3. Sınıf Türkçe 82-83-84. Sayfa Cevapları Sonuç Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

3. Sınıf Türkçe 82-83-84. Sayfa Cevapları Sonuç Yayınları Ders Kitabı


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Sonuç Yayınları Aç Kapıyı Bezirganbaşı Dinleme Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 82, 83, 84


Aç Kapıyı Bezirganbaşı Dinleme Metni Etkinlik Cevapları


3. Sınıf Türkçe Sonuç Yayınları Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Arkadaşlarınızla en çok hangi oyunları oynuyorsunuz?


Cevap : Arkadaşlarınızla en çok hangi oyunları oynuyorsunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Oyun oynamak çok güzel. Her çocuk oyun oynamayı sever. Bende arkadaşlarımda oyun oynamayı çok severiz. Oyun oynadıkça neşeli zamanlar geçiririz. Böylece hem enerjimizi atmış  oluruz hemde kaslarımız gelişir. Zekamızı geliştirecek oyunlarda eğlenmenin yanında bizlere bir şeyler öğretir.

Bazı oyunlarda da yetenekli arkadaşlar bazen bu dallarda ilerlemek isterler . Mesela futbol veya basketbol oynayan arkadaşlar bazen bu meslekleri seçerler. Arkadaşlarımla beraber bazen kalabalık olarak bazen de iki kişi de olsa eğlenceli oyunlar buluyoruz.

Bu oyunlar sayesinde hem sıkılmıyoruz hem spor yapmış oluyoruz hemde arkadaşlarımızla beraber vakit geçirmiş oluyoruz. Aslında oynadığımız bir çok oyun var . Bu oyunlar hırsız polis, pat, isim şehir, bilgisayar oyunları, uzun eşek, arapsaçı, çelik çomak, Aslan kaç tazı tut, çatlak patlak, birdir bir, istop, doktorculuk, öğretmencilik, evcilik, ip atlama, çizgi oyunu, taso oyunu, araba yarışı gibi oyunlar oynuyorum. Bazı oyunlarda ödüller koyuyor ve o şekilde oynuyoruz. Bazende ödül olmadan oynuyoruz. Zaten ödül olsa da olmasa da arkadaşlarımla beraber vakit geçirmek çok eğlenceli ve güzel.


2. Oyun oynarken neler hissedersiniz?


Cevap : Oyun oynarken neler hissedersiniz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Çocukların hem beden hemde ruhsal gelişimi için youn çok önemlidir. Ben oyun oynamayı çok severim. Arkadaşlarımda oyun oynamayı çok severler. Oyun oynadığım zaman saatler çok hızlı akıyor. Ailemle beraber oyun oynadığım zaman onların benle olması beni mutlu ediyor.

Ailemin beni sevdiğini ve değer verdiğini düşünüyorum. Arkadaşlarımla beraber oyun oynadığım zaman yaşıtlarımla anlaşmış ve zaman geçirmiş oluyorum. Oyunu yenersem çok seviniyorum ve daha çok oynamak istiyorum. Kaybettiğim zamanda çok üzülüyorum. Yine de arkadaşlarımla beraber zaman geçirmek güzel bir duygu. Futbol , basketbol, tenis, yakan top gibi oyunlar oynadığımız zaman koşmam hızlanıyor ve kendimi daha çok enerjik hissediyorum. Oyun oynadığım zaman hiç sıkılmıyorum.

Bazı zeka oyunları oynadığımız zaman da aklımı kullanmış oluyorum . Kendimi böyle olunca çok zeki hissediyorum. Bence bütün oyunlar çok güzel . İnsanın oyun oynadıkça oynayası geliyor. Arkadaşlarım olmadığı zaman parkta vakit geçirmekte zevkli oluyor. Parkta çocuklar için yapılmış salıncak, kaydırak gibi aletler var. Orada oynamakta güzel.  Hemde orada farklı arkadaşlarla da oynamış oluyorum. Yine de ailemin yanında olmadan yabancılarla konuşmamaya dikkat ediyorum.


3. Sınıf Türkçe Sonuç Yayınları Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları

1. Etkinlik 


Soru : Metinle ilgili görseli inceleyelim. Sence metinde nelerden söz ediliyor olabilir?


Cevap : Metnin görseli bakıldığında çocukların oyunlar oynayarak eğlendikleri ve mutlu olduklarında söz ediliyor olabilir.


2. Etkinlik 


Soru : “Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunun nasıl oynandığını oluş sırası içinde yazalım.


Cevap : “Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunun nasıl oynandığını oluş sırası içinde yazalım. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Sırasıyla “Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunun oynanış şekli şu şekildedir ;

  1. Aç Kapıyı Bezirgânbaşınde ilk olarak sayışma ile iki ebe seçilir.
  2. Sonra ebeler karşılıklı el ele tutuşarak oyun başlar.
  3. Oyunda ebeler şarkı söyleyerek oyuna devam eder.
  4. Oyundaki diğer kişiler ebelerin kollarının altından geçer.
  5. Şarkının sözleri söylenirken “üçüncüsünde kapan” bölümünde yakalanan çocuğa isim sorulur.
  6. Söylediği isimin arkasına geçer.
  7.  Gruptaki herkes geçildikten sonra çocuklar iki grup olarak birbirlerini çekmeye çalışır.
  8. Son olarak çeken kazanır.

