3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 128-129-130-131 Cevapları


Hayat Bilgisi Öğretmeni

3. Sınıf Hayat Bilgisi Pasifik Yayınları Yaşadığım Yerdeki Tarihî Eserleri Tanırım Metni Cevapları Sayfa 128, 129, 130, 131


Yaşadığım Yerdeki Tarihî Eserleri Tanırım Metni Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 128-129-130-131 Cevapları

1. Tarihî eser sözünden ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.


Cevap :
Tarihi eser dendiği zaman aklımıza geçmiş uygarlıklardan günümüze kalan in bilim düşünce sanat edebiyat ve mimari alanlarda ortaya konan tüm eserler gelmektedir. Buna örnek verecek olursak ülkemiz bir medeniyetler beşiğidir. Uygarlığın başladığı yer Anadolu’dur.
Anadolu’da taş devrinden günümüz çağına kadar birçok medeniyet gelmiş geçmiştir. Her medeniyetimizi Anadolu’nun her yerinde görebilirsiniz antik kentler Saraylar Hanlar Köprüler kaleler medreseler camiler heykeller kiliseler aralar hamamlar daha birçok Eser sayılabilir ülkemizin her şehrinde bir tarihi eser mutlaka görürsünüz.
Bir tarihi eserlerin özellikleri;

  • İnsanlar tarafından yapılmıştır.
  • Zarar görmemesi için koruma altına alınırlar.
  • Tarihi eserler ortak miras mirastır ziyaretçilere açık tutulur.

2. Daha önce gezdiğiniz tarihî yapı ve mekânlarda gördüklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Daha önce gezdiğim tarihi yerlerden bir tanesi Kadıköy’den binerek Eminönü vapuru ile Eminönü meydanına indim ünlü Mısır Çarşısı Yeni Camii Türkiye İş Bankası Müzesi tarihi Sirkeci Tren Garı ve Gülhane Parkı burada bulunmaktadır.
Eminönü ve Sirkeci de gezip görebileceğiniz birçok tarihi yer bulunur. Sultanahmet tarihi dokusu mimarisi kültür ve sanat etkinlikleri alışveriş ve eğlence merkezleri ve canlı sokakları ile İstanbul’da gezebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir.
Sultanahmet dendiği zaman aklınıza tarihi eserler gelir direkt Topkapı Sarayı Ayasofya Camii Sultan Ahmet Camii Sultanahmet Meydanı’nda bulunan piramit Çeşme ve tutumlar İstanbul Arkeoloji müzeleri Türk ve İslam eserleri Müzesi Yerebatan Sarnıcı buradadır günümüzde Sultanahmet Meydanı’ndan Beyazıt Meydanı’na doğru tramvay yolu olan yer divanyolu diye bilinir. Buradan Osmanlı döneminde padişahların karşılandığı tören yolu olmuştur.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 131 Cevapları

Soru : Siz de çevrenizde yer alan tarihî, doğal ve turistik yerlerle ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızı görsellerle destekleyebilirsiniz.


Cevap :
Ben Hatay’da yaşamaktayım Hatay en eski uygarlık şehirlerinden bir tanesidir bölgede birçok tarihi eser bulunur çevremdeki tarihi eserleri arayacak olursan Titus Tüneli Hatay Arkeoloji Müzesi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Payas Kalesi vakıflı Köyü Harbiye Mahallesi Harbiye Şelaleleri Uzun Çarşı Sen Piyer Kilisesi İskenderun Deniz müzesi issos Harabeleri benim Yaşadığım şehirde ve çevresinde bulunan eserlerdir


“3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 128-129-130-131 Cevapları”


Soru : Sizce, insanların tarihî yerleri ziyaret etmelerinin sebepleri nelerdir? Söyleyiniz.


Cevap :
İnsan İkinci Dünya Savaşı’ndan önce turizmin pahalı olmasından dolayı gitmek istediği yerlere görmek istediği yerlere gidip göremiyordu. Fakat İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra insanların büyük bölümünün ekonomik ve sosyal strefa yükselmesi birçok çalışanın ücretli izin kullanma hakkına kavuşması savaş uçağı fazlasının fark edilip seyahat amaçlı kullanılmaya test edilmesi havacılıkta Daha Hızlı ve Daha uzağa uçma sağlayan yeniliklerin oluşması savaş sonrası demokrasi ve eşitlik anlayışının yaygınlaşması eğitimin iyileşmesidir.
Operatörleri tarafından verilen hizmetlerin daha ucuza ve kaliteli bir şekilde bir araya getirilmesi ile insanların gezme görme hisleriyle Turizm gelişmiştir. İnsanlar tarih öncesindeki uygarlıkları merak ederler onların yaptıkları mimari eserler bıraktıkları yazıtlar insanlara esrarengiz gelir eski çağlardaki kültürler insanların ilgisini çeker insanlar bir şehre gittikleri zaman ilk önce O şehrin tarihine bakarlar.
Şehir ne kadar eski ise o kadar çok ilgi hiçbir kimse yeni yapılmış bir binanın önünde fotoğraf çektirmez. Fakat herkes İtalya’da Pizza Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirmek ister veya Galata Kulesi’ne çıkmak ister Ya da Paris’te Eyfel Kulesi’ne bakarak bir akşam yemek yemeyi ister insanoğlu tarihe her zaman meraklı olduğu için tarihi yerleri tarihi şekilleri gezmek insanların hoşuna gider.
Örneğin Türkiye’ye gelen turistin tarih için mi geldiğini veya yaz tatili için mi geldiğini anlamak için gittiği şehre bakarak anlayabilirsiniz Antalya’ya gelmişse güzel bir yaz tatili geçirmek denize girmek için gelmiştir, İstanbul’a gelmişse İstanbul’un turistik yerlerini görmek Boğazı gezmek için geldiğini anlarsınız. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Pasifik Yayınları Sayfa 128-129-130-131 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Çevremizde eski zamanlara ait tarihi eserler görebiliriz. Bu tarihi eserler geçmişte yaşamış insanların gelenek göreneklerini ve kültürlerini yansıtmaktadır. Tarihi eserlerin korunması genellikle müzeler veya devlet tarafından yapılmaktadır. Müzelerdeki tarihi eserler uzun süre orijinalliğini koruduğu gibi ayrıca dış etkilerden ve doğal olaylardan etkilenmez. Doğada bulunan tarihi eserleri korumak kollamak ve düzgün kullanmak biz insanların temel görevidir.
Cemre
kardeşimin ödevine yardımcı olan forum sayfa cevaplarına teşekkür ederiz...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!