine bir şeyler atması ve sınıfı kirletmesi olumsuz bir davranıştır.

Sınıfımızın temiz olması için üzerimize düşen sorumluluklar ; sınıfımıza çöp atmamalı, sınıf araç ve gereçleri korumak olarak örnekler verilebilir.


Soru : Ortak kullanım alanlarında arkadaşlarınızın dikkatini temizlik kurallarına çekecek sloganlar yazınız.


Cevap : Ortak kullanım alanları sürekli olarak temiz tutulması insan gelişimleri sağlığı açısından büyük bir önem arz ettiğini ifade etmek gerekir.  ancak sağlıklı bir çevrede insanlar en iyi şekilde yaşayabilir ve gelişimini devam ettirebilirler.

Arkadaşlarımızın dikkatini çekecek ortak kullanım alanlarının temizlik kuralları ile ilgili sloganlar örnekler şunlardır;

  • Temiz çevre en güzel dostumuzdur.
  • Yarınların bizlere emaneti temiz çevre.
  • Güzellikler bitmez deme.
  • Sağlıklı büyü çevreni sağlıklı koru.
  • Dostun ormanlardır.
  • Orman canlıları en güzel yoldaşlar.
  • Mikropları kov, çevreni temiz tut.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. ortak kullanım alanları ile ilgili verdiği örnekler çok güzel bende bir tane vermek istiyorum arkadaşlar sizde kitabınıza bunu yazarsanız çok sevinirim temiz ortak alan temiz tutulmalı biri kirletir diğeri kirletir çöplüğe döner ortak alanlar.

  2. Çevremizi temiz tutmak her bir işte vatandaşın görevidir. Öncelik ve temizliği evimizde öğrenmeliyiz. Kullandığımız odayı düzenli ve temiz tutmalıyız. Annemize ve babamıza ev işlerinde yardımcı olmalıyız. Okula gittiğimiz zaman okul bahçesini çöp atmamalıyız. Okulda ortak kullandığımız alanlara zarar vermemeliyiz. Bu kurallara uymayan arkadaşlarımızı nazikçe uyarmalıyız. Parklarda bahçelerde oyun oynarken çimenlere baslamalı yerlere çöp atmamalıyız.Çevremizdeki insanların ve bizlerin temiz olması temiz bir ülkeye sahip olmamız demektir. Bunun bilincinde olarak çevremize sahip çıkmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.