4. Sınıf Trafik Güvenliği 34-35. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği 34-35. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı


Trafik Güvenliği Öğretmeni

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Geçiş Üstünlüğü Soruları ve Cevapları Sayfa 34 35


Geçiş Üstünlüğü Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 34 Cevapları

Hazırlanalım


Soru : Trafikte siren çalarak ve uyarı lambaları yanarak giden ambulans, itfaiye ve polis aracına neden yol vermek gerekir? Arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap : Trafikte siren çalarak ve uyarı lambaları yanarak giden ambulans, itfaiye ve polis aracına neden yol vermek gerekir? Arkadaşlarınızla tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafikte siren çalarak ve uyarı lambaları yanarak giden ambulans, itfaiye ve polis aracı insanların güvenliği ve sağlığı için görev başında demektir. Ambülanslar yaralı hastaları hastaneye taşırken  veya olay yerine veya hasta olanları almaya giderken bu işaretleri verirler. İnsan sağlığı için çok önemli bir hareket olduğu için , bu şekildeki araçlara yol vermek gerekir.

Yaralı ve hasta olan insanlar için dakikalar bazen saniyeler bile önemlidir. Bir an önce hastaneye ulaşması belkide hayatı önem taşımaktadır. İtfaiyelere bir an önce olay yerine varmalıdır. Yangın iyice büyümeden veya etrafa sıçramadan önlenmelidir. Yangın yerinde insanlar varsa kurtarılmalıdır. Bu yüzden itfaiye araçlarına da yol vermek lazımdır. Polis araçları da olay yerine hemen ulaşmalıdır ki insanların güvenliği sağlansın. Kar ve buz küreme araçları da mahsur kalan araç ve insanlar için önemlidir.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları

Çalışma Zamanı


Soru : Aşağıdaki paragrafı okuyunuz. Öykünün devamını defterinize olumlu ve olumsuz sonuçlanacak şekilde yazınız.


Emin Bey işten çıkmış, arabasıyla evine doğru gidiyordu. Bir anda akşam çalışması gereken evrakları iş yerinde unuttuğunu hatırladı. Geri dönüp mutlaka onları alması gerekiyordu. Tam bu sırada ambulansın sirenini duydu. Dikiz aynasından baktığında ambulansın kendisi gibi orta şeritte olduğunu gördü. Yol verip vermeme konusunda tereddüt yaşadı.


Cevap :

Olumlu : Sağ tarafa sinyal vererek öncelikli geçiş hakkına sahip olan ambulansa yol verdi.

Olumsuz : Orta şeritte kalarak ambulansın geçişini engelledi ve ambulans içerisinde yer alan hastanın hayatını tehlikeye attı.


Öğrendiklerimizi Değerlendirelim


1. Hangi araçların geçiş üstünlüğü vardır?


Cevap : Hangi araçların geçiş üstünlüğü vardır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnsan hayatı herşeyden önemlidir. Geçiş üstünlüğü olan araçlar insanların hayatlarını koruma görevi üstlendikleri için onlara geçiş önceliği verilmiştir. Hasta taşıyan ambülanslar, polis araçları , itfaiyeler ve kar ve buz küreme araçlarının geçiş önceliği vardır.

Bu araçlar yolda görüldüğü zaman , onlara yol verilmelidir. Hasta taşıyan veya hastayı almaya giden ambülanslara yol verilmelidir. Çünkü yaralı olan bir hastanın bir an önce hastaneye ulaşması ve tedavi olması lazımdır. Bunun için ambülansın hızlı hareket etmesi gerekir.

Çevrede bulunan araçlar ambülansa yol vermeli ki hasta vaktinde hastaneye ulaşabilsin. Aynı zamanda ambülans gibi itfaiyenin de görev yerine hızlıca ulaşması lazımdır. İtfaiye yangın söndürmek ve yangın yerinde olan insanları kurtarmakla görevlidir. Hızlı hareket etmelidir ki yangın büyümesin, etrafa sıçramasın veya orada bulunan insanlar bir an önce kurtulabilsin.

