4. Sınıf Trafik Güvenliği 56-57. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği 56-57. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı


Trafik Güvenliği Öğretmeni

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı 1. Ünite Trafikte Güvenlik Değerlendirme Çalışması Soruları ve Cevapları Sayfa 56 57


1. Ünite Trafikte Güvenlik Değerlendirme Çalışması Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 56 Cevapları

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI


A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.


1. Trafiğin insan yaşamındaki yerini örneklerle açıklayınız.


Cevap : Trafiğin insan yaşamındaki yerini örneklerle açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafik insanların doğduğu zamandan ta ki ölene kadar sürekli kullandıkları yerdir. Okula, hastaneye, işe giderken her zaman trafik kullanılır. Trafik insanların hayatını sürdürebilmesi için vazgeçilmezdir. İnsanlar trafiği kullanan aynı zamanda yöneten kişilerdir. Trafik herkes için önemli ve gerekli olduğu için , çok dikkatli olmalı ve belirlenen kurallara uymalıyız. Aksi halde trafikte istenmeyen olay ve kazalar olabilir.

Aynı zamanda birçok insan geçimini trafik üzerinden sağlamaktadır. Trafik polisleri, yollarda çalışan belediye işçileri, taksi ve otobüs şoförleri gibi insan , hayvan ve mal nakliyatı yapan kişiler daha bir çok kişi buna örnek verilebilir. Trafik ihtiyaç olduğu gibi aynı zamanda da bazı insanların geçim kaynağı da olabilmektedir.

Trafikte aynı zamanda sürdüğümüz otobüs, bisiklet, motor, araba, kamyon, vinç gibi bütün araçlarda da geçim kaynağı olarak üretilmekte ve satılmaktadır. İnsanlar bu araçlarla trafikte işlerini halleder ve ulaşmak istedikleri yerlere kısa sürede ulaşırlar. Trafik böylece bunları üreten , alım ve satımını yapan insanlar içinde gelir kaynağı olur. Özetle trafik bütün insanların yaşamında olmazsa olmazı ve çok önemli bir yerdedir.


2. Trafik işaret ve levhalarının şekilleri neden farklıdır?


Cevap : Trafik işaret ve levhalarının şekilleri neden farklıdır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafikte ; trafiğin düzen içinde olması için bazı işaret ve levhalar konmuştur. Bu levhalar sayesinde insanlar, yolda karşılarına ne çıkacağını bilirler ve ona göre hareket ederler.  Trafiğe konan bu trafik işaretleri ve levhalarının şekillerinin hepsi birbirinden farklıdır. Bu farklılık sayesinde insanlar yolda ne olduğunu hemen anlarlar. Uzaktan tabelanın içerisinde ne yazdığını hemen göremeseler de ilk görünen şey şekildir. Bu şeklin ne ifade ettiğini bilir ve ona göre davranırlar.

Böylece trafikte daha dikkatli bir sürüş sağlanmış olur. Eğer trafik işaretleri ve levhalarının şekillerinin hepsi aynı olsaydı karışıklığa sebep olurdu. İnsanlar uyarı olan yerlerde bilgi işareti sanarak dikkatli davranmak zorunda hissetmezlerdi. Veya tehlikeli geçitlerin levhalarını düzen işareti sanabilirlerdi. Bunların hepsi yolda kafa karışıklığına ve düzensizliğe sebep olur. Trafik işaretleri ve levhalarında hangi şekiller hangi manaya gelir , şu şekilde özetlenebilir;

Üçgen Levhalar; .Tehlikeli ve uyarı bölgelerini ifade eder.

Kare ve Dikdörtgenler; Bilgi ifade eder.

Yuvarlak Levhalar; Düzen ifade eder.


