3. Sınıf Hayat Bilgisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Dikkatli Olalım Etkinlik Cevapları Sayfa 98, 99, 100, 101


Dikkatli Olalım Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı


Soru : Yakın zamanda evinizde yaşanılan bir kazayı söyleyiniz.


Cevap :

Yakın zamanda evimizde yaşanan küçük ve tehlikeli bir kaza geçirdik annem Babamın pantolonunu ütülemek için ütüyü açmış Daha sonra küçük kardeşim ağlayınca ütüyü unutup onunla ilgilenmeye başlamış daha sonra beraber otururken bir yanık kokusu duyduk Annem o anda aklına geldi ütülü pantolon üzerinde unuttu hemen yatak odasına gittiğimizde pantolon yanlış artık Alev alacak şekilde gelmişti annem panik yapmadan evin şalterini indirdi daha sonra ütünün fişini çekti evimizde yangın tüpü olduğu için kıvılcımların üzerine yangın tüpüyle müdahale yapmıştık.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı


Soru : Oyun alanlarında yaşanabilecek kazalara karşı alınabilecek önlemler nelerdir?


Cevap

Oyun alanları biz çocukların en çok zaman geçirdiği yerlerdendir. Ufak kazalar büyük yaralar almamıza kolumuzun incinmesine sebep olabilir. Bu yüzden oyun alanlarında kazalara karşı önlem alınmalıdır. Kum veya taş zeminler düştüğümüzde zarar görmememiz için daha yumuşak malzemelerle kaplanmalıdır. Salıncaklar kilit sistemli olmalıdır. Kayacaklara çıkarken ki merdivenler sağlam korkuluklarla korunmalıdır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 1


Soru : Aşağıdaki görsellerde verilen tehlikeli durumları inceleyiniz. Bu tehlikeli durumların ortaya çıkış sebeplerini ve bu durumlarda yaşanabilecek olumsuzlukları ilgili boşluklara yazınız.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101 Cevapları MEB Yayınları
3. Sınıf Hayat Bilgisi 98-99-100-101. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Ders Kitabı

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı


Etkinlik Zamanı – 2


Soru : Aşağıdaki görselde çevrenizde yaşanabilecek kazalar verilmiştir. Bu tür kazaları önlemek için ne gibi önlemler alınabilir? Aşağıdaki boşluğa yazınız.


1. Resimde en az 5 metre takip mesafesi olması gerekmektedir.

2. Resimde çıkacak yangınlara karşı yangın tüpü kullanılmalıdır.

3. Resimde matkap işleri yaparken destek almalıyız.

4. Resimde ıslak zeminde prizlere dokunmamalı ve uzak durmalıyız.


İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. bu tür kazaları önlemek için trafik kurallarına uymalıyız trafik işaretlerinin yayalar ve sürücüler uymazsa bu kazalar çoğalabilir niçin trafik kurallarına her zaman nerede olursak olsun uyalım bunlar çok önemli uymayanlara da uyanmamız da çok önemli.

  2. Yakın zamanda evimizde bir kaza yaşanmıştı babam tüpü açık bırakmıştı bu sayede çayın altı yanık kaldı ve çayın yanındaki bez yanmaya başladı bunu fark eden küçük kardeşim numaraların gördü ve hemen aile büyüklerimize haber verdi aile büyüklerimize haber vermesi ile beraber yangın tüpü ile olaya müdahale ettik daha sonra tüpü kapattık çok büyük bir kaza olmadı ama dikkat etmenin önemli bir şey olduğunda öğrenmiş olduk.

  3. parklarda oyun oynarken salıncaklara bindiğimiz zaman dikkatli olmalıyız çok hızlı sallanmamaliyiz. Parklarda tanımadığımız kişilerle konuşmamalıyız. Parklarda kaydıraklardan hızlı kalmamalıyız. Arkadaşlarımızı gitmemeli oyunlarımızı nazik bir şekilde devam ettirmeliyiz. Oluşabilecek kazaları önlemek için oyun oynarken dikkatli olmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.