4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 25-26. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 25-26. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sübhânallah Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 25-26


1. Ünite Sübhânallah Metni Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı

Peygamberimiz (s.a.v.) bir gün Ebu Zerr (r.a.) adlı sahabiye şöyle öğüt vermiştir: “Her namazın ardından otuz üç defa ‘Sübhânallah.’ diyerek Allah’ı tesbih edersin, otuz üç defa ‘Elhamdülillâh.’ diyerek ona hamd edersin, yine otuz üç defa ‘Allâhü ekber.’ diyerek tekbir getirirsin. Sonra da bunları, ‘Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.’* cümleleri ile bitirirsin. Günahın, denizin köpükleri kadar da olsa bağışlanır.” (Müslim, Mesâcid, 142.)


Soru : Yukarıdaki hadis bize hangi mesajları vermektedir? Düşüncelerinizi sınıfınızda paylaşınız.


Cevap : Yukarıda yer alan hadiste Müslümanların günahların affedilmesi amacıyla sürekli olarak Yüce Allah Celle Celalühü zikretmesi ve alınması gerektiği hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Bir Müslümanın günahları ne kadar çok olursa olsun sürekli olarak Allah’ı zikretmesi be tövbe etmesi ona günahların affı için kapılar açacağını bize bildiren bir hadistir.


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı

YA ALLAH YA BİSMİLLAH
Sıcacık bir yuvada,
Uyanırım her sabah,
Şevkle başlarım güne,
Ya Allah ya bismillah.
Bugün yine mutluyum,
Karnım tok, gönlüm ferah,
Verdiğin her nimete,
Bin kez elhamdülillah.
Gökte ezan ve bayrak,
Ne de güzel maşallah,
Bu güzel kardeşliğini,
Payidar etsin Allah.
Kullarını koruyan,
Sensin yüce padişah,
Kalbimde sevgin açar,
Dilimde sübhânallah.
Bilerek, bilmeyerek,
İşledim nice günah,
Bin pişman kapındayım,
Tövbe estağfirullah.
Bilirim gazabından,
Rahmeti daha gümrah,
Resulü hürmetine,
Affoluruz inşallah.
Bestami YAZGAN


Soru : Yukarıdaki şiirde hangi dinî ifadeler yer almaktadır? Belirleyiniz.


Cevap : Ya Allah ya bismillah elhamdülillah ezan maşallah Allah sübhânallah günah Tövbe estağfirullah gazap Rahmet Resul ve inşallah kelimeleri dini ifadeler olarak kabul edilmektedir.


Videolu Sesli Anlatım için 4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 25-26. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz. 


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 25-26. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...


Aşkın
Bir Müslüman olarak günlük hayatta sürekli olarak Yüce Allah Celle celaluhu zikretmeli ve onu almamız gerekmektedir. Yüce Allah Celle Celalühü hayatına adapte eden bir kişi günahlardan uzak durur insanlara iyi davranır iyiliği öğütler kötülükten kaçar fenalık karşısında ve adaletsizlik karşısında dimdik durur. Bu olguları gerçekleştiren insanlar çoğaldığı zaman oplumsal yaşam ve toplumsal Adalet en üst seviye çıkarak İnsanlar en iyi şekilde mutluluk içerisinde yaşayabilecektir.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 25-26. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık Ders Kitabı konusunun video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiştir.
Zeynep
Yukarıdaki hadiste yorumlayacak olursak dinimizde Müslümanların günahlarını giderilebilmesi için onlara bir çok imkan tanınmıştır.biz de bu imkanları değerlendirerek peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin sünnetleri uyarak Allah'ın rızasını kazanmalı ve günahlarımızın bağışlanması için ona dua etmeliyiz.
Zeynep
Yukarıdaki hadise bakarak dinimizde biz Müslümanların günahlarının gitmesi için birçok yol bulunmaktadır bu yollarım yaparak günahlarımızı affetmesi için Allah Celle celalühü ne dua etmeliyiz.Peygamberimiz sallallahu ve sellem in sünnetine uyarak Allah Celle celalühü rızasını kazanmanın ve cennetin gitmeye hak kazanmaya çalışmalıyız
Tuğçe
Hayatımızda sürekli olarak dini ifadeleri kullanarak işlerimizde Allah'ın adını kullanarak işlerimin iyi gitmesini sağlayabiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 22 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Content is protected !!