4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 192-193-194 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Uygun Aydınlatma Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 192, 193, 194


Uygun Aydınlatma Metni Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 192 Cevapları


Soru : Aşağıdaki görselde bulunan iki aydınlatma aracından hangisi daha tasarrufludur?


Cevap: Aşağıda görselde yer alan led ampul diğer ampule göre daha tasarrufludur.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 192-193-194 Cevapları MEB Yayınları
“4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 192 Cevapları”

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 193 Cevapları


Soru : Yaşadığınız yerlerde kullanılan aydınlatma araçları acaba doğru bir şekilde tasarlanmış mı? Sokakların ve yolların doğru bir şekilde aydınlatılması için tasarımın nasıl olması gerekir? Araştıralım.


Cevap: Sokakların ve yolların doğru bir şekilde aydınlatılması için tasarımın nasıl olması gerekir? Araştıralım.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımız kolaylaşsa da yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. Son zamanlar da çevre kirliliği kat be kat artmaya devam etmektedir. Bu kirlilikler hava kirliliği, su kirliliği ve ışık kirliliğidir. Işık kirliliği yanlış ışıklandırmadan dolayı ortaya çıkmaktadır.

Yanlış ışıklandırma yüzünden ışık kirliliği artmaya devam etmektedir. Bunu önlemek için sokaklara doğru ışıklandırma yapılması gerekmektedir. Doğru aydınlatma ise; dış aydınlatma lambaları, lambanın bulunduğu yerden geçen yatay düzlemden daha yukarıya ışık gitmeyecek şekilde perdelenmelidir, yani armatürler “tam perdeli” olmalıdır. Böylece az da olsa ışık kirliliği önlenmiş olunur.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 194 Cevapları


Soru : Aydınlatma araçlarını tasarruflu kullanmak, aile ve ülke ekonomisine nasıl katkı sağlamaktadır? Tartışalım.


Cevap: Aydınlatma araçlarını tasarruflu kullanmak, aile ve ülke ekonomisine nasıl katkı sağlamaktadır? Tartışalım.

Teknolojinin gelişmesi genel anlamda iyi olsa da beraberinde sorunları da getirmiştir. Bu sorunların içinde israf bulunmaktadır. Evimizde, iş yerimizde, okullarımızda yaptığımız israflar hem bizleri hem de ülkeyi etkilemektedir.

Aile içi düşünecek olursak aydınlatma konusunda tasarruflu olduğumuz zaman daha az masraf çıkarmış oluruz. Bu da aile ekonomisine katkı sağlamış olur. Okullarda, iş yerlerinde aydınlatma konusunda uyguladığımız tasarruf sayesinde hem o iş yerinin ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı da bulunmuş oluruz. Her zaman tasarruflu olmamız ve tek kendimizi değil iileriki yaşamı ve diğer canlıları da düşünmemiz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bulunduğumuz ortamı aydınlatmak amacıyla ampullerden frolanslardan ve ledlerden faydalanırız.Bulunduğumuz ortama göre bulduğumuz ortamı yeterince aydınlatacak ampul ve pro lansları tercih etmeliyiz.bulunduğumuz ortamı çok fazla aydınlatan ampuller tercih edersek gözlerimizi yorabilir ve rahatsız edebilir ayrıca ışık kirliliğine de sebep oluruz bu konuda verdiğiniz cevaplar için size çok teşekkür ediyorum her konuda verdiğiniz cevaplar çok efsane derslerimi yaparken de sizden ve sizin verdiğiniz bilgilerden faydalanmayı ihmal etmiyorum

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.