3. Sınıf Türkçe 243-244-245-246-247-248. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

3. Sınıf Türkçe 243-244-245-246-247-248. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Meb Yayınları 19 Mayıs Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 243, 244, 245, 246, 247, 248


19 Mayıs Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 243 Soruları ve Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a niçin çıkmıştır?


Cevap : Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a niçin çıkmıştır? konusu ile ilgili farklı kısa cevaplar için TIKLAYINIZ.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin Esaret altında yaşayamayacağını görmüş ve manda ve himaye gibi görüşlerin kabul edilemeyeceğini ifade ederek canı pahasına Samsun’a çıkarak bağımsızlık ateşini yapmayı planlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuru ile giderek burada Erzurum Sivas gibi kongreler yaparak Türk milletinin bağımsızlığı için insanları bir araya getirmiş ve Milli iradenin yeniden ateşlenerek düşmanlara ve işgalcilere karşı bir arada durmamızı sağlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu özverili duruşu ile beraber Milli Ordu oluşturulmuş ve düşmanlarımız bir  bir ülkemizden atılarak Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiş ve bağımsız bir Türk toplumu ortaya çıkmıştır.


2. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı okulunuzda ve çevrenizde nasıl kutlanır?


Cevap : 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı okulunuzda ve çevrenizde nasıl kutlanır? konusu ile ilgili farklı kısa cevaplar için TIKLAYINIZ.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ülkemizin bağımsızlığı ve kurtuluş meşalesini yapılması açısından büyük bir önem arz eden bir gün olarak ifade etmemiz gerekmektedir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı okulumuzda ve çevremizde ay yıldızlı bayrağım her yere süslenmesi ile beraber başlamakta çeşitli etkinlikler ile beraber resim şiir ve kompozisyon ve konuşma yarışmaları ile beraber insanları ödülleri verilmekte ve bugünün ölümsüzlüğü sağlanmaktadır.

Milli bayramlarımızdan olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı sürekli olarak bir millet olarak sahip çıkmamız ve sürekli olarak kutlayarak Coşku içerisinde birlik ve dayanışma içerisinde olmamız gereken bir gün olarak ifade edebiliriz.


3. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 244 Soruları ve Cevapları

1. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Kelimelerin anlamlarını tahmin edip yazınız. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri sözlük defterinize ekleyiniz.


Ufuk : Ufuk gök ile yer ya da deniz düzeyini hayali olarak ayıran çizgiye ufuk denir.

Kahraman : Tehlike karşısında ustalık, cesaret veya güç özellikleriyle zorluklarla mücadele eden gerçek bir insan veya edebi eserin ana karaktere kahraman adı verilir.

Volkan : Magmanın yerin içinden yüzeye doğru fışkırdığı ya da geçmişte fışkırmış olduğu bir püskürme ağzı bulunan dağa volkan adı verilir.


2. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Soruları şiire göre cevaplayınız.


1) 19 Mayıs’ta hangi bayram vardır?

Cevap :  Gençlik bayramı vardır.


2) Yeni bir güneş nerede doğar?

Cevap : Samsun’dan doğar.


3) Karanlığa gömülmüş vatana nur olan o kişi kimdir?

Cevap : Atatürk’tür.


4) Yurdu kurtaran kahraman o kişi neye benzetilmiştir?

Cevap : Volkana benzetilmiştir.


3. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 245 Soruları ve Cevapları

3. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Şiirin konusunu ve ana duygusunu belirleyiniz.


Şiirin konusu : 19 Mayıs şiirin konusu olarak kabul edilir.

Şiirin ana duygusu : 19 Mayıs bayramı coşkusu şiirin ana duygusu olarak kabul edilir.


4. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Dinlediğiniz metne uygun iki başlık bulunuz.


Cevap : Güneş doğuyor, Mustafa Kemal Geliyor, Samsun’dan bir Güneş, Gençlik Bayramı gibi başlıklar örnek verilebilir.


5. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim.” sözü hakkındaki düşüncelerinizi anlatınız.


Cevap : Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim.” sözü hakkındaki düşüncelerinizi anlatınız. konusu ile ilgili farklı kısa cevaplar için TIKLAYINIZ.

Mustafa Kemal Atatürk Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim sözü bizlere mücadeleler esnasında bir kişi olarak nasıl davranmamız gerektiği hakkında önemli bir yol çizmektedir.

Bir sporcu olarak Zeki olmak bizlere Oyun esnasında nasıl kazanmamız nasıl hamleler yapmamız ve olaylar karşısında nasıl davranmamız gerektiği hakkında bilgiler verdiği için sürekli olarak zihinsel yapımızın güçlü bir şekilde olması gerekmektedir.