Soru : Aile büyüklerinizin çocukluk çağlarında oynadığı oyunlardan hangilerini öğrendiniz? Haydi anlatın, bu oyunları birlikte oynayalım.


Cevap : Aile büyüklerinizin çocukluk çağlarında oynadığı oyunlardan hangilerini öğrendiniz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Aileme küçükken ne oyun oynadıklarını sordum. Annem ve babamda çocukken çok oyun oynadıklarını ve oyun oynamayı çok sevdiklerini söylediler. Aile büyüklerimiz eskiden daha çok sokaklarda vakit geçirirmiş. Eskiden etrafta bu kadar park ve internet ve televizyon olmadığı için daha mutlu şekilde arkadaş ve aileleriyle vakit geçirirlermiş.

Sokakta evlerinin etraflarında kendilerine çeşitli oyunlar bulurlar, daha sonra oyun bitince herkes evine dağılırmış. Akşam vakitlerine kadar dışarıda eğlenirlermiş. Aile büyüklerimiz mahalle de maç yaparlar, saklambaç, yerden yüksek, körebe, kutu kutu pense, al satarım bal satarım, eski minder beş taş, taso, topaç, misket, uzun eşek, birdir bir, dokuz taş, yakar top, aç kapıyı bezirgan başı, sekiz kuyulu taş, sek sek, çarşıya gittim, mendil kapmaca, yağ satarım bal satarım, ip atlamak, gece gündüz, uçak, köşe kapmaca, gölge kovalamaca, kaç kurtul, ebelemece, sobe, üç taş , elim sende, renk bulmaca,  gibi oyunlar oynarlarmış.


3. Sınıf Türkçe Sonuç Yayınları Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları

3. Etkinlik 


Soru : Aşağıdaki resimleri inceleyelim. Çocukların oynadığı oyunu anlatalım. Sonra bu oyunun nasıl oynandığını yazalım.


Cevap : Resimlerde çocuklar kutu kutu pense oyununu oynamaktadır. En az üç kişi ile oynana bir oyundur. Çocukların yüzü ilk olarak çember içine bakmaktadır. “Kutu kutu pense, elmamı yerse, arkadaşım (oyuncu ismi), arkasına dönse.”  tekerlemesini söyleyerek ismi söylenen tek tek yüzleri çember dışına bakar ve herkes dönene kadar oyun devam etmektedir.


GELECEK DERSE HAZIRLIK


1. Ülkemizin değişik yerlerine ait kartpostal, resim, fotoğraflar ve tanıtım broşürleri getiriniz.


Cevap : Ülkemizin değişik yerlerine ait kartpostal, resim, fotoğraflar ve tanıtım broşürleri getiriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

“Ülkemizin değişik yerlerine ait kartpostal, resim, fotoğraflar ve tanıtım broşürleri getiriniz.”


2. Yaşadığınız yöredeki tarihî, turistik veya doğal güzellikleri araştırınız. Bunlarla ilgili bir tanıtım konuşması hazırlayınız.


Cevap : Yaşadığınız yöredeki tarihî, turistik veya doğal güzellikleri araştırınız. Bunlarla ilgili bir tanıtım konuşması hazırlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ankara ilimiz tarihi, turistik ve doğal güzellikleriyle bir cennet olarak ifade edebiliriz. Ankara’nın önemli olmasının temelinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’in burada yer alması örnek olarak gösterebiliriz.

Ankara’da Ankara Tuluntaş Mağarası, Ankara Bizans Dönemi Mağaraları, Ankara Kızılcahamam Kaplıcası, Ankara Soğuksu Milli Parkı ve Ankara Elmadağ Kayak Merkezi gibi  tarihi ve doğal güzellikleriyle insanları büyülemeye devam etmektedir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

3. Sınıf Türkçe 82-83-84. Sayfa Cevapları Sonuç Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Aslı
Derslerime yardımcı olduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim hepinize .
Hamdiye
Arkadaşlarımı da beraber en çok futbol oyununu oynuyorum. Futbolda oyun oynayarak kendime geliştiriyorum. Futbolun yanında ara sıra ortada kalan saklambaç gibi oyunlar da oynuyorum. Teknolojik aletler ne daha az vakit geçirmek için arkadaşlarımla oyunlar oynuyorum. Yeni oyunlar için arkadaşlarımdan fikirler alıyorum. Derslerimi yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.
Yeliz
Derslerime yardımcıoğlu beni bilgilendirdiğiniz için listenizde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz sitenizi sınıf arkadaşlarımı öneriyorum. Ödevlerimi buraya bakarak çok hızlı bir şekilde bitiriyorum. Aklıma takılan bilmediğim soruları buraya bakarak kontrol ediyorum. Derslerinde daha başarılı olduğumu düşünüyorum. Aranızdan dolayı size minnettarım.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!