Bunun için çevredeki araçlar görev halindeki itfaiyeye yol vermelidirler. Polis araçlarının da görevleri önemlidir. Olay yerine giderek insanları koruma ve olayları engelleme veya suçluyu yakalamak ile görevlidirler. Polislere yol verilmeli ki zor durumda olan insanlara yardım bir an önce ulaşabilsin. Veya suçlular gözden kaybolmadan yakalanabilsin. Kar ve buz küreme araçlarınında kapalı yolları açması veya mahsur kalan insanlara yardım etmesi gerekir. Bu yüzden bu araçların geçiş üstünlüğü vardır.


2. Geçiş üstünlüğü olan araçların geçişini engellemek ne gibi olumsuzluklara sebep olabilir?


Cevap  : Geçiş üstünlüğü olan araçların geçişini engellemek ne gibi olumsuzluklara sebep olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev halindedir ve insanların canını korumak ile görevlidirler. Ambülanslar görev halinde oldukları zaman ya olay yerinde bir insanı kurtarmak yada bir yaralıyı hastaneye götürmek için acele etmek zorundadır. Bizler onlara yol vermek yerine geçişlerini engellersek bir insanın canına sebep olmuş olabiliriz. Bizim ve sevdiklerimizin başına da bir şeyler gelebilir.

Bunları göz önüne alarak hareket etmeliyiz. Polisler de olay yerine yetişmek zorundadır veya bazen bir suçluyu kovalarlar. Onların geçişini engellemek belkide kurtulmak isteyen bir insanın başına gelen olaydan kurtulamamasına bazen de bir suçlunun yakalanamamasına sebep olabilir.

Bu da polisleri ve zor durumda olan insanları zor duruma düşürür. İtfaiyelerinde geçişine engel olursak belkide bir yangına hemen müdahale edemezler. Böylece mal ve can kayıpları yaşanabilir. Orada bulunan insanları kurtarmaları için saniyeler bile önemliyken, böyle durumlarda dikkatli davranmalıyız.


3. Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder?


Cevap : Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev hâlinde olduklarını nasıl belli eder? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Geçiş üstünlüğü olan araçlar görev halinde oldukları zaman belli işaretler verirler. Mesela ambülanslara baktığımız zaman normal zamanlarda sessizce yol alırken bir hasta taşıdıkları veya acil bir hastayı almaya gittikleri zaman ışıklarını yakar ve sirenlerini çalıştırırlar.

Böylece görev halinde olduğu anlaşılır ve insanlar onlara yol verir. Eğer böyle yapmazlarsa yeterince hızlı olamazlar. İnsan sağlığı çok önemli. Bu yüzden kaybedilecek bir dakika hatta saniyeler bile insan hayatı için kötü sonuçlar verebilir. Polis araçları da geçiş üstünlüğü olan araçlardır. Onlarında kendilerine özgü araçları ve araçlarının üzerinde ışıkları ve sirenleri vardır.

Bir suçluyu kovalama halinde veya acil bir şekilde olay yerine varmaları gerektiği zaman hızlıca gitmeleri gerekir. İnsanların polislerin görev halinde olduklarını anlamaları ve onlara yol vermeleri için bu işaretleri verirler. Aynı şekilde itfaiye araçlarınında sirenleri ve ışıkları vardır. Bu araçlarda yangın ve olay yerine ulaşmak istedikleri zaman bu işaretleri verirler ve insanlar bu sayede bu araçların görev halinde olduğunu anlar. Eğer bu işaretler olmasaydı normal araç sanılır veya görevde oldukları bilinmez ve hızlı hareket etmeleri düşünülemezdi.


4. Bilgilerinizi pekiştirmek için http://cocuk.112.gov.tr/ adresindeki etkinleri yapınız.


Cevap : Adresten bilgileriniz tazelemeniz gerekmektedir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Trafik Güvenliği 34-35. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!