4. Sınıf Trafik Güvenliği 40-41-42. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği 40-41-42. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı


Trafik Güvenliği Öğretmeni

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Taşıtlara Biniş, Taşıtlardan İniş ve Taşıtlarda Yolculuk Kuralları Soruları ve Cevapları Sayfa 40 41 42


Taşıtlara Biniş, Taşıtlardan İniş ve Taşıtlarda Yolculuk Kuralları Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları

Hazırlanalım


1. Otomobil, otobüs veya okul servisine binerken aracın hangi tarafındaki kapısını kullanıyorsunuz? Nedenini açıklayınız.


Cevap : Otomobil, otobüs veya okul servisine binerken aracın hangi tarafındaki kapısını kullanıyorsunuz? Nedenini açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İster arabalar olsun ister toplu taşımalar olsun , inip binerken bile belli kurallara uymak gerekir. Araçlar için inme yeri ve binme yeri tahsis edilmiştir. Bu araçlarda bu kurallara uyulursa rahat bir yolculuk , inme ve binme işlemi yapılabilir. Eğer herkes kendi kafasına göre inme ve binme yaparsa buda karışıklıklara sebep olur. Otomobile binerken aracın arka kapısını kullanıyorum.

Çünkü arkada oturacağım için giriş arkadan Otobüs veya okul servislerine binerken de ön kapıyı kullanıyorum. Çünkü çıkmak isteyenler arka kapıdan çıkıyor. Bende oradan girmeye çalışırsam izdiham olabilir. Bu kuralların hepsi insanların rahatı ve herkesin aynı bilgilere sahip olarak düzenli ve hızlı hareket etmesi içindir.

İnsanlar binişi ön, inişi arka kapıdan olan arabalarda bu kurallara uyarsa izdiham yaşanmaz ve inmek isteyenlerle binmek isteyenler birbirine karışmaz. Vatandaş olarak bütün hassasiyetlere dikkat etmemiz gerekir. Böylece yolculuklar gerginlikler yaşanmadan kolaylıkla devam etmiş olur.


2. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Bu resimlerde gördüğünüz yanlış davranışlar nelerdir? Bu davranışların doğruları nasıl olmalıdır?


Cevap :

  • Yol tarafından araçtan çıkmak,
  • Hareket halinde araçtan çıkmak,
  • Otobüsleri bir anda hücum etmek,
  • Durakta inmemek,
  • Toplu taşımada ön kapıdan inmek

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları

Çalışma Zamanı


1. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Resimlerdeki doğru ve yanlış davranışlar nelerdir? Açıklayınız.


“4. Sınıf Trafik Güvenliği 40-41-42. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı”


Cevap :

Doğru Davranışlar : Koltuklarda emniyet kemeri takarak oturmak, koltuklara tutularak seyahat etmek

Yanlış Davranışlar : Otobüste koltuklara zarar vermek, yiyecek yemek, ayakta seyahat etmek, yüksek sesle konuşmak, camdan sarkmak, otobüsleri kirletmek


2. Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Taşıtlara biniş ve taşıtlardan iniş kurallarına uygun davranışları gösteren resimlerin altındaki kutucuğa “4” işareti, uygun olmayan davranışları gösterenlerin altındaki kutucuğa “7” işareti koyunuz. Uygun olmayan davranışların sebep olacağı durumları söyleyiniz.


“4. Sınıf Trafik Güvenliği 40-41-42. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı”


Öğrendiklerimizi Değerlendirelim


1. Taşıtlara tam durmadan binip inmenin sebep olacağı tehlikeler nelerdir?


Cevap: Taşıtlara tam durmadan binip inmenin sebep olacağı tehlikeler nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Toplu taşıma araçlarında veya özel araçlarda güvenli bir şekilde yolculuk yapmamız için herkesin uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uymak herkesin güven içerisinde yolculuk yapmasını sağlar. Kurallara uymamak ise tehlikeli olabilir.

Bazen ağır yaralanmalar ve kazalar insanların dikkatsizliği sebebi ile veya kurallara uymaması nedeni ile olur. Bu yüzden insanlar bu konuda dikkatli olmalı ve kurallara uymalıdır. Bu güven kurallarından bir tanesi de inip binme yaparken aracın tam olarak durmasını beklemektir. Taşıtlara inip binerken aracın tam olarak durmasını beklemeliyiz.

Eğer beklemezsek dengemizi kaybedip düşebiliriz. Bu düşmeler ağır yaralanmalara sebep olabilir: Bu yüzden sürücü aracı tam durdurduktan sonra yolcunun inmesini ve binmesini beklemeli ve kaza ve yaralanmalara sebep olamaktan kaçınılmalıdır. Bazen bu şekilde acele etmeler yanımızda bulunan veya araca binmek için bekleyen insanların üzerine düşmemiz gibi başkalarına da zarar verecek boyutta olabilir.

Ne yazık ki bazı insanların bu kurala tam olarak uymadığını görmekteyiz. Her ne kadar her zaman yaralanmalar olmasa da  çoğu zaman bu acelecilik yaralanmalara sebep olur. Bu şekilde yapan insanları kibarca uyarmalıyız.


