3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 96-97 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Trafik Kurallarına Uyalım Etkinlik Cevapları Sayfa 96, 97


Trafik Kurallarına Uyalım Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı


Soru : Bildiğiniz trafik kurallarını söyleyiniz.


Cevap :

Yayalar için trafik kuralları;

  • Yayalar kaldırımları mutlaka kullanmalıdırlar, karşı gececeklerse yaya yolunda karşıya geçmelidirler.
  • Karşıya gecerken önce sola sonra sağa bakılıp yolu kontrol ettikten sonra karşıya geçilmelidir.
  • Varsa eğer trafik görevlisinin işaretlerine uyarak karşıya geçmeliyiz, trafik görevlisi yoksa kırmızı ışık yandığında karşıya geçmeliyiz.
  • Sürücüler için rafik kuralları
  • Kırmızı ışık yandığında durmalı, sarı ışık yanınca hazırlanmalı ve yeşil yandığında hareket etmeliyiz.
  • Alkollü araç kullanmamalıyız.
  • Aşırı hız yapmamalıyız.

Soru : Trafik kurallarına uymanın gerekliliğine yönelik bir sunum hazırlayarak arkadaşlarınıza sununuz.


Cevap : Trafik kurallarına uymanın gerekliliğine yönelik bir sunum hazırlayarak arkadaşlarınıza sununuz

Trafik kuralları insanların otomobilleri icat ettikten sonra yolların kalabalık olmasıyla insanların can ve mal kayıplarını önlemek için insanların Daha güvende yolculuk yapabilmeleri için konulmuş kurallardır. Bu kurallar tarih içerisinde zamanla gerekli hissedilen hataları önlemek için devlet tarafından kararı alınarak insanları korumak amacıyla yapılmıştır trafik kurallarının tamamı insanların can ve mal kaybını önlemek için yapılmış herkesin güvende olmasını sağlamak için caydırıcı tedbirler alarak uygulamaya konulmuş kurallardır. Bu kurallara uymak hem kendi hayatımızı hem de karşıdaki insanların hayatını güvende olmasını sağlamak için önemlidir trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Soru : Altı şapka tekniğine göre hazırlanmış aşağıdaki soruları cevaplayınız.


1. Uyulması gereken trafik kuralları nelerdir?


Cevap : Uyulması gereken trafik kuralları nelerdir?

Trafik kuralları insanların canını malını korumak için yapılmış yayaların ve araçların trafik içerisinde nasıl hareket edeceklerini belirleyen kurallar silsilesidir Bu kurallar içerisinde bizim bilmemiz gereken belli başlı kurallar vardır Örneğin biz okula giderken şu kuralları uygularsak trafikte daha güvenli hareket etmiş oluruz trafik ışıklarının olduğu yerlerden karşıya geçmek yaya geçitlerinin kullanmak üst geçitleri kullanmak kaldırımları kullanarak yürümek okul servisinden indikten sonra koşmadan servis yanınızdan ayrıldıktan sonra karşıya geçmek servis içerisinde emniyet kemerini takmak gibi pek çok örnek verilebilir.


2. Trafik kurallarının hayatınızdaki yeri ve önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?


Cevap : Trafik kurallarının hayatınızdaki yeri ve önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Trafik kuralları insanların trafikte nasıl hareket edeceklerini düzenleyen bir sistemdir Bu kurallar sayesinde insanlar trafikteki yapmaları gereken veya yapmamaları gereken hareketleri bilerek trafik içerisinde bulunmaktadır.

Örneğin Trafik kurallarını yok saymış olsak Okula gitmek için yolun karşısına geçecek olsak ışık ve yaya geçidi olmadığı için araçlar Duru bize yol vermezler. Bu da bizim trafik içerisinde hareket etmemizi olumsuz etkilemiş olur kurallar  bizim hayatımızı korumaya yarar.


3. Trafik kurallarının hayatınızı kolaylaştıran yönleri nelerdir?


Cevap : Trafik kurallarının hayatınızı kolaylaştıran yönleri nelerdir?

Trafik kurallarının yeri hayatımızda önemli bir boyut taşır. Trafik kuralları olmasa insan sürekli kazalar yaparlar ve çok sayıda can kaybı yaşarız. Trafik kuralları trafik akışını düzenleri bu yüzden herkes nereye nasıl hangi şeritten gideceğini öğrenmiş olur yayalara yol verir iki tarafta yolda zaman kaybetmez.


4. Trafik kuralları olmasaydı hayatınızda ne gibi zorluklar yaşardınız?


Cevap : Trafik kuralları olmasaydı hayatınızda ne gibi zorluklar yaşardınız?

Trafik kuralları olmasaydı sürekli kazalar ve kavgalar meydana gelir buda can ve mal kaybına sebep olurdu. Kurallar olmasaydı trafikte bir belirsizlik olurdu insanlar trafikte yapacaklarını şaşırırlardı. Trafik kuralları hayatımızı kurtarır bu yüzden kurallara uymalıyız.


5. Bir trafik işareti tasarlamanız istenseydi nasıl bir tasarım yapardınız?


Cevap : Bir trafik işareti tasarlamanız istenseydi nasıl bir tasarım yapardınız?

Bir trafik işareti tasarla saydım yayalar için yararlı olacak kazaları engelleyecek istenmeyen olaylara sebebiyet vermeyecek insanların kolayca fark edebileceğim Ayrıca engelli insanlar için sesli uyarı sistemi olan bir işaret sistemi kurmak isterdim Bu sayede trafikte hem yayalara hem de yol üzerinde seyreden araçlara yardımcı olabilecek bir işaretleme sistemi yapmış olurdum.


6. Trafik kurallarının gerekliliğini açıklayınız.


Cevap Trafik kurallarının gerekliliğini açıklayınız.

Trafik kuralları insanların can ve mal güvenliği için gereklidir. Trafik kuralları olmasa sürücüler kafalarına göre trafikte araç kullanırlar. Buda trafik kazalarını çoğaltır ve hem araçlarımız zarar görür hem insanların canı tehlikeye girer.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir trafik işareti tasarlamanız saydım mavi renkte olurdu ve mavi renkteki bu işaret arabaların geçmesine veya durmasını söylerdi insanlar geçebilirdi insanların geçip geldiğini görebilen bu işaret yanıp sönmesi gerekiyor.

  2. Trafik kurallarına uymak kendi hayatımızı başkalarının hayatı için çok önemlidir. Yaya geçidini kullanmak yerine yoldan geçerek hayatımızi riske atmış oluruz. Trafik ışıkları ve levhaları trafik kurallarına uymak için tasarlanmıştır. Birisi vatandaşlar olarak taşıt kullandığımız zaman trafik kurallarına uymalı uymayanları uyarmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.