4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 119-120. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 119-120. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 5. Ünite Din ve Temizlik Tanıyalım Ünite Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları Sayfa 119-120


5. Ünite Din ve Temizlik Tanıyalım Ünite Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 119 Cevabı

1. İslam dininde emredilen ibadetlerle temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır? Örnek vererek anlatınız.


Cevap : İslam dininde emredilen ibadetlerle temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır? Örnek vererek anlatınız. sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ.

Dinimiz İslam’da emredilen ibadetlerle temizlik arasında doğru bir çelişki olduğunu kabul etmemiz gerekir. Dinimiz İslam temizlik dinin Direğidir diyerek ibadetlerde temizliğin ne kadar önemli olduğunu biz Müslümanlara açıklamıştır.

İslam’da yapılan ibadetler ile temizliğin arasındaki önem ibadetlere başlamadan önce gusül abdesti alınarak bütün bedenin temizlenmesi namaz Hac Kuranı Kerim okumak gibi ibadetlere başlamadan önce abdestin farz kılınması İslamdaki ibadetler temizliğin arasındaki doğru orantı bizleri açıklamaktadır.

Sonuç olarak ibadetlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi açısından Müslümanlar olarak temizliğimize sürekli olarak beden elbise ve kalp temizliği olarak dikkat etmemiz gereken önemli hususlar içermektedir.


2. Sağlıklı yaşamada temizliğin önemi nedir? Açıklayınız.


Cevap : Sağlıklı yaşamada temizliğin önemi nedir? Açıklayınız. sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ.

Bir birey için sağlıklı yaşamada temizliğin öneminin büyük olduğunu yapılan araştırmalar sonucunda temizliğin nedenli önemli olduğu kanıtlanmıştır. Vücutta var olan mikropların temizlenmesi vücut derisinin yenilenmesi ve bedensel fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi Için sağlıklı yaşamanın sürekli olarak bedenimizi temizlememiz gerektiğini Aklımızdan çıkarmamız gerekmektedir sağlıklı yaşamda temizliğin yerine önem vermek gerekirse bedenin yıkanması dişlerin fırçalanması temiz elbiseler giymesi temiz ortamda uyulması gibi konulara sürekli olarak dikkat ederek yaşantımızda sağlıklı bir yaşam ve sporla devam ettirmemiz gerektiğini bilmemiz ve o doğrultuda hayatımızı sürdürmemiz gerekmektedir.

 Sonuç olarak sağlıklı yaşamda güçlü bir beden yapısı güçlü bir zihin sağlamak için sürekli olarak kalp temizliği zihin temizliği beden temizliğine önem vererek hayatımızı sürdürmemiz gerekmektedir.


3. Temiz olmak insana neler kazandırır? Belirtiniz.


Cevap : Temiz olmak insana neler kazandırır? Belirtiniz. kısa cevabı için TIKLAYINIZ.

Bir birey olarak Temiz olmak bizlerin vücut fonksiyonlarını en sağlıklı şekilde çalışabilmesi amacıyla büyük kazanımlar vermektedir Ayrıca bir müslüman olarak Temiz olmak ibadetleri en iyi şekilde yapılabilmesi amacıyla Büyük kazanımlar vermektedir.

Bir birey olarak Temiz olmak için sürekli olarak banyo yapmalı dişlerimizi fırçalamalıyız Saçlarımızı taramalı ve tırnak bakımının yapılması gerekmektedir Bir Müslüman olarak Temiz olmak için ise tam olarak temizlenmek için gusül abdesti almak lazım ibadetlere başlamadan önce abdestimizi almamız lazım Ayrıca ibadetlerde ve Allah’a yapılan dualarda Kalbimizin temiz olarak temizlenmesi ve ona o şekilde kalbimizi açmamız lazım.

Sonuç olarak temizlik Her anlamda bizlere büyük faydalar sağlayacağı gibi yapılan bütün konularda da temizliğin şart olduğunu aklınızın bir köşesine not etmemiz gerekir.


4. Okulumuzun ve evimizin temiz olması için neler yapabiliriz? Söyleyiniz.


Cevap : Okulumuzun ve evimizin temiz olması için neler yapabiliriz? Söyleyiniz. sorusunun kısa cevabı için TIKLAYINIZ. 

Okulumuzun ve evimizin temiz olabilmesi için sürekli olarak var olan atıkların çöpe atılması Evimizde ve okulumuzda var olan eşyalarla işimiz bittikten sonra düzenli bir şekilde yerine koymamız gerekmektedir. 

Okulumuzun evimizin temiz olabilmesi için beraber yaşadığımız arkadaşlar ve ev ahalisi olarak temizlik bilincinin uyandırılması gerekmektedir. Ayrıca temizlik konusunda evimizdeki odamızda salonumuzda ve okuldaki sınıfımızda ve okul çevremizde neler yapmamız gerektiği hakkında öğretmenlerimiz ve ailemiz tarafından ilişkilendirilmemiş gerekmektedir.