2. Yolculuk sırasında sürücüyü meşgul etmenin yaratacağı tehlikeler nelerdir?


Cevap : Yolculuk sırasında sürücüyü meşgul etmenin yaratacağı tehlikeler nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yolculuk sırasında sürücünün çok dikkatli olması lazımdır. Trafikte bütün araçlar seyir halindedir. Küçük bir dikkatsizlik , büyük kazalara sebep olabilir. Sürücünün dikkatinin dağılmaması için onla konuşmamalıyız. Sürücüyü meşgul etmek kazalara neden olabilir.

Buda hem bizim hemde yolda olan diğer insanların hayatını tehlikeye sokar. Allah korusun ağır kazalar veya ölümler olabilir. Sürücü kazayla bir hayvana veya bir nesneye çarpabilir veya hatalı sollamalar yaparak yolda hakimiyetini kaybedebilir. Kırmızı ışıkta geçme gibi hataları da aklı karışarak yapabilir. Bunların hepsi trafikte tehlike getiren şeylerdir.

Bunun için kişiye düşen sürücüyü meşgul etmeden yolculuk yapmasıdır. Herkes güvenli bir şekilde kendisinin ve sevdiklerinin yolculuk yaparak yerine ulaşmasını ister. Kaza yapmayı , kendisinin ve sevdiklerinin başına böyle bir olayın gelmesini istemez. Bunun için herkes aynı hassasiyette olmalı ve sürücüyü meşgul etmekten kaçınmalı. Böylece güvenli bir şekilde yolculuk tamamlanmış olur. Sürücülerde dikkati dağılmadan araçlarını kullanır ve kaza riski en aza iner. Herkes güvende ve mutlu bir şekilde evine ulaşır.


3. Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken rahatsız olduğunuz davranışlar nelerdir?


Cevap: Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken rahatsız olduğunuz davranışlar nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Toplu taşıma araçlarında her insanın güzel bir yolculuk yapması en doğal hakkıdır. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur. Ancak bazı insanlar empati yeteneğini kaybetmiştir. Kaba davranışlarda veya duyarsız hareketlerde bulunarak insanları rahatsız ederler.

Toplu taşıma araçlarına bazen yaşlılar bazen hamileler bazen de çocuklu kişiler biner. Bu kimselere yer vermek gerekir ki güvenli bir şekilde yolculuklarını tamamlasınlar. Ancak gençlerin duyarsız bir şekilde bu insanlara yer vermediğini görmek beni oldukça rahatsız ediyor. Bu insanlığa aykırı bir eylemdir . Her insanın buna dikkat etmesi insanlık görevidir. O insanların yerinde bizlerin veya sevdiklerimizinde olabileceğini düşünerek hareket ermeli ve bu kimselere yer vermeliyiz.

Zaten genç kimseler kısa mesafeleri ayakta geçirmekte zorlanmazlar. Ayrıca toplu taşıma araçlarında insanların geğirme , gaz çıkarma ve kötü koku gibi halleri de beni rahatsız etmektedir. İnsanlar özellikle kalabalık insanların olduğu yerde bunlara dikkat etmelidir. Bu nezaket anlayışı için şarttır. Kimse yanında kötü kokan birisini istemez. Bir de bu kimselerin yanında oturmak zorunda kaldığımız zamanlar olabiliyor. Bu yüzden bu ahlaki kurallara dikkat etmeli ve kimseyi rahatsız etmemeliyiz.


4. Toplu taşıma araçlarına verilen zararları önlemek için neler yapılabilir?


Cevap Toplu taşıma araçlarına verilen zararları önlemek için neler yapılabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Toplu taşıma araçları , insanların ortak olarak kullandıkları araçlardır. Her insanın bu araçları düzgün bir şekilde kullanması lazımdır ki taşıtlar daha sonraki insanların ihtiyacını da giderebilsin. Bunun için ilk başta yapılacak olan şey insanların bilinçlendirilmesidir.

Eğer insanların bilinci sağlanmazsa hiçbir başarı elde edilemez. Çünkü bilinçsiz insanlara bir şeyler yaptırmak ve farkındalık kazandırmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden insanları bilinçlendirmek lazımdır. Bununla ilgili okulda eğitimler verilmeli, insanlara bu bilgilendirmeyi yapacak afişler ve reklamlarla halkın bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Bizlerde toplu taşıma araçlarına zarar veren insanlar gördüğümüz zaman onları uygun bir dille uyarmalıyız. Yada toplu taşıma araçlarında caydırıcı cezalar konulmalıdır. Böylece insanlar ceza alma korkusu ile daha dikkatli davranacaklardır.

Bunlar birer çözüm olarak uygulanabilir. Ama her insanın önce eşyaya saygılı olması gerektiği ve hakkı olmayan bir mala böyle davranmaması gerektiği bilinci çocukluktan aşılanmalıdır. Bilincin sağlandığı bir toplumda cezaya gerek kalmaz. Herkes bilinçli ve sağ duyulu bir şekilde eşyaları koruması gerektiğini ve hakkı olmayan bir olayın kendisine bir yarar getirmeyeceğini anlarsa işler kolay olur. Öncelikle yapılması gereken budur.
Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Trafik Güvenliği 40-41-42. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!