4. Sınıf Trafik Güvenliği 38-39. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği 38-39. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı


Trafik Güvenliği Öğretmeni

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Toplu Taşıma Araçları Soruları ve Cevapları Sayfa 38 39


Toplu Taşıma Araçları Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları

Hazırlanalım


1. Günlük hayatınızda kullandığınız toplu taşıma araçları nelerdir?


Cevap : Günlük hayatınızda kullandığınız toplu taşıma araçları nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Toplu taşım araçları her şehre göre farklılık gösterebilir. Neredeyse bütün şehirlerde otobüs ve minibüs varken bazı bölgelerde taksi , metro, tramvay ve teleferik gibi araçlar kullanılır. Bu şehrin gelişme özelliğine göre farklılık gösterir. Genellikle gelişmiş ve insanların çok kalabalık olduğu yerlerde bu toplu taşıma araçlarının hepsini bulmak mümkündür.

Yine bu toplu taşıma araçları isteğe ve yoğunluğa bağlı olarak bazı bölgelerde küçük , bazı bölgelerde ise oldukça büyüktür. Ve talep çok olduğu için çok sayıda sefer vardır. Denizli bölgelerde gemi, vapur, deniz otobüsü gibi denizden ulaşım yapan araçlarda bulunur. Denizin olmadığı yerde ise kara ulaşımı yapan araçlar vardır. Havaalanı olan yerlerde uçakta bir toplu taşım aracına örnektir. Çünkü bu deniz ve hava araçlarına da toplu olarak binilmekte ve insanlar beraber yolculuk yapmaktadır.

Toplu taşıma araçları bir yandan bazı kolaylıklar getirse de imkanı olan insanlar daha rahat bir yolculuk ve daha hızlı ulaşım için kendi araçlarını tercih ederler. Kendi araçları ile gitme imkanı bulamayanlar veya çevre kirliliğine karşı aşırı duyarlı olan insanlar genel olarak toplu taşım araçlarını tercih eder ve bunlarla yolculuk yaparlar.


2. Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin trafik yoğunluğuna olan etkilerini tartışınız.


Cevap : Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin trafik yoğunluğuna olan etkilerini tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Toplu taşıma araçları trafik yoğunluğunu engeller. Şöyle düşünmek gerekirse; bir taşıtta en az on bazen büyüklüğüne göre 30 bazen 50 kişinin olduğu taşıtlar olabilir. Bu sayı toplu taşıma aracının büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir. Bu kadar insanın farklı araçlarla bir yere gitmek istediğini düşünürsek trafikte elli veya 30 daha fazla araç olacak demektir.

Buda trafiği çok yoğun hale getirir. Bunun yerine bu kadar kişi toplu taşıma aracına binerek bir taşıt içerisinde yolculuk eder ve 30 40 araba yerine sadece bir araba yolda olmuş olur. Buda trafik yoğunluğunu engellemiş olur. Toplu taşıma araçları onun için sık kullanılmalı ve insanlar trafikte yoğunluğu azaltmak için ellerinden geldiği kadar bu araçları tercih etmelidir.

Aksi halde herkes kendi aracını kullanacak olursa trafikte çok fazla sayıda araç olacaktır. Buda trafik yoğunluğu yapacak, hem insanlar gitmek istedikleri yere hemen varamayacak hemde trafik kazası olma riski artacaktır. Trafikteki gerginlik artacak buda trafikte tartışmalara ve geç kalmalara sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı toplu taşıma araçları trafik yoğunluğunu azaltır.


Biliyor musunuz?


Dünya nüfusundaki artış ulaşım sorununa da yol açmaktadır. Buna bağlı olarak trafiğe çıkan araç sayısı artmaktadır. Bu artış çevre kirliliğinin artmasına sebep olmaktadır. Bu kirliliği önlemek amacıyla tasarlanan projelerden biri de elektrikli araçlardır.Bu araçlar çevre kirliliğine sebep olan petrol ürünleri yerine elektrikle çalışmaktadır.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları

Soru : Aşağıdaki Genel Ağ haberini okuyunuz. Haberden çıkardığınız sonucu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Sürdürülebilir Kent İçi Ulaşım Politikaları

İstanbul metrobüs sistemi ülkemizde uygulanan ilk yüksek hızlı otobüs sistemidir. Sistemin işletmeye alınmasıyla yıllık 242 ton yakıt tasarrufu sağlanmıştır. Yakıtların yanması sonucu havaya karışan karbondioksit miktarı ise yıllık 623 ton azalmıştır. Bununla birlikte yolcu başına günde 132 dakikalık (yılda 34 gün) zaman tasarrufu sağlanmıştır.


Cevap : Genel olarak trafik ve toplu taşımanın özendirilmesiyle birlikte yakıt, zaman gibi bir çok kolaylıklar sağlanarak ülke ve birey ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.


