4. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 134-135-136-137-138-139 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi


Fen Bilimleri Öğretmeni

İçindekiler

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Uygun Aydınlatma Metni Cevapları Sayfa 134, 135, 136, 137, 138, 139


Uygun Aydınlatma Metni Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Anka Kuşu Sayfa 134-135-136-137-138-139

Hazırlık Çalışması


Soru : Aşağıdaki fotoğrafları inceleyelim. Fotoğraflardaki aydınlatmalar doğru yapılmış mıdır? Aydınlatmada yapılan hatalar nelerdir? Doğru aydınlatmanın nasıl olması gerektiğini tahmin edelim.


Cevap :
Aşağıdaki fotoğraflar incelendiği zaman sadece sokakta yer alan ışıklandırmanın doğru yapıldığını ifade edebiliriz. Ameliyathanede ışıkların tamamen aydınlık olması evdeyse ışıkların fazla olduğunu görüyoruz.
Doğru aydınlatma bir ortamın yeterince ışıklandırılan rock aydınlık olması anlamına gelir. Yani insanların ihtiyaçları doğrultusunda yeteri kadar fazla enerji sarf etmeden en yüksek verimin alınmasına doğru aydınlatma denir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Anka Kuşu Sayfa 135

Soru : Uygun aydınlatmanın ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.


Cevap :
Uygun aydınlatma bir insanın gözünü yormayacak şekilde karmaşa meydana getirmeyecek şekilde az enerji sarf ederek ihtiyacımız kadar ortamın aydınlatılması anlamına gelmektedir.
Maddeler halinde uygun aydınlatmanın nasıl olduğu ve ne yapılması gerektiği hakkında örnekler şunlardır;

 • Uygun aydınlatma gözümüzü yormamalıdır.
 • Uygun aydınlatmada loş veya çok aydınlık bir ortam yapılmamalıdır.
 • Gözlerimize direkt gelebilecek ışıklar olmamalıdır.
 • Los ya da yetersiz ışıkta gözün yorulmasına sebep olabilir.
 • Çalışma ortamlarında ışık mutlaka sol üst taraftan gelmelidir.
 • Fazla enerji sarf etmeden en iyi aydınlatma elde edilmelidir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Anka Kuşu Sayfa 138

Soru : Yandaki fotoğrafı inceleyelim. Fotoğraftaki evin elektrik faturası oldukça fazla gelmektedir. Acaba fatura neden çok gelmiş olabilir? Uygun aydınlatma yapılsaydı elektrik faturası bu kadar yüksek gelir miydi?


Cevap :
Yandaki fotoğrafı incelediğimiz zaman evin elektriği oldukça fazla geleceğini ifade edebiliriz. Çünkü gereksiz bir şekilde tavan lambaları ayaklı lambalar ışıldaklar ve birçok ışık materyali kullandığını ifade edebiliriz.
Uygun aydınlatma kullanıldığı zaman elektrik faturası büyük oranda azalacağı için evde dekorasyon yaparak bulgur aydınlatmaya geçilerek elektrik faturası düşürülebilir.


Soru : Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının aile ve ülke ekonomisi bakımından önemini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.


Cevap :
Aydınlatma araçlarını tasarruflu bir şekilde kullanılması aile ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade edebiliriz.
Aydınlatma araçlarını tasarruflu bir şekilde kullanılması aile içerisine gelecek olan elektrik faturalarını düşmesi ile beraber gelirim farklı yerde kullanılması ve ailenin refah seviyesinin artmasını sağlayacaktır. Bu yolla aile tasarruf yaparak gelecekte ihtiyacı olan birçok şehir kolay bir şekilde alarak ekonomik özgürlüğüne kavuşacaktır.
Aydınlatma araçlarını tasarruflu kullanılması ülke ekonomisi açısından da büyük bir değer olarak ifade edilir. Çünkü ülkelerin en büyük sorunları başında enerji krizleri gelmektedir. Uygun aydınlatma ve yeterince enerji kullanımı ile beraber ailelerde başlayan tasarruf ülke ekonomisinde ihtiyaç duyulan enerjinin azalmasına ve ülke ekonomisine dışarıya bağlılığını azalttığı için büyük bir güçlü ekonomiye sahip olmamızı da sağlayacaktır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Anka Kuşu Sayfa 139

2. Bölüm Sonu Değerlendirme


1. Aşağıdaki görseli inceleyelim. Kaç numaralı ışık kaynağı veya kaynakları uygun aydınlatmaya örnektir, hangileri uygun aydınlatmaya örnek değildir? Nedenlerini aşağıdaki noktalı alana yazalım.


Cevap :

 • 1 numaralı lamba beyaz ışık olduğu ve ışığı belli bir noktaya yöneltiği için uygun aydınlatmaya örnektir.
 • 2 numaralı ışık kaynağı sarı ışık olduğu ve ışığı her yöne dağıttığı için uygun aydınlatmaya örnek değildir.
 • 3 ve 4 numaralı ışık kaynakları sarı ışık olduğu ve cam kenarına konulduğu için uygun aydınlatma değildir.
 • 2, 3 ve 4 numaralı ışık kaynakları gereksiz kullanılmıştır.

2. Merve’nin ders çalıştığı odada yeterli ışık yoktur. Merve, uygun aydınlatma için neler yapmalıdır?


Cevap :
Beyaz ışık veren, gözü yormayacak parlaklıkta olan, göze doğrudan ışık vermeyen bir ışık kaynağı kullanmalıdır. Gölge yapmayacak şekilde masanın sol arka kısmına lambayı yerleştirilmelidir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 134-135-136-137-138-139 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  error: Content is protected !!