3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 138 Cevapları | Forum Sayfa Cevapları

3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 138 Cevapları


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Gizem Yayıncılık Güneş Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 138


Güneş Serbest Okuma Metni


3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 138 Cevapları

Her sabah aynı şey olur. Yatağınızdan fırlarsınız, gözlerinizdeki uyku mahmurluğu dağılmaya başlarken onu görürsünüz. Güneş, gökyüzünde yükselir ve yeni bir gün başlar.

Güneş bir yıldızdır aslında. Bizim yıldızımızdır. Yıldız denildiğinde birçok insanın aklına gökyüzünde sadece geceleri görünen o minicik ışık noktaları gelir. Güneş’imizin bu kadar büyük ve parlak görünmesinin nedeni Dünya’ya en yakın yıldız olmasıdır. Eğer uzayın derinliklerine seyahat ederek diğer yıldızlara yaklaşabilseydik onlar da çok büyük görünürlerdi. Güneş çok büyük ve çok sıcaktır. O kadar büyüktür ki Güneş’in yüzeyine tam 109 tane Dünya sığabilir.

Çok uzun yıllar önce insanlar, Güneş’in Dünya’nın etrafında döndüğünü sanıyorlardı. Bugün aslında dönenin Güneş değil, Dünya olduğunu keşfettik. Biz hissetmesek bile Dünya sürekli dönüyor. Dünya kendi etrafında büyük bir top gibi döndüğü için biz bazen Güneş’e bakan tarafta, bazen de Güneş’e bakmayan tarafta yer alırız. Güneş’e bakan tarafta yer aldığımızda Güneş ışınları bize ulaşır. Bu durumda vakit gündüzdür. Güneş’e bakmayan tarafta yaşıyorsak bizim için vakit gece olmuş demektir. Dünya, kendi çevresinde dönerken aynı zamanda Güneş’in çevresinde de döner. Ancak bu dönüş sırasında izlediği yol tam yuvarlak değildir. Bazen Güneş’e yaklaşır bazen de Güneş’ten uzaklaşır. Dünya, Güneş’in etrafında dönerken bulunduğumuz yer bazen Güneş’e daha yakın, bazen de daha uzak olur. Biz Güneş’e yakın olan tarafta bulunuyorsak yaz mevsimindeyiz demektir. Uzak taraftaysak hava soğuk, mevsim kıştır. Güneş olmasaydı dünyadaki canlılar hayatını sürdürmeyi başaramazdı. Dünya’mız ısınmaz, her şey donardı. Güneş’imiz gerçekten çok özeldir. Bize ışık verir, hayat verir. O bizim yıldızımızdır.

Steve TOMECEK
(Sitiv TOMESEK)
çev. : Ulaş APAK


Cevap : 3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 138 Cevapları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Okuma metnini bir iki defa okumanızı tavsiye ederiz. 


Ödevini Bulamadıysan ARA

3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 138 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Her sabah uyandığımız zaman doğudan Doğan bizi aydınlatan ve ışığı ile ısıtan güneşe görebiliyoruz. Güneşin dünyadaki tüm canlılara faydası oldukça fazladır. Güneş uzayda bulunan ve insanların yaşayabilmesi için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Güneşin tepede olduğu zaman öğle vakti olarak bilinmektedir. Güneşe çıplak gözle bakmak oldukça tehlikelidir. Güneş tüm canlıların yaşam fonksiyonlarını yapabilmesi için gerekli olan ısı ve ışık kaynağıdır. Güneşimiz batıdamı bakmaktadır.
Mustafa
Gökyüzüne baktığımız zaman doğudan doğar batıdan batan dünyamızı ısıtan ve aydınlatan güneşi görmek mümkündür. Güneş uzayda bulunan çok fazla ısıya sahip bir yıldızdır. Güneş dünyamızdan çok uzak olmasına rağmen sıcaklığını hissedebiliriz. Güneş sayesinde tüm sonunda temel ihtiyaç kaynaklarına sahip olmaktadır. Güneşin canlılara ve hayvanlara bitkilere ve insanlara birçok faydası bulunduğunu bilmekteyiz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 31 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Minee
error: Kopya Yasak