Bir sporcu olarak Çevik olmak bizlere Oyun esnasında oyundan düşmemek açısından spor yaparak beden yapımızın en üst seviye yükseltilmesi ve güçlü bir yapının sağlanması amacıyla oyunları bizlere kazandıracaktır.

Bir sporcu olarak ahlaklı olmak bizlere Oyun esnasında rakibimizin ve çevrede var olan bütün seyircilerin sevgisini kazandıracak örnek bir birey olmamızı sağlayacak önemli olgulardan bir tanesidir.

İşte bu nedenle Bir sporcu olarak sürekli olarak Çevik zeki ve ahlaklı olarak bir oyun sergilememiz gerekmektedir.


3. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 246 Soruları ve Cevapları

6. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Verilen kelimelerin zıt anlamlılarını bularak bulmacaya yerleştiriniz.


3. Sınıf Türkçe 243-244-245-246-247-248. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı


3. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 247 Soruları ve Cevapları

7. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Görsellerde verilen olayların oluş sırasına göre bir hikâye yazınız.


Cevap :

ALİ’NİN HAYALİ

Ali bir gün pencereden bakarken yağmur yağmaya başladı. Yağmur damlaları Ali’ye denizi hatırlatıyordu. Ali, denizin altındaki yaşamı çok merak ediyor, dalgıç olmak istiyordu.

Ali bu hayalini gerçekleştirmek için arkadaşları ile birlikte bir dalış kursuna gitti. Oradaki eğitmenlerden dalgıçlık ile ilgili bilgi aldı, eğitim gördü.

Eğitimini tamamlayınca dalgıç elbiselerini giyip, eğitmeniyle birlikte denize daldı. Ali, deniz altındaki yaşamı görünce hayran kaldı. Sonunda hayali gerçek olmuştu. Bundan sonra daha çok çalışıp profesyonel bir dalgıç olup dünyadaki diğer denizleri keşfetme hayalleri kurmaya başladı.


3. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 248 Soruları ve Cevapları

8. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” konulu iki kıtalık bir şiir yazınız. Şiiri özenli ve okunaklı şekilde yazıp görsellerle süsleyiniz.


Cevap : Farklı şiir örnekleri için TIKLAYINIZ.

MUSTAFA KEMAL

Atatürk bir güneş gibi,

Doğmuş 19 Mayıs’ta,

Davul, zurna bir düğün,

Başlamış bütün yurtta.

Bir kurtuluş ateşi,

Yakılırken Samsun’da,

Vazgeçilmezdi artık,

Ölüm de olsa sonunda!

Yeşeren tüm umutlar,

Sonunda bahar oldu,

Bütün işgalci düşmanlar,

Vatanımızdan kovuldu.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

3. Sınıf Türkçe 243-244-245-246-247-248. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Sedef
Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin bağımsızlığı için İstanbuldan Samsuma Bandırma vapuru ile giderek Türk milletinin bağımsızlık ateşini yakmıştır. İşte bu nedenle bizlere bu bağımsızlık için ümit olarak bizlere bağımsızlığımızı elde etmemize yardımcı olan önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e teşekkürler ederiz.
Aslı
Mustafa Kemal Atatürk Samsuna Türkiye milletinin kurtuluşu , düşmanların yurdumuzdan temizlemek için ve kurtuluş savaşını başlamak için istanbuldan samsungna gelmiştir .
Hamdiye
Karanlığa bulmuş ve düşmanların işgaline altındayken onu kurtaracak bir yöneticiye ihtiyacı vardı. Vatanseverliligi alçakgönüllülüğüileri görüşlülüğü ile Mustafa Kemal Atatürk Türk milletine çok bağlı bir komutandi. Türk milletine düşmanlardan kurtarmanın yolunu düşünerek 19 Mayıs 1919'da Samsun'da ilk adımı atmıştır. Atatürk silah arkadaşları ve Türk milletinin yardımı ve desteği ile Türk milletine kurtuluşun ilk adımını 19 Mayıs'ta atmıştır. Orada aldığı daha ileriye atılmaya karar vermiştir. Atatürk 19 Mayıs 1919'da gençlere bayram olarak hediye etmiştir.her sene 19 Mayıs 1919'da gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyor gençlerin bu alanda ne kadar önemli olduklarını belirtiyoruz.bu konuda beni bilgilendirir yine derslerine yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Sayenizde ödevlerimi çok çabuk bitir e biliyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 26 Kayıtlı Üye
  • Son Üye cuma
error: Kopya Yasak