4. Sınıf Trafik Güvenliği 50-51. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği 50-51. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı


Trafik Güvenliği Öğretmeni

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Trafikte Sorumlu, Saygılı ve Sabırlı Olalım Soruları ve Cevapları Sayfa 50 51


Trafikte Sorumlu, Saygılı ve Sabırlı Olalım Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları

Hazırlanalım


1. Trafikte, yaya ve sürücüler birbirine nasıl davranmalıdır?


Cevap : Trafikte, yaya ve sürücüler birbirine nasıl davranmalıdır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafikte her insan sorunsuz bir şekilde yolculuk yapmak ve gideceği yere sorunsuz ve en hızlı şekilde ulaşmak ister . İnsanların hepsi bu istekte olmalarına rağmen bazı ihmaller ve yanlış davranışlar trafiği sekteye uğratabilir.  Sürücü ve yayalar birbirlerine karşı kibar , anlayışlı ve saygılı olurlarsa yolda herkes istediği yere çabucak ulaşır.

Çıkan sıkıntılar saygı olursa hemen çözülür ve polisin bile gelmesine gerek kalmayan durumlar olabilir. Ancak insanların birbirlerine kaba davranmaları sebebi ile küçük hatalar bile büyür de büyür. Onun için hem sürücü hemde yayaların birbirlerine karşı kibar olmaları gerekir. Bir sorun çıktığı zaman empati yapmalı ve en kısa ve sakin şekilde çözüm yolları aramalıdır. Aksi halde hem sürücü hemde yayalar kavgaya girişecek böylece hem kendileri üzülecek hemde trafiği aksatacaklardır.

Onun için sakin bir halde anlayışlı olmaya çalışmalı ve kibar bir dil kullanılmalıdır. İnsanlar kibar oldukları ve birbirlerine güzel sözler söyledikleri zaman en büyük meseleler bile kolay şekilde çözümlenebilir. Kaba davrandıkları zaman ise en küçük meseleler bile büyür. Çünkü hiçbir insan kendisine hakaret edilmesini ve kötü davranılmasını sevmez. Onun için bu ahlak kurallarına trafikte de dikkat etmeliyiz.


2. Trafikte gözlemlediğiniz olumlu ve olumsuz davranışlar nelerdir?


Cevap : Trafikte gözlemlediğiniz olumlu ve olumsuz davranışlar nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafikte kurallara uyulması halinde olan davranışlar olumlu, uyulmaması halinde olan olaylar ise olumsuz davranışlardır. İnsanlar trafikte güzel bir yolculuk geçirmek ve insanlara da bu haklarını vermek için kurallara uymalıdır. Trafikte birçok olumlu ve olumsuz davranış görebiliriz.

Trafikteki olumlu davranışlar şu şekilde özetlenebilir;

 1. Araçların özellikle yaya geçitlerinde yayalara yol vermeleri
 2. Kırmızı ışık gibi trafik uyarı ve işaretlerine dikkat etmeleri
 3. Yayaların yaya geçidini kullanmaları, onlara ayrılan mekanlardan geçmeleri
 4. Araçların durma anını bekleyip önlerinden koşmamaları

Trafikteki Olumsuz davranışlar şu şekilde özetlenebilir;

 1. Trafik polisinin dur ihtarına hemen uymamaları
 2. Üst geçit olduğu halde araçların içinden geçilmesi
 3. Arabaların yaya geçidinde yayalara yol vermemesi
 4. Araç ve insanların kırmızı ışıkta geçmeleri
 5. Araçların yaya kaldırımına park etmeleri  veya yaya kaldırımına yakın yerde sürmesi
 6. Gereksiz korna çalmaları veya çok yüksek sesle müzik dinlemeleri
 7. Sokak ve mahalle aralarında çok hızlı araç kullanmaları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları

Çalışma Zamanı


Soru : Resimlerdeki olumsuz davranışları inceleyiniz. Bu davranışları yapan kişileri uyarmak için neler söylersiniz? Resimlerin altlarındaki noktalı alanlara yazınız.


“4. Sınıf Trafik Güvenliği 50-51. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı”


Öğrendiklerimizi Değerlendirelim


Soru : Trafik kurallarına uymayan kişileri uyarırken nasıl davranılmalıdır?


Cevap : Trafik kurallarına uymayan kişileri uyarırken nasıl davranılmalıdır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafikte bazı insanların kurallara uymadığını görmekteyiz. İnsanlar bazen hata ile bazen de kasıtlı olarak trafik kurallarını ihlal ederler. Trafikte bu gibi davranışlar tehlikeli sonuçlar getirebilir. Trafikte bir insanın ihmali veya dikkatsiz davranması sebebi ile aslında çok dikkatli bir insan veya bir çok kişi tehlikeli anlar yaşayabilir. Kaza anında başka kişiler de zarar görebilir.

Bunun için trafikte herkesin aynı hassasiyete sahip olması lazımdır. Herkes başka insanlarında varlığını düşünerek kimsenin hakkına girmemelidir. Trafikte hatalı davranışlarda bulunan insanları gördüğümüz zaman onlara kibar bir şekilde uyarı yapmalıyız.

Kaba davranmak ve hakaret etmek onları bu işten vazgeçirmez aksine daha da sinirlendirir. Birde tatsız kavgalar yaşanabilir. Bunun için ister trafikte isterse de günlük hayatın başka yerlerinde olsun uyarılarımızı hep tatlı dille yapmalı, kimseyi incitmeden uyarımızı yapmalıyız.Kurallara uymayan insanları uyarmalı ve gerekli durumlarda da trafik polislerine haber vermelidir. Bizim yapacağımız müdahale ve uyarının işe yaramayacağı zaman veya tehlikeli durumlar olduğunda biz müdahale etmemeliyiz. Hemen yetkililere haber vermeli ve işi onlara bırakmalıyız.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Trafik Güvenliği 50-51. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Demet
Trafikte sürücüler ve yayalar birbirlerine hoşgörülü bir şekilde davranmaları gerekmektedir helal üst geçitleri alt geçitleri yengeçlerin kullanması gerekmektedir kullandıkları zaman sürücülerin onlara yol vermesi gerekmektedir ve karşılıklı bir Güven verilmiş olur
Taner
Trafik kurallarına uymayan insanlara uyarlı mı zaman hoşgörülü bir şekilde olmalıyız bağırma malıyız onlara güzel bir dille bunun yaptığının yanlış olduğunu aksi takdirde insanların canına veya malına zarar verebileceğini anlatmamız gerekmektedir insanlar güzel bir dinle anlattığımız için bize anlayacaklar ve trafik kurallarına uyacaklardır.
Orman
Trafikte gözlemlediğim doğruya doğru lan trafik kurallarına uyan bireylerin üst geçidi ve alt geçidi kullanmasıdır ama bazı sürücüler yaya geçidinde yayalara yol vermemektedir bu kötü bir davranıştır çünkü sürücü ayarlara vermelidir
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!