4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İslam Dini ve Temizlik Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 106-107-108-109


İslam Dini ve Temizlik Metni Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı

Soru : “İslam temizlik dinidir.” sözünden ne anlıyorsunuz?


Cevap : “İslam temizlik dinidir.” sözünden ne anlıyorsunuz? sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ.

“İslam temizlik dinidir.” sözü Sizlere bir müslüman olarak bütün konularda Müslümanın yani müminin temiz olması gerektiği hakkında bizlere bilgi veren bir söz olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

 Müslümanın beden olarak ibadetlerini yerine getirmesi bit temiz olabilmesi için ilk olarak gusül abdesti alması ardından ibadetlere başlamadan önce abdest alarak bedenini temizlenmesi gerekmektedir.

 Yüce Allah celle Celal huzuruna çıkacak bir kişinin elbiselerinden necis bir kısım bulunmaması ve elbiselerini temiz ve Pak olması gerekmektedir.

 Müslümanın zihin ve kalp temizliği de büyük bir önem taşımaktadır Çünkü Yüce Allah Celle Celalühü zikrettiğimiz kısım Kalbimiz olduğu için Allah tarafından bizlere bildirilen Emir ve yasakları olmamız ve kalbimizi temiz tutmamız gerektiğini aklımızı bir köşesine not etmemiz gerekir.


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

“Müslüman veya mümin bir kul, abdest alıp yüzünü yıkarsa gözleri ile bakarak işlediği her günah, abdest suyu veya suyun son damlası ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında elleriyle işlediği her günah, abdest suyu veya suyun son damlası ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman ayaklarıyla yürüyerek işlediği her günah, abdest suyu veya suyun son damlası ile ayaklarından çıkar. Sonuçta o mümin kul, günahlarından temizlenmiş olur.”

(Tirmizî, Tahâret, 2.)


Soru : Abdest almak bize neler kazandırır? Yukarıdaki hadisi de dikkate alarak arkadaşlarınızla değerlendiriniz.


Cevap : Abdest almak bize neler kazandırır? kısa cevap içi TIKLAYINIZ.

Yukarıda yer alan Hadise göre bir Müslüman’ın abdest alması ona Gözleri elleri ağzı kulakları ayakları kolları ile işlemiş olduğu günahlar için tövbe kapısı olmakta ve bu işlediği günahların  affedilmesi için bir Müslümana yardım ettiği kabul edilir.

 beden sağlığı olarak ise abdest almak bizlere beden sağlığının yerine gelmesi ve sağlıklı bir vücut yapısı için birçok kazanımlar sağlamamızı elde eder.


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı

Soru : Aşağıdaki boş bölümleri, maddi ve manevi temizliğe örnekler düşünerek doldurunuz.


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı


Videolu Sesli Anlatım için 4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...


Aşkın
Dinimiz İslam temizliğe sürekli olarak büyük önemi vermiş bir din olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Dinimiz manevi bedensel maddi zihinsel kalp temizliğine büyük önemler vermiş ve insanların Toplum hayatında iyi bir insan ve iyi bir Müslüman olması açısından her türlü temizliğe önem veren ayetler ve hadisler içeren öğütler Biz Müslümanlara verilmektedir. Temizliğe önem vermek gerekirse Allah'ın kalplerimize sacaka ve bu nedenle kalplerimizin Bir Müslüman olarak kötülüklerden fenalıklardan temiz tutulması ve onu bolca ibadet etmemiz ve zikr etmemiz öğütlemiştir. Ayrıca Dinimiz İslam ibadetleri yaparken Beden temizliği elbise temizliğine büyük bir önem vermiştir ibadetlerimizin Doğru bir şekilde yapılabilmesi ve Allah katında hak ettiği değeri alabilmesi açısından her konudaki temizliğe Bir Müslüman olarak dikkat etmemiz gerekmektedir.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı konusunun video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiştir.
Hamdiye
İslam temizlik dinidir demekle bunu demek istemiştir.Müslüman olan bir kişinin temiz olması gerekir.Çünkü Kuran okur,namaz kılar ve daha fazlası.Bunları yapmak içinde abdest alması gerekir.Zaten abdest alincada temiz olur çünkü çoğu vücudundaki yerleri yıkar.Zaten temiz olmak çok güzeldir. Müslüman olunca daha da temiz oluruz.Temiz olmak çok güzel bir şeydir.Herkesin temiz olması gerekir.Özellikle müslümanların temiz olması gerekir.Çünkü namaz kılar ve namaz kılarken temiz olması gerekir,erkeklerin cuma namazına giderken temiz olması gerekir,müslümanların Kuran okurken de çok temiz olması gerekir.Kısacası temiz olmak çok ama çok önemlidir.  
Zeynep
Abdest almak bize birçok şey kazandırır.abdest aldığımız zaman temizliğimize sağlamış oluruz temiz bir birey olarak ibadetlerimizi yerine en güzel şekilde getiririz.abdest almak hayatımızda temizlik açısından çok büyük bir önem sağlamaktadır ellerimizi ayaklarımızı ağzımızı yüzümüzü yıkayarak temizliğimizi sağlarız böylelikle vücudumuzda olan mikropları günde en az 5 kere götürmüş oluruz
Kader
Dinimizde abdest alarak sağlıklı bir şekilde vücudumuzu koruyabilir, ayrıca abdest alarak günahlarımızdan kurtulabiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 22 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Content is protected !!