Çalışma Zamanı


Soru : Taşıtlardan kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik alınacabilecek tedbirleri araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı aşağıdaki noktalı alana yazınız.


Cevap : Taşıtlardan kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik alınacabilecek tedbirleri araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Çevremiz hızla kirleniyor. İnsanların arabaları daha çok kullanması ile beraber kolaylıklar oldu. Ancak bu kolaylıklarla beraber hava kirliliği de artmış oldu. Bu araçlardan vazgeçemeyeceğimize göre alınacak bazı tedbirle zararlar azaltılabilir. Çünkü havanın temizliği sağlık açısından çok önemlidir.

Taşıtlardan kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik alınabilecek tedbirleri şöyle özetleyebiliriz;

  • İmkan dahilince kişi kendi araçları yerine toplu taşıma araçları tercih etmeli böylece araç sayısı azaltılmalıdır
  • Kısa mesafelerde yürünmeli araçlar sadece uzak mesafeleriçin kullanılmalıdır.
  • Şehir içi ulaşımlarda bisiklet kullanılmalıdır. Böylece araçlara daha az ihtiyaç duyulur ve hava daha az dumanla buluşur.
  • Temiz ve kaliteli yakıtlar seçilmeli ki , ucuz yakıtlar havayı daha çok kirletir.
  • Aracımızın bakım ve onarımı zamanında yapmalıyız. Böylece bakımsız arabanın vermiş olduğu zararı azaltmış oluruz.
  • Elektrikli araçlar tercih edilmeli. Böylece yakıtlı araçlar azalmış ve havaya daha az kirli hava karışmış olur.
  • Dizel araçlardan uzak durulmalı
  • Benzinli araçlarda katalitik konvertör kullanılmalıdır.

Öğrendiklerimizi Değerlendirelim


1. Toplu taşıma araçlarını kullanmanın çevrenin korunmasına katkıları nelerdir?


Cevap : Toplu taşıma araçlarını kullanmanın çevrenin korunmasına katkıları nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Toplu taşıma araçları insanların hizmetine sunulalı uzun zaman olmuştur. Eskiden herkesin bu kadar arabası yoktu ve hemen hemen herkes bu toplu taşıma araçlarını tercih ederdi. Teknolojinin gelişmesi ile beraber artık çok zengin olmasa bile insanlar araç sahibi olmaya başladı. Hatta bazen bir evde iki veya daha fazla araç bile kullanılır oldu.

Araçların bu şekilde artması her ne kadar iş kolaylığı gibi gözükse de trafiğin yoğunlaşmasına sebep oldu. Buda daha fazla hava kirliliği demektir. Toplu taşıma araçları yük kapasitesine göre bazen yirmi otuz kişiden fazla kişiyi taşıyabilecekken , özel araçlar sadece dört beş kişi alır.

Buda araba sayısını çok fazla arttırır. Bir tane gaz çıkacağı yere onlarca arabadan gaz dumanı havayı kirletmiş olur.Ayrıca insanların kendi araçlarını kullanması ile beraber korna sesleri ve konuşmalarda ona göre artacak ve gürültü kirliliği de orada yaşayan ve trafikte olan insanları rahatsız edecektir. Bunların önlenmesi ve trafikte uzun kuyruklarda insanların gerilmemesi için toplu taşıma araçları mümkün oldukça tercih edilmesi gerekir.


2. Toplu taşıma araçlarını kullanmak ile trafik kazaları arasında nasıl bir ilişki vardır?


Cevap : Toplu taşıma araçlarını kullanmak ile trafik kazaları arasında nasıl bir ilişki vardır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Toplu taşıma araçları sayesinde trafikteki sıkışıklık engellenmiş olur. Yoğun bir trafikte kaza riski yüksektir. İnsanların her biri kendi araçları ile yola çıkacak olursa trafikte çok fazla yoğunluk olur. Halbuki toplu taşıma araçlarına çok sayıda insan sığar.

Böylece belkide kaç tane araç yola çıkmak zorunda kalmaz. Trafikte çok araç olduğu zaman kuyruklar, sollamalar ve öne geçme çabaları yolu tehlikeye sokar. Herkes gideceği yere bir an önce varmak ister. Ancak araç yoğunluğundan dolayı rahat hareket edemez. Rahat hareket edemeyince bazen sıkılma bazen de geç kalma korkusu ile hatalar yapabilir. Ancak toplu taşıma araçları aynı anda büyüklüğüne göre çok sayıda kişiyi ulaşmayı istedikleri yere ulaştırabilir.

Böylece kişiler daha az bir yoğunluk ile , gitmeleri gereken yerlere emniyetle ulaşır. Bu yüzden toplu taşıma araçlarını kullanmak , trafik kazaları riskini azaltır. Bizlerde elimizden geldiği kadar toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. Böylece trafiğin yoğunluğunun rahatlamasında yardımcı olmuş oluruz.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Trafik Güvenliği 38-39. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!