3. Sınıf Matematik Ders Kitabı

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 248-249-250 Cevapları TUNA Yayınları

3. Sınıf Matematik Tuna Matbaacılık Kitabı Standart Olmayan Alan Ölçme Birimleriyle Alan Tahmini Cevapları Sayfa 248, 249, 250


Standart Olmayan Alan Ölçme Birimleriyle Alan Tahmini Cevapları


3. Sınıf Matematik Tuna Matbaacılık Kitabı Sayfa 248-249-250


Soru : Bir usta, kaldırıma beton parke taşları döşüyor. Fotoğrafı inceleyiniz. Fotoğrafta kaç tane parke taşı olduğunu tahmin ediniz. Taşları sayarak tahmininizi kontrol ediniz.


Çözüm : 10 tane parke taşı vardır.


ETKİNLİK


Araç ve Gereç: farklı renk el işi kâğıtları, resim kâğıtları, yapıştırıcı, cetvel, makas (makas kullanırken dikkatli olunuz.)
El işi kâğıtlarına eş kare ve dikdörtgenler çizelim. Çizdiğimiz kare ve dikdörtgenleri kenarlarından dikkatlice kesip çıkaralım.
Kare şeklindeki kâğıtları, kâğıdı kaplayacak şekilde resim kâğıdına yapıştıralım.
Resim kâğıdında kare şeklindeki kâğıtlardan kaç tane olduğunu tahmin edelim. Tahminimizi kâğıtları sayarak kontrol edelim.


Çözüm : 35


Dikdörtgen şeklindeki kâğıtları kâğıdı kaplayacak şekilde başka bir resim kâğıdına yapıştıralım.
Resim kâğıdında dikdörtgen şeklindeki kâğıtlardan kaç tane olduğunu tahmin edelim. Tahminimizi kâğıtları sayarak kontrol edelim.


Çözüm : 28


Bir alanı farklı büyüklüklerdeki parçalarla ölçtüğünüzde kullanılan parça sayısı değişir mi? Açıklayınız.


Çözüm : Bir alanı farklı büyüklükte parçalarla ölçtüğümüzde parça sayısı değişir. Çünkü parçaların kapladığı alanlar farklıdır.


3. Sınıf Matematik Tuna Matbaacılık Kitabı Sayfa 250


ALIŞTIRMALAR


1.  Sıranızın üst yüzünün alanının kaç peçetenin alanına eşit olduğunu tahmin ediniz. Sıranın üst yüzünü peçetelerle kaplayınız. Peçeteleri sayarak tahmininizi kontrol ediniz.


Çözüm :

 • Tahmin = 9
 • Sonuç : 10
 • Tahminimiz sonuca yakındır.

2.  Öğretmen masasının üst yüzünün alanının kaç el işi kâğıdının alanına eşit olduğunu tahmin ediniz. Masanın üst yüzünü el işi kâğıtlarıyla kaplayınız. Kâğıtları sayarak tahmininizi kontrol ediniz. 


Çözüm :

 • Tahmin = 11
 • Sonuç : 10
 • Tahminimiz sonuçtan büyüktür.

3.  Yandaki noktalı kâğıdın alanını belirtilen üçgenden kaç tane kullanarak kaplayabileceğinizi tahmin ediniz. Tahmininizi kontrol ediniz.


Çözüm :

 • Tahmin = 21
 • Sonuç : 20
 • Tahminimiz sonuçtan büyüktür.

4.  Yandaki noktalı kâğıdın alanını belirtilen kareden kaç tane kullanarak kaplayabileceğini tahmin ediniz. Tahmininizi kontrol ediniz.


Çözüm :

 • Tahmin = 18
 • Sonuç : 20
 • Tahminimiz sonuçtan küçüktür.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Standart olmayan ölçü birimleri olan adım karış kulaç parmak ve ayak gibi çeşitli birçok ölçüm birimleri ile de ölçüm yaptığımızı görebiliriz çevremizde bu ölçüm birimlerini kullanarak birçok büyüğümüzün ölçüm yaptığını gözlemleyebiliriz burada yukarıda verilen problemlerde olduğu gibi standart olmayan ölçü birimleri ile ilgili verilen problemleri kısa yoldan çözerek öğrendik verdiğiniz bilgi ve cevapları bu problemlerin cevabını defterimize geçirdik hem ödevimizi iyi bir şekilde avladık hem de ödevimiz hakkında birçok bilgiye ulaştık çok teşekkür ederim. Başarılı cevaplarınızı her zaman takip ediyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.