3. Yaya kaldırımı olmayan yollarda uyulması gereken kurallar nelerdir?


Cevap : Yaya kaldırımı olmayan yollarda uyulması gereken kurallar nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bazı yollarda yaya kaldırımı bulunmayabilir. Bu yollarda oldukça dikkatli davranılmalı ve sürücü ve yanımızdaki insanları zor durumda bırakacak hareketler yapmamalıyız. Yaya kaldırımı olmayan yollarda uyulması gereken bazı kurallar şunlardır;

 • Araçların geldiği yönün tersine yürünmelidir. Böylece araçların ne kadar sıklıkla ve ne taraftan geldiği görülür ve kendimizi kenara çekebiliriz.
 • Yoldaki çukurlara dikkat edilmelidir. Çünkü bu çukurlkara düşmek sağlığımız açısından tehlikelidir.
 • Tek sıra hali tercih edilmelidir. İki veya çoklu yürümek araçlara olan yolu daraltır ve tehlikeli olabilir.
 • Yolda itişme yapılmadan sakin davranılmalıdır. Bu hem sürücülerin dikkatini dağıtır. Hemde dikkatli davranılması gereken bir yolda kavgalara sebep olabilir. Buda tehlike yaratabilir.
 • Küçük çocuklar araçlardan uzak yerlerden yürütülmelidir. Çocuklar tehlikenin bilincinde olmadıkları için koşabilir veya ani hareketlerde bulunabilir. Bu yüzden onları yola en uzak yerde yürütmek lazımdır.
 • Telefonla çok uğraşmamak lazımdır. Buda dikkatin dağılmasına sebep olur ki buda insanlara veya araçların bize çarpmasına sebep olabilir. Veya fark etmeden yolun ortasında yürüyor olabiliriz. Buda araçları ve çevrede bulunan insanları tehlikeye sokabilir.

4. Güvenli bir yolda olması gereken özellikler nelerdir?


Cevap : Güvenli bir yolda olması gereken özellikler nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yolların güvenli olması kaza riskini en aza indirir. Bizlerde güvenli yollar var ise onları tercih etmeliyiz. Güvenli yollarda kurallar bulunduğu için insanlar ve araçlar nereden gideceklerini bilirler. Böylece karışık bir yol ortamının önüne geçilmiş olur.

Yayaların ve araçların aynı yerde oldukları yollar ise güvensizdir. Bu yolda insanlar güven içinde yürüyemezler. Gelen araçlar onlar için tehlikeli olabilir. Bazen iki aracın veya birçok aracın geçmek zorunda olduğu anlar olabilir. Bu sokakta olan diğer araçları veya insanları zor duruma sokar. Çocukların oyunları içinde bu gibi bölgeler tehlikeli olabilir. O yüzden dikkatli hareket edilmesi lazımdır. Güvenli yollar için bazı kurallar ve özellikler belirlenmiştir.

Bu kurallar ve özellikler yolu güvenli hale getirir ve insanlar zarar görmeden yolculuklarını yapmış olurlar. Güvenli bir yolda olması gereken özellikler ise; refüjü olması, bariyerleri olması, çizgileri olması, trafik levhaları olması, ışıkları olması, banketi ve kaldırımları olmasıdır. Yaya  ve araçlar için yerin ayrılmış olması lazımdır. Bu özellikler bir yolda olursa yol güvenli hale gelir. Böylece güvenli halde hem yayalar hemde araçlar yolculuk edebilir.


5. Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir?


Cevap : Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, scooter, paten vb. kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Hepimiz eğlenmeyi ve hızlı davranmak gibi hareketleri oyunda severiz. Çocukların her birisi bu tarz oyunları sever ve bazısı bisiklete bazısı kaykaya bazısı patene bazısı scootera ilgi duyar. Bu araçları kullanırken başımıza kask takmalıyız.

Böylece başımızı çarpmalardan korur ve ağır yaralanmaları engellemiş oluruz. Çünkü hız halindeyken düşme durumunda veya çarpmalarda başımız ağır hasar alabilir. Buda çok tehlikeli  sonuçlar yapabilir. Bunun için kaskımızı mutlaka takmalıyız. Aynı zamanda dirseklik, dizlik ve eldiven takmakta diğer en çok yaralanan bölgelerimizi koruyacaktır.

Beraber oynarken diğer insanları tehlikeye sokacak kadar dikkatsiz hareketler yapmamalı, hız sınırına dikkat etmeli ve başkasının kendisine belirlemiş olduğu oyun alanına girmemeliyiz. Böylece güven içerisinde oynamak mümkün olur ve herkes yaralanmadan evine dönebilir.


6. Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar nelerdir?


Cevap : Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafikte bazı araçların geçiş üstünlüğü vardır. Bu araçlar olduğu zaman diğer araçların çekilerek yol vermesi lazımdır. Bu araçlar insanlara hizmet etmeleri sebebi ile önemlidir.

Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar;

 • Sivil savunma araçları
 • Ambülans ve can kurtarma araçları; bu araçlara yol vermek insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yaralı veya hasta olan insanlar için bazen dakikalar bile önemlidir. Ambülanslar sirenlerini açtığı zaman ve acele etmek zorunda oldukları zaman hemen yol vermeliyiz
 • Polis ve zabıta gibi asayişi sağlayan araçlar; İnsanların ve devletin güvenliğini sağlama görevi polis ve zabıta gibi memurlarımıza aittir. Bazen insanların can tehlikesi bile olabilir. Bu yüzden bu araçlar sirenlerini açtığı ve ve görev halinde oldukları zaman onlara yol vermeliyiz.
 • İtfaiye araçları ; Yangın gibi tehlikeli durumlarda insan ve mal kaybını önleme görevi bu araçlara aittir.
 • Trafik hizmeti sağlayan araçlar
 • Makam araçları
 • Kar ve buz küreme araçları; Tıkanan yolları açmak veya insanları zor durumda buzlanma ve yol tıkanıklıklarından kurtarma görevi bu kimselere aittir.
 • Kara yolları onarım ve temizlik araçları

7. Toplu taşıma araçlarını kullanmanın çevre kirliliğini önlemeye yönelik katkıları nelerdir?


Cevap : Toplu taşıma araçlarını kullanmanın çevre kirliliğini önlemeye yönelik katkıları nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnsanların her biri kendi aracını kullanırsa trafik çok kalabalık olur. Ancak toplu taşıma araçları her bölgeye göre büyüklüğü farklılık gösterse de aldığı kişi sayısı kişisel araçlardan çok çok daha fazladır. Böylece insanların toplu taşıma araçlarını tercih etmesi yoldaki araba sayısını azaltır.

Araba sayısının azalmasının da çevreye katkıları olur. Toplu taşıma araçlarının motorları çevrecidir. Diğer kişisel araçlardan daha az kötü duman bırakırlar. Öyle ki bazı araçların benzinleri çok kötü dumanlar çıkarır. Bu araçların kullanılması çevreye verilen zararı arttırır.

Toplu taşıma araçlarına binilince ise araba sayısı azalacaktır. Bu sayede hem hava kirliliği azalacak hemde ses , gürültü kirliliğinin önüne geçilecektir. Aynı zamanda havanın az kirlenmesi ve daha az ısı sayesinde; buzulların erimesi ve küresel ısınma azalacaktır. Bu yüzden imkan dahilince toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. Böylece çevreye katkı sağlar ve bu sayılan kirlilikleri azaltmış oluruz.


8. Trafik kazalarının nedenleri nelerdir?


Cevap : Trafik kazalarının nedenleri nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafik araçların ve yayaların ortak olarak kullandığı yol güzergahıdır. Trafikte araçlar sürücüler ve Yayalar bulunur. Trafik kazalarının sebeplerini inceleyecek olursak iki başlıkta toplayabiliriz. Bunlardan bir tanesi sürücü kaynaklı trafik kazaları diğeri ise yaya kaynaklı trafik kazaları


Sürücü kaynaklı trafik kazaları

 1. Aşırı hız yapmak
 2. Dikkatsiz araç kullanmak
 3. Alkollü araç kullanmak
 4. Emniyet kemeri takmamak
 5. Trafik kurallarına ve işaretlerine uymamak
 6. Öndeki araçla takip mesafesini kullanmamak
 7. Geçiş üstünlüğü ve geçiş kurallarına uymamak

Yaya kaynaklı trafik kazaları

 1. Yola aniden çıkmak
 2.  Araç yolunda yürümek
 3. Kırmızı ışıkta geçmek
 4. Otoyola girmek
 5. Hareket halinde araca asılmak
 6. İş makinesı veya kamyon gibi araçların ön ve arkalarından geçmek.
 7. Bu araçlarda kör nokta olduğu için yakın durmak tehlikelidir.

