3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 189-190 Cevapları | Forum Sayfa Cevapları

3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 189-190 Cevapları


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Gizem Yayıncılık Kırmızı Yaparak Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 189, 190


Kırmızı Yaparak Serbest Okuma Metni


3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 189-190 Cevapları

3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 189 Cevapları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, zaman zaman içinde üç arkadaş varmış. Adları Gülyüz, Gülçiçek ve Gürbüz’müş. Üçünün de annesi sabah erkenden tarlaya çalışmaya gidermiş. Onlar da her gün oyun oynamak için büyük çınar ağacının altında buluşurlarmış. Fakat bir türlü güzel oyun oynayamazlarmış. Çünkü oyuncak kavgaları hiç bitmezmiş. Günlerden bir gün, yine her zamanki gibi çınar ağacının altında toplanmışlar. Gürbüz, yolda gelirken güzel bir taş bulmuş. Gülyüz, taşı onun elinden çekip almış.

— Çok beğendim. Bununla bugün ben oynayacağım, demiş. Derken bir kavgaya tutuşmuşlar. Kavgaya Gülçiçek de katılmış. Kavga devam ederken çınar ağacının gövdesinden bir ses gelmiş:
— Yeter artık susun! Bıktım her gün sizin kavgalarınızı dinlemekten. Üçü birden susmuş ve dikkatle ağaca bakmaya başlamışlar. Ağacın gövdesinde minicik bir böcekten başka bir şey görünmüyormuş.
Böcek konuşmaya devam etmiş:
— Ben ağaç kurduyum. Konuşan benim. Bıktım artık sizin sesinizi her gün duymaktan.
Çocuklar çok şaşırmışlar. Ağaç kurduna:
— Sen çocukken hiç oyun oynamadın mı? Ne var sesimizde? Niçin rahatsız oluyorsun, demişler.
Ağaç kurdu:
— Elbette ben de oyunlar oynadım.


3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 190 Cevapları

Yanlış anlamayın. Ben çocukları çok severim. Dünyanın en tatlı sesi çocuk cıvıltısıdır. Ama sizinki cıvıltı değil, bağırtı. Siz oyun oynamak için toplanıyorsunuz ama gidene kadar kavga ediyorsunuz, demiş.
Gülçiçek:
— Çok haklısın, demiş. Biz de kavga etmek istemiyoruz aslında. Sence güzel oynamak için ne yapmamız gerekiyor?
— Benim gördüğüm kadarıyla siz nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsunuz. O yüzden kavga ediyorsunuz. Oyuncakları birbirinizin elinden izinsiz çekip alıyorsunuz. Biriniz diğerinin elindeki oyuncakla oynamak için önce izin istemeli, vermezse ısrar etmemeli. Çocuklar ağaç kurduna hak vermişler.
Gürbüz:
— Sen bize hakem ol, demiş. Biz oyun oynarken yanlış yaparsak sen bizi uyar.
Ağaç kurdu teklifi kabul etmiş.
— Kim güzel oyun oynamazsa ona bir kırmızı yaprak vereceğim. Günde üç tane kırmızı yaprak alan o gün oyun oynamayacak, diyerek kuralı açıklamış. Böylece kırmızı yapraklar sayesinde çocuklar oyun oynamayı öğrenmişler. Bir süre sonra kırmızı yapraklara da gerek kalmamış. Çocuklar artık güzel oyunlar oynuyorlarmış. Ağaç kurduna teşekkür etmişler.

Sema MARAŞLI


Cevap : 3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 189-190 Cevapları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Okuma metnini bir iki defa okumanızı tavsiye ederiz. 


Ödevini Bulamadıysan ARA

3. Sınıf Türkçe Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 189-190 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Arkadaşlarımızla beraber oyunlarımızın zevki ve anıları anlatarak bitmez. Arkadaşlarımızla beraber sokaklarda oyun oynamanın tadı top oyunları oynamak bilye topaç ip atlamak gibi oyunlar bizi oldukça mutlu eden ve çocukluk anılarımızı dolduran oyunlar arasında yer alıyor. Bir çocuk oyun oynamadığı zaman evde tek başına çok sıkılabilir ve zamanının boş geçtiğini düşünebilir. Oyun oynamak çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. Oyun oynayan bir çocuk başarılı ve çalışkan olur. Oyun oynayarak keşfedeceği birçok detayı ve becerisini kazanabilir. Bizi arkadaşlarımıza yaklaştırır ve arkadaşlarımıza güzel bir dostluğumuz olur.
Mustafa
Çocukluk anılarımız olan arkadaşlarımıza geçirmiş olduğumuz bir çok oyun birçok etkinlik ve güzel zamanlar bizleri oldukça mutlu eden büyüsek aklımızdan gitmeyecek hikayelerle dolu olan çocukluk yıllarımızın her zaman hatırlarız. Bir çocuğun eğlenmesi gelişimini etkilediği gibi oyun oynamak hayal gücünü etkilemektedir. Güvenli oyun alanlarında oyun oynamak arkadaşlarımıza zaman geçirmek bizi mutlu eder ve kaliteli zaman geçirmemizi yardımcı olur. İstediğimiz biçimde oyun oynarken sıkılmadan yorulmadan zamanın nasıl geçtiğini anlamayız. Bir çocuğun arkadaşları ile birlikte sevdikleriyle birlikte bol oyun oynaması gerekir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 31 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Minee
error: Kopya Yasak