4. Sınıf Trafik Güvenliği 65-66. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

4. Sınıf Trafik Güvenliği 65-66. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı


Trafik Güvenliği Öğretmeni

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı İlk Yardım Uygulamalarında Doğru Müdahale Soruları ve Cevapları Sayfa 65 66


İlk Yardım Uygulamalarında Doğru Müdahale Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları

Hazırlanalım


Soru : Yaralılara yapılacak yanlış müdahaleler ne tür sonuçlara yol açabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap :


Biliyor musunuz?


Her yıl eylül ayının ikinci cumartesi günü “Dünya İlk Yardım Günü” olarak tüm dünyada 2003 yılından bu yana 188 ülkede aynı anda kutlanmaktadır.Her yıl değişik bir tema ile sorunlara dikkat çekmeyi amaçlayan Türk Kızılayı da “Dünya İlk Yardım Günü”nde ülkemizde birçok etkinlik düzenlemektedir.Türk Kızılayı bugüne kadar Kızılay ve gönüllü sağlık personelinden oluşan yaklaşık 1500 ilk yardım eğitimcisi yetiştirmiştir. Bu eğitimciler aracılığı ile ülke düzeyinde sertifikalı ilk yardım eğitimleri verilerek yaklaşık 100 bin kişinin ilk yardımcı olmaları sağlanmıştır.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları

Soru : Aşağıdaki Genel Ağ haberini okuyunuz. Haberden çıkardığınız sonucu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Yanlış İlk Yardımın Acısını 30 Yıldır Yaşıyor

Kendisine uygulanan yanlış ilk yardım nedeniyle 30 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkum olan Mustafa Şahin, şimdi insanlara ilk yardımın önemini anlatmak için çalışıyor.Başından geçen olayı anlatırken o kötü günleri yeniden yaşayan Mustafa Şahin, “Trafik kazası sonrası ilk yardımın yanlış uygulanması sonucunda engelli oldum. Kaza anında doğru ve bilinçli müdahale edilseydi şu anda engelli olmayacaktım.”şeklinde dert yandı.Traktörle tarlaya giderken kaza yaptıklarını anlatan Şahin, şunları söyledi:“Traktör ile tarlaya gidiyorduk. Ölümlü kaza yaptık. Bana yardım etmek için müdahale edenler, beni kendi araçlarına koyup hastaneye götürdüler. Eğer doğru bir şekilde müdahale edilseydi veya sağlık ekipleri gelinceye kadar beni kımıldatmadan bekleselerdi şu anda engelli değildim.”Hastaneye götürüldüğünde kendisine müdahale eden doktorun da yapılan ilk yardımın yanlışlığına vurgu yaptığına dikkat çeken Mustafa Şahin, şunları anlattı: “Ben hastaneye gittiğimde doktor bana, ‘Eğer kaza sonrasında buraya getirilirken bilinçli bir müdahale yapılıp, sedye gibi bir şeyin üzerinde sabit bir şekildeyatırılarak buraya getirilseydiniz, şu anda engelli olmayacaktınız.’ dedi. Ben de o zaman insanların bana iyilik yapmak isterken ne büyük bir kötülükte bulunduklarını daha iyi anladım.”Kaza sonrasında omuriliğinde yaşadığı kopma sonucunda 30 yıldan bu yana hayatını tekerlekli sandalye ile sürdürdüğünü kaydeden Mustafa Şahin, şu uyarılarda bulundu: “Eğer herhangi birinin başına böyle bir kaza gelirse, yardım etmek isteyen insanlar bilinçsizce müdahale etmesinler. Orada ilk yardım hakkın dabilgili biri varsa o müdahale etsin. Bir sedye veya tahta gibi sabit bir araçla hastaneye götürsünler. Yoksa benim gibi bu şekilde engelli olabilirler.”


Cevap :


Çalışma Zamanı


Soru : Rol dağılımı yaparak kaza sonrasında yapılacak yanlış ve doğru müdahale ile ilgili sınıfınızda canlandırma yapınız.


Cevap :


Öğrendiklerimizi Değerlendirelim


1. Kaza sonrasında ilk yardım uygulamalarını kimler yapmalıdır?


Cevap :


2. İlk yardım uygulaması bilmeyen kişilerin müdahalede bulunması ne tür sonuçlar doğurur?


Cevap :


 Ödevini Bulamadıysan ARA

4. Sınıf Trafik Güvenliği 65-66. Sayfa Cevapları Cem Web Ofset Yayınları Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!