9. Emniyet kemeri takmanın ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemi nedir?


Cevap : Emniyet kemeri takmanın ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemi nedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Emniyet kemeri takmak ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmak korunma açısından oldukça önemlidir. Emniyet kemeri taktığımız zaman ani duruşlarda veya kaza anlarında daha güvende oluruz. Sürücünün direksiyonunda olan hava yastığı da kaza anında ancak emniyet kemeri takılıysa korur.

Yoksa sürücünün kafası bir anda direksiyona vurabilir ve hava yastığının açılması gecikebilir. Emniyet kemeri ise kaza anlarında insanların dışarıya fırlamalarını engeller . Aynı zamanda küçük kazalarda kafamızı cama vurmaktan veya düşmekten bizleri korur. Çocuk güvenlik koltuğu ise küçük çocuklar için çok önemlidir.

Çocuklar ve bebekler büyük insanlardan daha savunmasızdır. Küçük çarpmalarda ve ani fren duruşlarında bile yere düşmeleri söz konusu olabilir. Çocukları ve bebekleri bu kazalardan korumak için araba çocuk güvenlik koltuğunu kullanmak oldukça önemlidir. Böylece çocuklar ve bebeklerde emniyet içerisinde yolculuk yapabilirler. Onun için bu kurallara uymalı ve emniyet kemeri ile çocuk araba koltuklarının kullanımına oldukça önem vermeliyiz.


10. Üzeri açık taşıtlarda veya yük üzerinde yolculuk yapmanın sakıncaları nelerdir?


Cevap : Üzeri açık taşıtlarda veya yük üzerinde yolculuk yapmanın sakıncaları nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Üzeri açık taşıtlarda veya yük üzerinde yolculuk yapmanın sakıncaları şunlardır ;

 1. Savrulma sonucu yaralanma,
 2. Savrulma sonucu ölümler,
 3. Diğer sürücülerin hakimiyet kaybetmesi,
 4. Diğer sürücülerin kaza yapması

11. Trafik kurallarına uyulmadığında ne tür ekonomik kayıplar yaşanabilir?


Cevap : Trafik kurallarına uyulmadığında ne tür ekonomik kayıplar yaşanabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafik kurallarına uyulmadığında yaşanacak ekonomik kayıplar şunlardır ;

 1. Araçların kaza yapması,
 2. Sağlık hizmetinde oluşacak maliyet,
 3. Çevrede yaşanacak olan zararlar,
 4. Yolların zarar görmesi,
 5. Trafik levhaları ve diğer kısımların zarar görmesi

12. Trafikte hoşgörülü, saygılı ve sabırlı olmaya yönelik örnek olabilecek davranışlar neler olabilir?


Cevap : Trafikte hoşgörülü, saygılı ve sabırlı olmaya yönelik örnek olabilecek davranışlar neler olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Trafikte hoşgörülü, saygılı ve sabırlı olmaya yönelik örnek olabilecek davranışlar neler şunlardır ;

 1. Yayalara yol vermek,
 2. Kornaya basmamak,
 3. Gerekli önceliğe göre yol vermek,
 4. Geçiş üstünlüğü olanlara yol vermek,
 5. Yaşlılara ve muhtaç kişilerin geçmesini sabırla beklemek,
 6. Gereksiz yere yüksek ses yapmamak,
 7. Güler yüzlü ve güzel sözlü olmak