Bir birey yaşantısı içerisindeIçin ve evinde sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için sürekli olarak temizlik kurallarına uyması gerekmektedir. Temizlik kurallarına uyuduktan sonra temizlikle ilgili üstüne düşen görev ve sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirerek temiz bir çevreye sahip olması gerekmektedir .


5. Abdest alırken ilk ve son olarak hangi organlar yıkanır?


A. Eller-yüz B. Burun-kollar C. Eller-ayaklar D. Ağız-ense


6. I. Elleri yıkamak
II. Banyo yapmak
III. Yere çöp atmamak
IV. Dişleri fırçalamak

Yukarıdakilerden kaç tanesi beden temizliği ile ilgilidir?


A. 1 B. 2 C. 3 D. 4


7. Aşağıdakilerden hangisi çevre temizliği ile ilişkilendirilemez?


A. Okulumuzu temiz tutmak
B. Odamızı havalandırmak
C. Çevremizi yeşillendirmek
D. Doğru sözlü olmak


8. “İki nimet vardır ki insanların çoğu bunların değerini bilmekte aldanmıştır:  …………………………. ve boş zaman.” (Buhârî, Rikak, 1.)


Yukarıdaki hadiste boş bırakılan bölüme hangi ifade getirilmelidir?


A. Ekmek B. Su C. Sağlık D. Yağmur


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı

9. Aşağıdaki ifadelerde boş bırakılan bölümleri, verilen ifadelerle tamamlayınız.


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 119-120. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı


Abdest; el, yüz, ayak vb. organların yıkanmasıyla yapılan bir temizlik ve ibadettir.
• Boy abdesti, bütün vücudun yıkanmasıyla yapılan bir temizliktir. Buna gusül denir.
• Sağlıklı olmak için öncelikle temiz olmak gerekir.
• Peygamber Efendimiz (s.a.v.) dişlerini misvak ile düzenli olarak temizlemiştir.
• Temizlik maddi  ve manevi temizlik olmak üzere ikiye ayrılır.
• Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak Peygamberimizin (s.a.v.) tavsiye ettiği bir davranıştır.


10. Çevrenin temiz olması için nelere dikkat etmek gerekir? Aşağıdaki şemaya yazınız.


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 119-120. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı


Videolu Sesli Anlatım için 4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 119-120. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 119-120. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...


Aşkın
Dinimiz İslam'da emredilen ibadetler de temizlik konusu en büyük ve dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi olarak görülmesi gerekmektedir. Bütün müslümanlara farz olan ve emredilen ibadetleri yaparken sürekli olarak elbiselerimizin temiz olması Kalbimizin temiz olması zihnimizin temiz olması ayrıca abdest alarak bedenimizin temizlenmesi gusül abdesti ile beraber bedenimizin temiz olması ibadetleri yaparken dikkat edilmesi ve uyulması gereken konuların en başında gelmektedir. Bir Müslüman olarak ibadetlerimizin en iyi şekilde Allah katında ulaşması ve değerlendirilmesi açısından her türlü temizliğe önem vermeli ve Allah katına tertemiz Pak bir halde çıkmamız gerekmektedir.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 119-120. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı konusunun video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiştir.
Hamdiye
Temiz olmak bize birçok şey kazandırır.Kazandırdığı için her zaman temiz olmak önemlidir.Temiz olmak bize sevap kazandırır.Çünkü etrafteki kişiler bizi temiz görür hem rahat olur hem de sevinir.Temiz olmak hem kendimize hem de etrafımızdaki kişilere yararlıdır.Kısacası temiz olmak çok ama çok önemlidir.Sizde temiz olun mutlu olun etrafinizdakilerde.Çevremiz temiz olsun yakınlarınız temiz olsun.Hepimiz mutlu olalım.Temiz olmak herkese çok şeyler kazandırır.Bu yüzden her zaman temiz olun hem si zmutlu olursunuz hem de etrafinizdakilerde.Ne  güzel bir şey temiz olmak.Eğer çok güzel diyorsak sizde temiz olun.
Zeynep
İslam dinimizde yapılan ibadetler ile temizlik arasında çok büyük bir ilişki vardır ibadet yapmak için gusül abdesti veya bdest almamız gerekmektedir ve İslam dininde ibadet yapacağımız yerin temiz olması elbiselerinizin temiz olması vücudumuzun temiz olması büyük bir önem taşımaktadır kirli olursa ibadetlerimiz kabul olmaz veya mekruh olur.
Gülsen
Dinimizde yapılan ibadetlerin en iyi şekilde yapılması için elbise temizliği beden temizliği gibi bir çok temizlik kurallarına uymamız gerekir.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 22 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Content is protected !!