B. Aşağıdaki ifadelerde doğrulara (D), yanlışlara (Y) yazınız.


( Doğru ) 1. Trafikte hoşgörülü, saygılı ve duyarlı olmak gerekir.
( Yanlış ) 2. Gidilecek yere en kısa yoldan gidildiğinde en güvenli yol tercih edilmiş olur.
( Doğru ) 3. Çocuk güvenlik koltukları yaş grupları ve kiloya uygun seçilmelidir.
( Yanlış ) 4. Okul taşıtlarında emniyet kemeri takmak zorunlu değildir.
( Doğru ) 5. Ulaşım araçları tercihi yapılırken varış süresi, güvenlik, ekonomiklik gibi özellikler göz önünde
bulundurulur.
( Yanlış ) 6. Trafik işaret levhalarının hepsinin şekli aynıdır.
( Doğru ) 7. Işıklı trafik işaret cihazı ve trafik işaret levhalarını korumalıyız.
( Yanlış ) 8. Trafik polisinin trafiği yönlendirdiği kavşaklarda trafik ışıklarına göre hareket edilmelidir.
( Doğru ) 9. Yaya kaldırımı olmayan yollarda banketten yürümek gerekir.
( Doğru ) 10. Toplu taşıma araçlarına binerken sıra olmak gerekir.
( Doğru ) 11. Toplu taşıma araçlarında yüksek sesle konuşulmaz.
( Doğru ) 12. Özel aracımıza gösterdiğimiz özeni toplu taşıma araçlarına da göstermeliyiz.
( Doğru )  13. Bakımsız yollar trafik kazalarına sebep olur.
( Doğru ) 14. Trafik kurallarının etkin şekilde uygulanması hepimizin görevidir.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları

C. Aşağıdaki soruların doğru seçeneğini işaretleyiniz.


“4. Sınıf Trafik Güvenliği 56-57. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı”


4. Aşağıda karşıya geçişlerle ilgili uyulması gereken kurallar verilmiştir.
I. Karşıya geçmek için kaldırımda ve yola iki adım mesafede beklenmelidir.
II. Ani olarak yola inilmemelidir.
III. Karşıya geçişlerde güvenli geçiş yerleri tercih edilmelidir.

Bu ifadelerden hangisi veya hangileri doğrudur?


A. Yalnız I B. I ve II C. I ve III D. I, II ve III


5. I. Toplu taşıma araçları ve diğer araçlara zarar verilmemelidir.
II. Toplu taşıma araçlarına zarar vermek ekonomik olarak bizi etkilemez.
III. Toplu taşıma araçlarına zarar verenler uyarılmalıdır.
IV. Toplu taşıma araçlarını korumak hepimizin sorumluluğudur.


Yukarıda verilen ifadelerden hangileri doğrudur?


A. I ve II B. II ve III C. I, III, IV D. I, II, III ve IV


6. Aşağıdakilerden hangisi yük taşımak için kullanılmaz?


A. Kamyon B. Otomobil C. Traktör D. Kamyonet


7. Aşağıdakilerden hangisi trafik kazalarının nedenlerinden değildir?


A. Oyun oynamak için cadde ve sokakları tercih etmek.
B. Uykusuzken araç kullanmak.
C. Hız sınırlarına uymak.
D. Duran araçların önünden veya arkasından geçmek.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Trafik Güvenliği 56-57. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Ece
güvenli bir yolda bulunması gereken özellikler kaldırım olmazsa yaya geçidinin olması ve trafik ışıklarının olmasıdır böyle bile güvenli bir yol olmaktadır hem sürücüler hem de yayalar için trafik levhaları olursa bireylerin nerede ne yapacağını billiler ve böylelikle kurallara uyarlar
Efe
emniyet kemeri takmak çok önemlidir bizim hayatımızı kurtarmaktadır alimi fren sırasında camdan falan olmamızı sağlar özellikle de çocuklar için koltuk olmalıdır çocukların bizim kullandığımız kemerlerle koltuğa sabit kalmayacağını uçabilir bir kaza sırasında bu yüzden kurallara uyalım ve kemerlerinizi takalım
Eda
trafik işaretleri ve levhalarının şekillerinin farklı olması her birinin farklı bir uyarı isim geldiğini göstermektedir üzerindeki işaretleri görmesek bile şekillerinin kuralları anlayabilir ve kurallara uygulayabiliriz bu yüzden levhalarının şekilleri çok önemlidir her mi şekerin başka bir kuralı açıklamaktadır
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!